محروم بودن شمال‌ غرب کشور در توسعه دانشگاهی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   17 اسفند 1391-07 March 2013بازدید 1033


محروم بودن شمال‌ غرب کشور در توسعه دانشگاهی


نماینده مردم خوی در مجلس گفت: با وجود پیشینه دانشگاهی شمال‌غرب این منطقه در توسعه دانشگاهی جایگاهی نداشته است.پرتال دانشگاهی به نقل از مؤید حسینی‌صدر امروز در حاشیه مجمع نمایندگان شما‌لغرب کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: با وجود پیشینه دانشگاهی شمال‌غرب کشور توسعه دانشگاه‌ها در این منطقه اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: با وجود اینکه دانشگاه سراسری تبریز جزو نخستین دانشگاه‌های ایران است و در مقطعی تربیت کننده بسیاری از نخبگان در تمام زمینه‌ها بود این قابلیت و ظرفیت نتوانسته سیر شتابی داشته باشد و هم راستا با توسعه‌های اتفاق افتاده نبوده است.

حسینی ‌گفت: این توسعه در بخش بین‌الملل نیز نباید نادیده گرفته شود چرا که در بخش بین‌الملل نیز توفیقاتی حاصل نشده و تنها منحصر به دانشگاهی در ارس است در حالی که توسعه دانشگاه‌های بین‌المللی باید بیش از این مورد توجه و اقبال باشد.

حسینی‌صدر در مورد مجمع نمایندگان شمال‌غرب و رمز موفقیت آن گفت: می‌توان به اهداف و نتایج مورد نظر رسید اما به شرط آنکه زمینه مشارکت تمام نمایندگان در این تشکل فراهم شود نه جلسات و نشست‌ها در اختیار تعداد محدودی از نمایندگان باشد.

وی رسیدن تمام نمایندگان چهار استان را به این باور که باید هم در توسعه منطقه و هم در توسعه تک تک مناطق تاثیر داشته باشند نیز از نکات مهم در رسیدن به نتایج پیش‌بینی شده برای مجمع دانست و گفت: همچنین باید مزیت‌ها، توانایی و قابلیت تمام مناطق شناسایی و از این مزیت‌های نسبی برای توسعه منطقه بهره‌برداری شود.

این نماینده مجلس نهم اضافه کرد: اگر به نکات فوق توجه شود مطمئنا این مجمع مقطعی، ناپایدار، و گذرا نخواهد بود و خواهد توانست به اهداف خود برسید

صدری در عین حال موقعیت جغرافیای، تاریخی، گردشگری، صنعتی، معدنی و حتی مرزی شمال‌غرب را منحصربفرد عنوان کرد و گفت: نمایندگان باید با همفکری و همگرایی برای استفاده از این امکانات بالقوه تلاش کنند.

برای نخستین بار در تاریخ مجلس شورای اسلامی نمایندگان شمال‌غرب کشور در ابتکاری نو و شاخص مجمعی را تشکیل داده‌اند که به نظر می‌رسد اگر این مجمع بتواند با اتحاد بیشتر عمل کند می‌تواند زمینه توسعه و پیشرفتی قابل توجه و در راستای تمام استان‌ها را در منطقه فراهم آورد.

در این نشست سه نماینده حوزه‌های انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو، دو نماینده ارومیه، دو نماینده اردبیل، دو نماینده زنجان و نمایندگان ابهر و خرمدره، بستان‌آباد، سراب، ملکان، میاندوآب، ورزقان، ماکو و چالدران، خلخال و کوثر و خوی حاضر بودند.

استان‌های آذربایجان‌شرقی، غربی، اردبیل و زنجان 12 درصد جمعیت و 7.5 درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده‌اند.محروم بودن شمال غرب کشور در توسعه دانشگاهی دانشگاه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها