مدرنیسم در ایران از دانشگاه و ‌ورود تحصیل کرده‌های خارج

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   18 دی 1391-07 January 2013بازدید 1129

مدرنیسم در ایران از دانشگاه و ‌ورود تحصیل کرده‌های خارج


استاد حوزه علمیه گفت: مدرنیسم در ایران از دانشگاه و ‌ورود تحصیلکرده‌های خارج شروع شد.

پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش خبرگزاری فارس از شیراز آیت‌الله محی‌الدین حائری‌شیرازی عصر امروز در نشست فرهنگی که با عنوان «اسلام و مدرنیزم» در شرکت برق منطقه‌ای فارس برگزار شد، اظهار داشت: اینکه با پذیرفتن پدیده مدرنیزم از عقب‌ماندگی جدا شده و به تفوق علمی می‌رسیم، یک نوع ساده‌اندیشی بیش نیست چراکه مدرنیزم یک پدیده انسانی و جهت‌دار است که استکبار از آن برای محدود کردن دین استفاده می‌کند و کابین‌داری در انحصار علم است.

وی گفت: آغاز مدرنیسم در کشور ما از دانشگاه و از زمان ورود تحصیلکرده‌های خارج شروع شد و آن‌را کسانی که از دین زخم خورده بودند و از اعتقادات دینی می‌ترسیدند وارد کشور کردند.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در کشتی یک مدیریت عرشه‌ای داریم و یک مدیریت کابینی، که مدیریت کابینی سمت و سوی حرکت و سیاست‌ها را مشخص می‌کند و مدیریت عرشه‌ای نیز وظیفه هم‌زیستی و مصالحت بین افراد حاضر در کشتی را بر عهده دارد.

آیت‌الله حائری افزود: آنها می‌خواهند دین فقط در عرشه مدیریت کند و سرنوشت را ولایت تعیین نکند و حکومت‌ها را لائیک می‌کنند برای اینکه آن را عرشه‌ای کنند و کابین را به دست گیرند.

وی در ادامه گفت: دانشگاه را به ایران و علما را از کابین به عرشه آوردند تا مدیریت و قانونگذاری را از دستشان بستانند و امور را به دست فارغ‌التحصیلان دانشگاه سپردند.

وی ابراز داشت: اگر دانشگاه علم بومی داشت و تولید علم می‌کرد مصیبت نبود اما علم را غرب تولید و در دانشگاه‌ها ترجمه و مونتاژ کردند و سرانجام نتیجه این شد که هنگامی کابین در دست فارغ‌التحصیلان دانشگاه افتاد در واقع در اختیار غرب قرار گرفت.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین تصریح کرد: در علوم انسانی یک مطلب بیاورید که نقل از کسی نباشد چرا که سراسر نظریه و نقل قول دیگران است اما در علوم تجربی این‌گونه نیست.

وی اضافه کرد: در علوم انسانی دو مشکل وجود دارد، اول اینکه مترجم و واردکننده علم باشیم نه تولید کننده آن و دیگر اینکه جهت‌دار بوده و جهتش جبری است نه حسابی و در واقع علم به معنای حقیقی نیست، بنابراین چطور می‌تواند راه‌گشا باشد.

حائری گفت: راه علوم انسانی از انسان‌شناسی می‌گذرد و خداوند می‌گوید این جهان با تمام کرات و کهکشان‌ها تنگ اما قلب انسان برایم گشاد است.

وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها گفته‌اند که تولید علم کنید تا کابین به دست دینداران بیفتد چرا که مدرنیزم یعنی اشغال کابین و راندن دین به عرشه و سیاست را از دین جدا و آن را آلوده می‌کند و دین نباید به سیاست آلوده شده، نزدیک شود.

حائری گفت: برای آمریکا مهم است که بتواند از نیروهای مذهبی برای مهار نهضت‌های بیداری اسلامی استفاده کند، القاعده، طالبان و سلفی‌ها را راه انداخت تا بتواند با بیداری مبارزه کند و شگرد آنها این است که مذهب در مقابل مذهب و دین را در مقابل دین قرار دهند.

امام جمعه پیشین شیراز خاطرنشان کرد: آمریکا جز درگیری چیز دیگری نمی‌خواهد چراکه اگر با درگیری نتواند به سرانجام برسد با چیز دیگری نیز نمی‌تواند.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هرجا اختلاف، فحش و فحاشی باشد، بدانید پشت سرش آمریکایی‌ها هستند و امام (ره) و رهبری فحاشی نکرده بلکه افشاگری، صحبت واضح و رفع ابهام کرده‌اند.

وی اظهار داشت: استکبار علامت دارد و آن این بوده که نمی‌تواند آزادی و استقلال بقیه را بپذیرد، صدام را از بین برد اما در پنهان صدامی‌ها را پرورش داد و این علامت مدرنیزم است.

حائری در پایان گفت: در مورد انسان‌شناسی باید سخن گهربار شهید مهدی عراقی را در نظر بگیریم که گفت، دین کاتالوگ انسان بوده و خدا این کاتالوگ را نوشته است.


مدرنیسم ایران دانشگاه تحصیل کرده های خارج تحصیلکرده

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها