ابلاغ فهرست نشريات نامعتبر خارجی به دانشگاه ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   29 فروردین 1392-18 April 2013بازدید 1838
ابلاغ فهرست نشريات نامعتبر خارجی به دانشگاه ها

مدير کل دفتر سياستگذاري و برنامه‌ريزي امور پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از ابلاغ فهرست نشريات نامعتبر خارجي به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي سراسر کشور خبر داد.

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرگزاري مهر، دکتر مظفر شريفي از آغاز بررسي نشريات نامعتبر خارجي خبر داد و گفت: به منظور ارتقاي هر چه بيشتر کيفيت توليدات علمي، پيشگيري از انتشار مقالات ارزشمند پژوهشگران کشور در نشريات نامعتبر خارجي و ايجاد وحدت رويه و يکسان ‌سازي ارزيابي اين گونه نشريات در دانشگاه‌هاي کشور، کار بررسي و ارزيابي مداوم نشريات نامعتبر خارجي آغاز شد.

مدير کل دفتر سياستگذاري و برنامه ريزي وزارت علوم، ادامه داد: در اين راستا نشريات خارجي که از شرايط کمي و کيفي لازم برخوردار نيستند و مورد تأييد معاونت پژوهش و فناوري اين وزارت نمي‌باشند، تحت عنوان "فهرست نشريات نامعتبر" (Black list) معرفي شد.

وي تعداد نشريات نامعتبر شناسايي شده را 197 نشريه ذکر کرد و افزود: سياهه اين نشريات آماده بهره‌برداري است. اين سياهه‌ با همفکري و مشارکت صاحب‌نظران حوزه‌هاي تخصصي و بر اساس تجربيات دانشگاه‌هاي مختلف کشور و پس از بررسي‌هاي دقيق و مستمر کارشناسي تنظيم شده است و بطور مداوم روايي و پايايي آن‌ مورد تأييد قرار مي‌گيرد.

شريفي در تشريح دلايل انتخاب برخي نشريات خارجي در اين فهرست توضيح داد: برخي از نشريات خارجي به دلايلي نظير نامشخص بودن ترکيب هيأت تحريريه و در مواردي ضعيف بودن کادر علمي هيأت تحريريه، نداشتن يا نامشخص بودن فرايند داوري، فاصله بيش از حد و يا کوتاه دريافت تا انتشار مقاله، تأکيد بيش از حد بر دريافت وجه در وب‌سايت مجله، تاييد اعضاي هيات علمي بر بي اعتباري نشريات، کيفيت علمي پايين مقالات بر اساس بررسي‌هاي تخصصي، سهم خوداستنادي بالا در مقالات، دارا بودن ناشران تجاري با اهداف کاملا انتفاعي و داشتن ناشراني کم سابقه و ناشناس در انتشار مجله‌هاي علمي از جمله دلايل نا معتبر بودن اين نشريات در نظر گرفته شده است.

مدير کل دفتر سياستگذاري و برنامه ريزي امور پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در عين حال يادآور شد: به منظور حمايت از مردم مظلوم فلسطين و در راستاي همسويي با سياستهاي كلان نظام مقدس جمهوري اسلامي در محکوميت رژيم صهيونيستي، نشريات رژيم صهيونيستي نيز دراين سياهه قرار گرفته اند.

وي در خصوص برخورد وزارت علوم با نشريات نامعتبر خاطرنشان کرد: از زمان ورود عنوان هر نشريه به سياهه اعلام شده، به مقالات منتشر شده در اين‌ نوع نشريات هيچ گونه امتيازي تعلق نمي‌گيرد.


فهرست نشریات نامعتبر نشریات نامعتبر نشریات ابلاغ نشریات به دانشگاه ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها