سخنان رئیس دانشگاه الهیات راجع به حضرت رسول (ص )

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   23 دی 1391-12 January 2013بازدید 1261


سخنان رئیس دانشگاه الهیات راجع به حضرت رسول (ص )رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مازندران گفت: حضرت رسول (ص) برای همیشه، برای جهانیان سرمشق و الگوست.پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش خبرگزاری فارس از بابلسر، در آستانه سالروز رحلت جانسوز رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)، شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) مراسم قرائت زیارت بعیده حضرت رسول اکرم (ص)، پنجشنبه شب با حضور دانشگاهیان دانشگاه مازندران در نمازخانه سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

سید علی‌اکبر ربیع نتاج عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مازندران، پس از قرائت زیارت بعیده، با استناد به آیه 20 سوره مبارکه احزاب« لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه ...»افزود: وجود کلمه «کان» دال بر استمرار است، یعنی وجود مبارک حضرت رسول «ص» برای همیشه، برای جهانیان سرمشق و الگوست.

وی گفت: اسوه حسنه « خوبی‌ها»، نشانه، وجود اسوه سیئه « بدی‌ها» است، و این دو مفهوم (حسنه و سیئه) همیشه وجود داشت و دارد و می‌بینیم در جامعه بعضی افراد اسوه سیئه هستند. در زندگی‌شان اهل حقه و نیرنگ هستند و به گونه‌ای عمل می‌کنند که گاهی از شیطان هم پیشی می‌گیرند.

ربیع نتاج با طرح این سئوال که چه کسانی باید او را«حضرت رسول (ص) را» برای همیشه در زندگی خود الگو قرار دهند، بیان کرد: مؤمنان، آنانی که به خدا و رسولش ایمان دارند، مردان و زنانی که به روز قیامت و زندگی پس از مرگ ایمان دارند و کثیر ذکرها، کسانی که دائم به‌یاد خدا هستند، اینان باید در مسائل عبادی، اجتماعی، اقتصادی، تربیتی، خانوادگی و در سبک زندگی یعنی در رفتار با دیگران، در سخن گفتن، در خوردن، در خوابیدن، در پوشیدن و در همه شئون زندگی رسول اکرم «ص» را الگوی خود قرار دهند.

وی در ادامه پیرامون سیره اخلاقی پیامبر رحمت «ص» افزود: آن حضرت، در خوش‌گویی، تواضع و مدارا با مردم، برخورد دنیا، برخورد با دوست و دشمن الگوست. هیچ وقت مغرور نبود، هیچ وقت سخنان ناپسند و دشنام به کسی نگفت و دیگران را نیز از دشنام دادن، نهی می‌کرد.

رئیس دانشکده الهیات دانشگاه مازندران گفت: قرآن کریم نیز به اخلاق پیامبر «ص»اشاره دارد و می‌فرماید:« و انک لعلی خلق عظیم » «سوره قلم ـ آیه 4». ای پیامبر، تو اخلاق عظیم و بر جسته‌ای داری. صفات عالی انسانی و مکارم اخلاق، چنان در او جمع بود که دشمنان را تحت تاثیر قرار می‌داد و دوستان را سخت مجذوب خود می‌کرد.

ربیع نتاج ادامه داد: در صفات ائمه «ع» آمده است، « لم یکونوا سبابین ». ائمه (ع) هرگز به کسی دشنام نمی‌دادند. هرگز، حتی در مقابل دشنام‌گویان نیز مقابله به مثل نمی‌کردند و همان دشنام را به آنها بر نمی‌گرداندند بلکه با مهربانی و صعه صدر و گاهی با برآوردن حاجات و نیازمندی‌های آنان برخورد می‌کردند.

وی گفت: اخلاق پیامبر نیکو بود و همین، سبب پیشرفت دین او شد و می‌فرمود:«در میزان و پرونده عمل، هیچ چیزی سنگین‌تر از اخلاق نیکو نیست. و محبوب‌ترین شما در نزد خدای متعال، خوش‌اخلاق‌ترین شماست و همواره همه را به اخلاق نیک توصیه می‌کردند.

وی افزود: برخلاف رفتار بعضی از ماها که منتظریم دیگران به ما سلام کنند، آن حضرت همیشه در سلام کردن پیش دستی می‌کرد و می‌فرمود:« اگر کسی نزدتان آمد و قبل از سلام کردن، شروع به سخن گفتن کرد، پاسخش ندهید».

رئیس دانشکده الهیات دانشگاه مازندران در پایان گفت: اگر چه مستحب است سوار بر پیاده، کسی که وارد می‌شود، کوچک بر بزرگ، فرزند بر والدین، شاگرد بر استاد و ... سلام کند ولی همیشه خود حضرت در سلام کردن پیشی می‌گرفت.


رئیس دانشگاه معارف و الهیات دانشگاه معارف و الهیات

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها