اجرای 42 طرح کلان ملی در دانشگاه‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   24 تیر 1392-15 July 2013بازدید 481اجرای 42 طرح کلان ملی در دانشگاه‌ها

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر 42 طرح کلان ملی در دانشگاه‌های سراسر کشور اجرا می‌شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  فارس از اصفهان محمدمهدی نژادنوری شامگاه یکشنبه در حاشیه مراسم بهره‌برداری از 6 طرح سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال‌های گذشته با پیشرفت‌های علمی که در منطقه داشته،‌ توانسته‌ایم دو سال به صورت ممتد رتبه دوم علمی را به خود اختصاص دهیم و در دنیا مقام 15 را داشته باشیم.

وی با بیان این پیشرفت‌ها در زمینه علم و فناوری، تصریح کرد: باید با استفاده از این استعدادها محصولاتی را تولید کنیم که هم برای مردم کشور مفید باشد و از این چرخه نوآوری که به تعبیری تبدیل علم به ثروت است، استفاده شود.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در حال حاضر با وجود 4 و نیم میلیون دانشجو در کشور که در دو سال آینده نیاز به بازار کار دارند، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کمک‌رسان‌ها و جایگاه‌های خوبی در زمینه ایجاد فضاهای کارآفرینی هستند.

وی ادامه داد: پیوند پارک‌های علم و فناوری و به کارگیری دانش علمی به نوعی اقتصاد دانش‌بنیان را در کشور رقم می‌زند که به دنبال آن اقتصاد مقاومتی ایجاد می‌شود.

نوری‌نژاد با اشاره به اینکه شهرک‌های علمی و تحقیقاتی از سال 81 در کشور با رویکرد تبدیل به پارک‌های علم و فناوری ایجاد شده است، افزود: در دولت دهم این امر شتاب گرفت و تعداد پارک‌های علم و فناوری در استان به 31 عدد و حدود 130 مرکز رشد، سه هزار و 200 شرکت دانش‌بنیان و پنج هزار فن‌آور رسید.

وی اضافه کرد: مطابق با پایان برنامه پنجم توسعه تعداد شرکت‌های علمی باید به 20 هزار افزایش داشته باشند و با توجه با افزایش جمعیت این شرکت‌ها به بدنه اقتصادی قوی تبدیل می‌شوند.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در سال جاری مجلس 10 پارک جدید در ردیف بودجه قرار داد و اعتبارات مربوط به این بخش را دریافت کرد.

وی با اشاره به وسعت و قدمت شهرک علمی تحقیقات اصفهان، یادآور شد: مشارکت بخش خصوصی که جز اصلی سیاست‌های نظام است کمک بزرگی به تبدیل علم به ثروت در سال‌های آینده و تبدیل توسعه اقتصادی می‌کند.

نژادنوری با اشاره به طرح‌های کلان ملی در کشور گفت: در حال حاضر 42 طرح کلان ملی در دانشگاه‌ها در حال اجراست.

وی تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی الگوی مناسبی برای پیشرفت کشور محسوب می‌شود.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پرداخت هفت میلیارد تومان هزینه طرح‌های کلان‌ و متناسب با پیشرفت هر کدام از طرح‌ها در سال جاری را عنوان و اضافه کرد: اعتبارات در نظر گرفته شده برای بودجه‌ها در طرح‌های کلان ملی در سال جاری در دو بخش قطعی به میزان 200 میلیارد تومان و در بخش مشروط بر مازاد نفتی حدود 500 میلیارد تومان اتخاذ شده است.

وی ادامه داد: از این مقدار 100 میلیون تومان صرف تجهیزات و 400 میلیون دلار دیگر جهت طرح‌های کلان ملی که 60 دانشگاه و پژوهشگاه را درگیر خود کرده است، اختصاص یافته است.

نژادنوری با بیان اینکه یکی از این طرح‌ها هواپیمای جت 150 نفره است، افزود: این طرح یکی از لبه‌های علم و فناوری در دنیا است که علاوه بر اینکه نیاز به هواپیماهای کوچک کشور را برطرف می‌کند، در کنار آن افتخار و خود باوری و افزایش رونق کشور را نیز به دنبال دارد.

وی اظهار کرد: شیرین کردن آب، طرح‌هایی در زمینه سلامت، انرژی و ذخایر و برداشت حجم ذخایر از دیگر طرح‌های کلان ملی است که هم سبب تحول در دانشگاه‌ها از نظر علمی و هم افزایش اقتصاد مقاومتی می‌شود.


اجرای 42 طرح کلان ملی در دانشگاه‌ها اجرای طرح کلان ملی اجرای طرح کلان دانشگاه ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها