امکانات برای دانشگاه تک جنسیتی در پزشکی نداریم و افزودن طرح انطباق به سند اسلامی شدن دانشگاه ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   20 خرداد 1392-10 June 2013بازدید 539
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اضافه شدن بندهایی از سوی وزارت بهداشت به سند اسلامی شدن دانشگاه ها گفت: ما برای تحقق رعایت موازین شرعی و اسلامی در آموزش پزشکی 8 بند به سند اسلامی شدن دانشگاه ها پیشنهاد دادیم که مورد تصویب نهایی شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر بهرام عین اللهی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: دانشگاه تک جنسیتی در پزشکی تجربه موفقی نداشته است. از سال 70 تا سال 79 و 80 در فاطمیه قم دانشجوی تک جنسیتی پزشکی آموزش داده شد که فارغ التحصیل هم داده بود اما منجر به موفقیت نشد و در نهایت منحل شد.

وی یادآور شد: ما در پزشکی راهکار مفیدتری به عنوان طرح انطباق داریم که موازین شرعی در آن رعایت می شود اما علت اینکه نمی توانیم آن را به طور کامل اجرا کنیم این است که در همه رشته ها به اندازه کافی از هر دو جنس نداریم.

عین اللهی اظهار داشت: الزامات رشته پزشکی ایجاد می کند کسی که پزشک می شود همه نکات را بداند. در حال حاضر در رشته هایی مانند ارتوپدی، جراحی مغز و اعصاب و جراحی عمومی تعداد خانم ها بسیار کم است و دیگر اینکه امکانات کافی برای دانشگاه تک جنسیتی در علوم پزشکی وجود ندارد.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: اما برای تحقق طرح انطباق می توان به سند اسلامی شدن دانشگاه ها که هفته گذشته به تصویب نهایی شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، اشاره کرد. در این سند 8 بند از سوی وزارت بهداشت پیشنهاد شد که به تصویب رسید. در این بندها رعایت انطباق، رعایت حدود و موازین اسلامی، فقه اسلامی و رعایت حال زنانی که علاقمند نیستند به جز پزشک زن از سوی پزشک دیگری معاینه شوند مورد تاکید قرار گرفته است.

وی افزود: این سند اکنون نهایی شده است و پیش درآمدی است برای موضوع طرح انطباق. در همین زمینه در کوتاه مدت هم باید رعایت موازین شرعی و اسلامی صورت گیرد و بخش های زنان و مردان از هم جدا باشند و آموزش و عمل درمانی باید حتما در محیط جداگانه و تفکیک شده صورت گیرد.اخبار روزانه دانشگاه خبار دانشگاه دانشگاه ها تک جنسیتی سند اسلامی شدن دانشگاه ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها