حمایت از اختراعات دانشجویان/خوشه‌سازی آموزشی کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   12 دی 1391-01 January 2013بازدید 810

حمایت از اختراعات دانشجویان/خوشه‌سازی آموزشی کشور

مدیرکل

پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری فارس از قم، محمدحسین موسی‌زاده در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و کارآفرینی در قم، در ارتباط با نحوه عملکرد دانشگاه علمی کاربردی بیان کرد: فعالیت‌های ما بر اساس نیاز سنجی شغلی انجام می‌شود و در دانشگاه علمی کاربردی، یک هزار رشته شغل محور وجود دارد.

پذیرش دانشجو بر اساس نیاز شغلی مناطق

وی ادامه داد: برای دانشجویانی که در دانشگاه علمی کاربردی پذیرش می‌شوند باید فرصت شغلی و نیاز شغلی در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد و در رشته‌هایی که نیاز شغلی نداشته باشند هیچ پذیرشی صورت نمی‌گیرد.

موسی‌زاده در ارتباط با تفاوت فعالیت‌های آموزشی مراکز علمی کاربردی با سایر دانشگاه‌ها اظهار کرد: در دانشگاه‌های دیگر همیشه پذیرش در رشته‌ها صورت می‌گیرد و اساتیدی هم که در این دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند، دائمی و ثابت هستند.

مدیرکل پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور اضافه کرد: این درحالی است که ما فعالیت‌هایمان را بر اساس نیاز محوری انجام می‌دهیم، به گونه‌ای که در برخی از رشته‌ها برحسب نیاز حتی یک مرتبه بیشتر اقدام به پذیرش دانشجو نمی‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه هر زمان شغلی از نیروی متخصص اشباع شد رشته مورد نظر هم کنار خواهد رفت، ابراز داشت: این نوع پذیرش دانشجو موجب شده تا مدرسین ما نیز به صورت ثابت فعالیت نکنند و هر مدرس با توجه به نیازی که احساس می‌شود، به کار گرفته شود.

دانشجوی علاقه‌مند قطعا خلاق خواهد بود

موسی‌زاده ضمن بیان اینکه رسالت دانشگاه علمی کاربردی پذیرش دانشجویان علاقه‌مند به مهارت خاص است، تصریح کرد: زمانی که دانشجویی با علاقه به یک رشته وارد شود و در آن تحصیل کند مطمئنا این دانشجو خلاق خواهد شد.

مدیرکل پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور اذعان کرد: همانطوری که دانشجویان ما بر اساس علاقه وارد تحصیل در رشته‌های مختلف می‌شوند، در انتخاب اساتید نیز ما به دنبال خبره‌ترین استاد هستیم و برای ما مهارت و خبرگی فرد مهم است.

ایجاد شرکت‌های انشعابی برای حمایت از دانشجویان

وی گفت: هر فردی که در زمینه‌ای اختراعی دارد، مطمئنا حداقل یک نمونه از اختراع خود را خواهد ساخت و دانشگاه علمی کاربردی بر خلاف سایر دانشگاه‌ها که تا این مرحله از دانشجویان حمایت می‌کنند، از این مرحله به بعد به دانشجو کمک می‌کند.

موسی‌زاده در ادامه بیان کرد: نخستین حمایتی که ما از دانشجویان در این زمینه انجام می‌دهیم حمایت از ثبت اختراع آنها در تمام رشته‌ها و موضوعات است.

مدیرکل پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، ادامه داد: پس از اینکه دانشجو توانست اختراع خود را ثبت کند، ایده‌ها و پروژه‌های دانشجویان به صور گوناگون توسط مراکز مختلف علمی کاربردی حمایت می‌شوند.

وی با بیان اینکه در سراسر جهان برای حمایت از اختراعات شرکت‌های انشعابی ایجاد می‌شود اضافه کرد: حمایت دیگر ما از اختراعات دانشجویان تاسیس این گونه شرکت‌ها با حضور دانشجو، دانشگاه و مراکز صنعتی است.

آموزش‌های چاپ و نشر در قم بیش از سایر شهرها باشد

موسی‌زاده افزود: ما امروز نیاز داریم برای تقویت تکنولوژی و فناوری داخلی، خوشه‌های فناوری را با هدف پیدا کردن ظرفیت‌ها مختلف موجود در تمام شهرهای کشور ایجاد کنیم.

مدیرکل پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور اظهار کرد: استان قم نسبت به سایر شهرهای کشور، از ظرفیت بالاتری در زمینه چاپ و نشر برخوردار است، این ظرفیت باید با ایجاد خوشه چاپ و نشر تقویت شود.

وی در پایان گفت: می‌توان ایجاد خوشه‌های آموزشی کشور را با ایجاد خوشه چاپ و نشر در قم کلید زد و آموزش‌های چاپی قم با توجه به این ظرفیت عظیمی که در آن وجود دارد، باید بیش از سایر شهرها باشد.
حمایت از اختراعات دانشجویان خوشه‌سازی آموزشی کشور

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها