ضرورت تدوین نقشه راه جهت تبدیل ایران به مرجعیت علمی منطقه از سوی دانشگاه‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   26 دی 1391-15 January 2013بازدید 905


ضرورت تدوین نقشه راه جهت  تبدیل ایران به مرجعیت علمی منطقه از سوی دانشگاه‌هانایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دانشگاه‌ها باید برای تبدیل ایران به مرجعیت علمی منطقه نقشه راهی ترسیم کرده و تصمیمات مسئولان را رصد کنند.


پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز در سومین سالگرد شهادت دکتر علی‌محمدی در دانشگاه تهران گفت: برای تبدیل شدن ایران به مرجعیت علمی منطقه دانشگاه‌ها باید نقشه راهی تعریف کرده و مسیر را مشخص کنند و حتی تصمیمات مسئولان را برای حرکت در این مسیر رصد کنند.

وی افزود: ما می‌خواستیم در برنامه پنجم توسعه با رشد قابل توجهی روبرو شویم که البته موانع و چالش‌هایی داشتیم و کاستی‌های مدیریتی را هم نباید نادیده بگیریم.

ابوترابی ادامه داد: بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری ما باید تا پایان برنامه پنجم توسعه حداقل 20درصد دانشجویانمان در مقطع ارشد و دکترا تحصیل کنند.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز فارغ‌التحصیلان مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد در کشور معادل کل فارغ‌التحصیلان کشور در سال 57 است، اظهار داشت: سالانه یک میلیون نفر فارغ‌التحصیل در رشته‌های مختلف داریم که این میزان بیش از 6 برابر کل فارغ‌التحصیلان کشور در سال 57 هستند.

وی افزود: عدد دانشجویان دکترای دانشگاه تهران هنگام پیروزی انقلاب از حدود 20 نفر تجاوز نمی‌کرد ولی در حال حاضر تعداد بسیاری در این مقطع تحصیل می‌کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ همچنین بیش از 14 هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که این تعداد بیش از 50 درصد دانشجویان دانشگاه تهران در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند.

ابوترابی گفت: پیشگام این حرکت چهره‌های علمی شهید هستند زیرا آنها ناخدای کشتی دانش، معرفت، ایمان و ایثار هستند.

ابوترابی افزود: شهدای علم در مقطع جنگ در عرصه جبهه فعال بودند و در سال‌های اخیر در عرصه تربیت دانشمندان و تبدیل دانش به فناوری و تجاری‌سازی علم به معنای واقعی کلمه فعال هستند.

وی ادامه داد: بدون تردید رصد درست رهبری انقلاب در مسائل کلیدی کشور و پافشاری مقام معظم رهبری در انجام این امور یکی از عوامل مهم توسعه علمی کشور است.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تبدیل ایران به مرجع علمی منطقه در کمتر از نیم‌قرن پیش رو یک ضرورت است، گفت: اگر بگوییم در نگاه قرآن انسان از آن جهت به عنوان اشرف مخلوقات شناخته شده که از ظرفیت استثنایی فراگیری علم و دانش برخوردار است سخن حقی گفته‌ایم.

وی گفت: انتخاب انبیاء الهی نیز به دلیل مراتب علمی آنهاست و مهمترین ویژگی گزینش آدم قدرت تعلیم‌پذیری او است که تحت تعلیم پیامبران خدا قرار می‌گیرد.

ابوترابی اظهار داشت: در یک جامعه و نظام دینی و اسلامی باید از همه ظرفیت جامعه و نظام برای رشد علم و معرفت و ارتقای آن بهره گرفت زیرا علم زمانی به عنوان یک ارزش شناخته می‌شود که بال قدرتمندی برای پرواز انسان بوده و انسان را به مدارج بلند معرفت برساند.

ابوترابی‌ گفت: اگر علم بال پرواز نباشد به عنوان باری مطرح است که نه تنها بستر پرواز را فراهم نمی‌کند بلکه انسان را بر زمین می‌زند.

وی افزود: در قرآن کریم نیز پس از آنکه به قلم می‌پردازد و پیامبر را به قرائت دعوت می‌کند بر حول علم و تعلیم‌پذیری انسان اشاره دارد و تنها انسان است که قدرت استفاده از قلم را دارد.

وی گفت: امروز یکی از ملاک‌های روشن برای ارزیابی علمی افراد دانشی است که از قلم آنها توسعه می‌یابد و به عنوان یک مرجع شناخته می‌شود و شهیدان علم نیز از همین منظر به عنوان دانشمندان اسلام مطرح می‌شوند.

وی گفت: قلم همانطور که انسان را به عرش می‌برد می‌تواند او را ساقط کند و مقوله علم در سایه پیوند با عمل صالح به یک سرمایه بزرگ تبدیل می‌شود و دشمن نیز همین سرمایه‌ها را رصد می‌کند زیرا آنها نماد فاخر پیوند دانش و اخلاق هستند.


نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همسر شهید علی‌محمدی که سالهاست در حوزه این مشعل پرفروغ حرکت کرده و نور علم و معرفت او را دیده است نیز مجذوب معنویت برآمده از علم او شده است و بهترین سلوک را بودن با او در کنار خانه خدا می‌داند که یک سلوک معرفتی برآمده از علم و ایمان است.

وی گفت: شخصیت‌هایی نظیر شهید علی‌محمدی از بین تمام علما برای عروج و ملاقات با خدا با جامه شهادت انتخاب می‌شوند و شهدای علمی دیگر نیز چنین شخصیتی دارند.

وی گفت: دانشگاه تهران حدود 80سال است که تأسیس شده و تعداد مقالاتی که تا سال 57 داشته 10درصد مجموعه محصولات علمی تاریخ این دانشگاه است، یعنی 90درصد نیروهای عالم و دانشمند در این دانشگاه در دوران پیروزی انقلاب تربیت شده‌اند.

وی گفت: شخصیتی مانند شهید علی‌محمدی نخستین دانشجوی فارغ‌التحصیل فیزیک در ایران است که به عنوان یکی از مفاخر چهره‌های جهان مطرح می‌شود و این مسئله ظرفیت علمی کشور را نشان می‌دهد تا ما بدانیم دانشگاهی که دیروز علی‌محمدی را تقدیم انقلاب کرده است امروز چه ظرفیتی دارد.دانشگاه ضرورت تدوین نقشه راه ایران علم مرجعیت علمی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها