ایجاد رشته‌ها و دانشگاهها متناسب با اشتغال دانشجویان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   23 بهمن 1391-11 February 2013بازدید 813ایجاد رشته‌ها و دانشگاهها متناسب با اشتغال دانشجویان
سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم گفت: نحوه ایجاد دانشگاه‌ها، رشته‌ها و مقاطع در طرح آمایش باید به صورتی باشد که فارغ التحصیلان بتوانند بعد از فراغت از تحصیل به کار گرفته باشند.

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر رضا عامری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات رونمایی طرح راهبردی آموزش عالی مبتنی بر آمایش سرزمین گفت: این طرح یک طرح کلان در حوزه آموزش عالی است که برمبنای آن چشم انداز، اهداف، برنامه‌ها، راهبردها و اقداماتی که باید در حوزه آموزش عالی در افق 1404 صورت گیرد آماده شده است.
وی ادامه داد: این طرح محورهای  مختلفی دارد که مهمترین هدف آن توسعه آموزش عالی براساس ماموریت گرایی و هدفمندی است. در این طرح، نحوه ایجاد دانشگاه‌ها، رشته‌ها و مقاطع باید به صورتی باشد که فارغ التحصیلان بتوانند بعد از فراغت از تحصیل در بخش‌های اقتصادی، صنعتی، خدماتی و اجرایی به کار گرفته شده و متناسب با بوم و پتانسیل هر منطقه باشد.

سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم افزود: در این طرح سیاست‌های کلان حوزه آموزش عالی در برنامه‌ریزی و تربیت نیروی انسانی و توسعه آموزش فراملی لحاظ شده است و بعد از این انتظار می رود، استان‌های مختلف کشور در درخواست ایجاد رشته و توسعه آن با اهداف طرح مذکور هماهنگ باشند.

وی بابیان اینکه براساس این طرح برخی رشته‌ها را توسعه داده توسعه برخی دیگر از رشته ها را محدود خواهیم کرد خاطر نشان کرد: در مورد اینکه در مقاطع مختلف چه تعداد دانشجو دوره دکتری یا کاردان تربیت کنیم و اینکه چه تعداد دانشجوی علوم انسانی داشته باشیم همه در گزارش تفضیلی طرح گنجانده شده است.

سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم یادآورشد: تا افق 1404 باید به تمام اهدافی که در این طرح مشخص شده دست یابیم بنابراین یک برش پنج ساله را مشخص کردیم که مشخص می کند میزان پیشرفت در هر 5 سال باید به چه سمتی باشد.

وی در ادامه افزود: هنوز هم مشاهده می کنیم، برخی تقاضا‌هایی که برای ایجاد رشته ارایه می شود متناسب با آمایش استان نیست که باید رشته‌هایی درخواست شود  که براساس آمایش استانی باشد.

وی تصریح کرد: در سطح استان‌ها 30 کمیته آمایش تشکیل شده که تمام این 30 کمیته گزارش خود را که مبتنی بر سیمای توسعه آموزش عالی است آماده کرده و ارایه داده اند.

دانشگاه ایجاد رشته ها در دانشگاه ها دانشجویان رشته های متناسب با اشتغال

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها