تشکیل شورای خبرگی در دانشگاه شهیدبهشتی و اجرای 300 پایان نامه درباره 3 طرح کلان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   24 تیر 1392-15 July 2013بازدید 482تشکیل شورای خبرگی در دانشگاه شهید بهشتی و  اجرای 300 پایان نامه درباره 3 طرح کلان

رئیس دانشگاه شهید بهشتی از اجرای طرح هم افزایی دانش دراین دانشگاه خبر داد و گفت: در طرح هم افزایی دانش 26 اقدام و راهبرد نقشه جامع علمی کشور عملیاتی می شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر محمد مهدی طهرانچی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این طرح برای اولین بار در بین دانشگاه های کشور در دانشگاه شهیدبهشتی اجرا می شود که براساس آن موضوعاتی مشخص و پایان نامه های کارشناسی ارشد حول آن انجام می شود.

اجرای 300 پایان نامه ارشد در سه موضوع کلان ملی

وی ادامه داد: 9 ماه درخصوص این مساله کار شده و در نظر سنجی که از اساتید دانشگاه و ارگان‌های بیرون از دانشگاه انجام گرفته، سه موضوع سبک زندگی، اعتیاد و فضای مجازی به عنوان مسایل کلان ملی با اولویت مشخص شده که در ابتدا کار با این سه موضوع آغاز می شود و قرار است درمورد هر موضوع 100 پایان نامه کارشناسی ارشد کار شود.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه از مهر ماه عناوین پایان نامه‌ها برای اجرا ارایه می شود به تشریح طرح مذکور پرداخت و گفت: حدود هفت الی هشت سال گذشته وقتی پایان نامه‌ای نوشته می شد در کتابخانه دانشگاه بایگانی می شد.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر کاری که صورت گرفت این بود که یک مقاله از پایان نامه استخراج می شد که آن هم دردی از دردهای جامعه را حل نمی کرد.

ایجاد ارتباط بین تحقیقات دانشگاهی و مسایل کلان ملی

رئیس دانشگاه شهید بهشتی افزود: بنابراین دانشگاه شهید بهشتی برای نزدیک کردن دانشگاه و نیاز کشور و ایجاد ارتباط بین تحقیقات دانشگاهی و مسایل کلان ملی و کاربردی کردن این تحقیقات " طرح هم افزایی دانش"  را مطرح کرد.

تشکیل شورای خبرگی طرح هم افزایی دانش

وی ادامه داد: روند کار براساس این طرح بدین گونه است که یک سری از اساتید برجسته دانشگاه که بیشتر آنها استاد تمام هستند به عنوان شورای خبرگی طرح هم افزایی دانش انتخاب می شوند که باید این افراد اولویت های پژوهشی را که به عنوان مساله کلان شناخته می شود مشخص کنند.

طهرانچی افزود: این افراد که همه دارای سوابق اجرایی در حد وزیر و معاون وزیر و عموما استاد تمام و بسیار با تجربه هستند، برای انتخاب موضوعات راهبردی دومسیر را طی می کنند، ابتدا با ارایه فرم هایی به اعضای هیات علمی دانشگاه که در حوزه های مختلف تحقیق می کنند از آنها می خواهند مساله کلانی را که مد نظر دارند به شورای خبرگی گزارش کنند.

جمع آوری طرح های اولویت دارکلان ملی

طهرانچی افزود: دوم اینکه پیشنهادات ارگان‌های مختلف بیرون از دانشگاه را به طرق مختلف در این زمینه جمع آوری کرده و طرح های ارایه شده را در شورای خبرگی بررسی می کنند که با توجه به ظرفیت، نیرویی انسانی و اولویت جامعه کدام طرح به عنوان طرح کلان در اولویت قرار گیرد.

هدایت 10 الی 20 درصد پایان نامه‌ها در راستای حل مسایل کلان نظام

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه این طرح‌ها باید از ویژگی خرد شدن برخوردار باشند تا بتوان در حوزه‌های مختلف آن را خرد و پیگیری کرد، تصریح کرد: سپس با ارایه طرح ها شورا طرح‌های اولویت دار را  انتخاب می کند مقرر شده 10 تا 20 درصد پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی دانشگاه دراین قسمت به کار گرفته شود.

وی ادامه داد: اگر این طرح درست اجرا شود در آینده نزدیک 60 درصد پروژه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه در راستای حل مسایل کلان نظام  و 40 درصد در اختیار اساتید در راستای توسعه علم و فعالیت های خلاقانه قرار خواهد گرفت.

ابلاغ طرح های کلان به دانشکده های دانشگاه

طهرانچی ادامه داد: بعد از انتخاب طرح، شورای خبرگی آنها را به دانشکده‌های مختلف دانشگاه ابلاغ می کند و سپس اساتید و دانشجویان با رویکردهایی که از رشته های مختلف بر موضوع های مذکور دارند بر روی این طرح که خرد شده کار می کنند.

تدوین آیین نامه های تشویقی

طهرانچی افزود: در این راستا آیین نامه‌های تشویقی هم تدوین شده و به دانشکده‌ها ابلاغ شده است در هر دانشکده هر استاد و دانشجویی که در زمینه مسایل ارایه شده مشغول به کار شود از امتیازات و فرصت های خاص برخوردار می شود.

وی ادامه داد: همچنین اگر از این طریق منابع مالی جذب دانشگاه شود این منابع براساس سهم اساتید و دانشجویان بین آنها توزیع می شود.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: در مرحله آخر پایان نامه‌ها در شورای راهبری جمع شده و با ترکیب آنها سعی می شود راه حل مساله کلان و ملی ارایه شود.

 اجرای 26 راهبرد نقشه جامع علمی

وی تاکید کرد: در طرح هم افزایی دانش 26 اقدام و راهبرد نقشه جامع علمی کشور عملیاتی می شود.

طهرانچی افزود: در نقشه جامع علمی کشور حدود 200 راهبرد و اقدام ملی وجود دارد که 26 راهبرد آن به طرح هم افزایی دانش مرتبط می شود و این طرح می تواند آن را عملیاتی کند.


تشکیل شورای خبرگی در دانشگاه شهید بهشتی اجرای 300 پایان نامه درباره 3 طرح کلان اخبار روزانه دانشگاه ها تدوین آیین نامه های تشویقی جمع آوری طرح های اولویت دارکلان ملی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها