آمار خروج نخبگان از کشور در طول سالهای اخیر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   10 دی 1391-30 December 2012بازدید 1562آمار خروج نخبگان از کشور در طول سالهای اخیر


طبق گزارش بنیاد ملی نخبگان آمار ۳۳ درصدی خروج نخبگان کشور از کشور در طول سال‌های ۷۶ تا ۸۱ به میزان ۱۷ درصد در سال‌های ۸۲ تا ۸۶ رسیده است.


پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، به تازگی گزارشی آماری توسط بنیاد ملی نخبگان تهیه شده که در آن خروج نخبگان از کشور‏ مورد بررسی قرار گرفته است که در این گزارش‏، جامعه آماری 13 هزار و 500 نفری از کنکوری ها در دوره 15 ساله مورد بررسی قرار گرفته اند.

طبق این گزارش در سال‌های 76 تا 81 آمار خروج نخبگان 33 درصد بود در حالی که از سال 82 تا 86 آمار خروج نخبگان به 17 درصد کاهش یافته است.

یکی از برنامه‌های کلیدی بنیاد ملی نخبگان توجه به دانش‌آموزان با استعداد و تشویق آنان به فعالیت‌های علمی و پژوهشی است. جوانان ایرانی از با استعدادترین جوانان دنیا هستند و در طول 26 سال حضور ایران در المپیادهای علمی جهانی، کشورمان در تمامی رشته‌ها به طور متوسط بین 10 رتبه نخست دنیا قرار داشته است.

در سال‌های ابتدایی حضور ایران در المپیادهای علمی جهانی دانش آموزان، هیچگاه تصور نمی‌کردیم که پس از 26 سال حضور در این رقابت‌ها به چنان توانمندی علمی از سوی استعدادهای دانش آموزی برسیم که هر ساله در شش المپیاد جهانی ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، کامپیوتر و نجوم و اختر فیزیک افتخارآفرینی کنیم.

امروز که در دهه چهارم انقلاب اسلامی قرار داریم، بنیاد ملی نخبگان با هدف کشف و پرورش استعدادهای شکوفا شده که بالاترین سرمایه‌های انسانی کشور هستند، توجه خود را بر امر پرورش و آموزش از دوران دانش‌آموزی و تأمین تسهیلات و رفع نیازهای نخبگان‏، قرار داده است. باید در نظر داشت که با پرورش دانش آموزان، آینده کشور شاهد شکوفایی اقتصاد دانش بنیان خواهد بود.

*کاهش شیب خروج نخبگان از کشور

این گزارش در بررسی جامعه المپیادی‌های کشور که در حدود 4 هزار و 200 نفر را تشکیل می‌دهد نیز نشان می‌دهد از ابتدای حضور در این المپیادها تا پایان سال 81، خروج 40 درصدی را داشتیم ولی این آمار از سال 82 تا 86 به 23 درصد تقلیل پیدا کرده و این نشان دهنده کاهش شیب خروج نخبگان از کشور است.

در حال حاضر جمعیت تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان به سمت دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌رود و نوع تسهیلات نیز به طبع درخواست‌ها به سمت ارائه تسهیلات بیشتر برای دوره‌های تخصصی است و این نشان دهنده ماندگاری دانشجویان و نخبگان برای ادامه تحصیل در ایران است.

بر اساس فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، باید نخبگان را برای در دست گرفتن مدیریت تحولات کشور آماده کنیم. از این‌رو از وظایف بنیاد ملی نخبگان ایجاد روحیه خودباوری و اعتماد به نفس در نخبگان و نیز ایجاد فرصت‌های رشد استعدادهای برتر کشور است.


نخبگان آمار خروج نخبگان از کشور

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها