برگزاری اختتاميه دوازدهمين دوره اعتكاف دانشجويی در حرم رضوی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   17 امرداد 1392-08 August 2013بازدید 439
برگزاری اختتاميه دوازدهمين دوره اعتكاف دانشجويی در حرم رضوی


دوازدهمين دوره اعتكاف دانشجويی پس از سه روز خلوت‌نشينی دانشجويان مشهدي با خداوند شامگاه 16 مردادماه در جوار حرم مطهر رضوی پايان يافت.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، اعتكاف سه روزه دانشجويان دانشگاه‌های مشهد شامگاه، 16 مردادماه در ميان اشك و احساس دلتنگی معتكفان به پايان رسيد.

شب گذشته معتكفان جوان حريم رضوی با اشك ديدگان و احساس دلتنگی كوله بار سبك شده خود را جمع كردند و خود را به اجتماعی سپردند كه در آن نگاه داشتن ايمان همچون نگه داشتن خاری بر كف دست است.

حجت‌الاسلام سيد محمدمهدی ميرباقری، رئيس فرهنگستان علوم اسلامي قم كه مهمان وی‍ژه اين مراسم معنوی بود، در سخنانی با اشاره به دعای وداع با ماه مبارك امام سجاد(ع)، اين مسئله را مطرح كرد كه اگر كسی فرصت ماه رمضان را از دست داده است، چه بايد بكند، توجه دانشجويان را به مبحث امامت جلب كرد و گفت: امام صراط است، اگر بخواهيم به سمت خدا حركت كنيم تنها راه صراط بندگی، خداست.

وی افزود: خداوند متعال از ما عهد گرفته تا شيطان را عبادت نكنيم، فريبش را نخوريم و دلداده‌اش نشويم و در مقابل، خداوند را عبادت كنيم.

ميرباقری در تعريف صراط مستقيم، بيان كرد: اين صراط، انواع معرفتی است كه به قلب انسان وارد می شود و در تعريف ديگر، صراط وادی محبت است، البته اين گونه نيست كه به سمت خدا جاده ای كشيده شده باشد و نقشه آن هم آمده باشد، بلكه قرآن يك كتاب و نقشه راه است و نه امام، تنها برای اين است كه نقشه را به ما بدهد، لذا اگر اين گونه فكر كرديم، انتهاي آن استغناء از خدا، رسولش و امام است، در حالی كه امام خودش صراط است.

وی ادامه داد: انسان اگر ولايت را پذيرفت و حقانيت ولايت امام معصوم(ع) را فهميد، معرفت خدا را هم كسب می‌كند؛ غير اين، خداوند راهی نگذاشته است، شيطان هم اين را خوب می‌داند و از همين راه به انسان ضربه می‌زند.

رئيس فرهنگستان علوم اسلامي قم تصريح كرد: به صراط مستقيم، كه صراط معرفت و محبت است بايد از دنيا ورود كنيم و در آخرت آن را ادامه دهيم زيرا ميانبری برای آن تعريف نشده، لذا صراطی كه از دنيا شروع می‌شود، خود امام معصوم(ع) است.

ميرباقری با بيان اينكه صراط درجاتی دارد و به هر درجه‌ای كه برسيم انواری از بهشت بر قلب ما وارد می‌شود، خاطر نشان كرد: اهل صراط انبياء، صديقان و شهدا هستند و نعمتی كه به آنها داده شده، ولايت است، لذا آنها مورد غضب قرار نمی‌گيرند و در ضلالت هم نيستند، به همين جهت اين افراد همان مصداق سوره «حمد» هستند.

وی با اشاره به اينكه دين، ولايت اميرالمومنين(ع) است و اكراهی هم در آن نيست، يادآور شد: عده‌ای روشن فكرمآب می‌گويند انسان مگر عقل ندارد، جواب اين است كه عقل برای فهم اسرار وادی ولايت است نه چون و چرا با ولی خدا.

رئيس فرهنگستان علوم اسلامي قم با بيان اينكه ماه رمضان ماهی است كه درهای ولايت باز است و می‌توان به فيض جنت رسيد، همانگونه كه جهنم ولايت ائمه جور است، جنت هم ولايت اميرالمومنين(ع) است، ادامه داد: ماه رمضان، ماه سير در ولايت است كه اين سير سخت می‌باشد، بنابراين اگر بخواهيم در همه‌ درجات سير كنيم، نياز به شفاعت داريم، لذا اگر قرار بود با رياضت به جائی برسيم، شيطان قبل از ما به آن رسيده بود.

ميرباقری با اشاره به دعای وداع ماه رمضان توضيح می‌دهد: امام سجاد(ع) در اين دعا ابتدا ويژگی‌های ماه رمضان را بيان مي كنند زيرا يكی از بهترين راه‌ها برای بازگشتن به خود، ماه رمضان است.

وی تصريح كرد: امام سجاد(ع) می‌ فرمايند، فضيلت‌های خدا بی انتهاست، حضرت اينگونه به ما ياد می‌دهند كه اگر عيب از خودمان است، بايد اقرار كنيم كه نعمت ماه رمضان را ضايع كرده ايم، همچون كسی كه به ميهمانی دعوت شده اما دير می‌رسد، اگر عذرخواهی كند كه دير آمده چگونه است و اگر بگويد كه چرا سفره غذا را جمع كرديد، چگونه است و چه برداشتی از رفتار وی می‌شود.

و اينچنين اعتكاف رمضان المعظم دانشجويان در حريم كبريايی حضرت رضا(ع) كه از 27 ماه شريف رمضان آغاز شده بود، پايان گرفت و ساحل نشينان حضرت حق با كوله باری سبك از گناه و عصيان خود را به آغوش اجتماع سپردند.


اعتکاف دانشجویی اخبار روزانه دانشگاه ها برگزاری اختتاميه دوازدهمين دوره اعتكاف دانشجويی در حرم رضوی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها