دانشگاهی که امید به زندگی سالمندان را بالا می‌برد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   05 شهریور 1392-27 August 2013بازدید 580دانشگاهی که امید به زندگی سالمندان را بالا می‌برد

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: به منظور بهبود کیفیت زندگی سالمندان و طول عمرمفید آنها دانشگاه نسل سوم در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان راه‌اندازی شده است. این اولین و تنها دانشگاه نسل سوم کشور است که به سالمندان بالای 50 سال آموزش‌های بهداشتی و سلامت ارائه می دهد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر منصور شکیبا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: دانشگاه نسل سوم برای افردی که بازنشسته هستند و به سالمندی رسیده‌اند راه‌اندازی شده است. در این دانشگاه آموزش‌های بهداشتی، نحوه تغذیه صحیح، بالابردن اعتماد به نفس، آموزش مهارت‌های زندگی و ارتباطی و کاریابی به آنها ارایه می شود.

وی افزود: در دانشگاه نسل سوم دوره‌های سه ماهه برای این افراد تشکیل می شود تا بیماری‌های این سن را شناخته و از راه‌های مقابله با آن آگاهی پیدا کنند تا کیفیت زندگی آنها ارتقا یابد. بیشتر افرادی که در این کلاس‌ها شرکت کرده‌اند از کیفیت زندگی خوبی در این سنین برخوردار بوده و استقبال خوبی نیز از این آموزش‌ها داشته‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه دانشگاه نسل سوم در راستای بهبود کیفیت زندگی سالمندان راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: جمعیت ما رو به سالمندی پیش می‌رود و بیماری‌های غیرواگیر نیز با افزایش سن بیشتر می شود، اگر آموزش‌هایی در این زمینه به سالمندان داده شود طول عمر با کیفیتی را تجربه می‌کنند.

شکیبا گفت: شرکت کنندگان برای ثبت نام باید بالای 50 سال سن داشته باشند و دارای مدرک دیپلم باشند، در ابتدای ثبت نام فرم نیاز سنجی توسط داوطلبین تکمیل می‌شود و پس از شرکت در کلاس‌های آموزشی در ابتدای آموزش فرم خود ارزیابی توسط داوطلبین تکمیل می گردد. مدرسین این دانشگاه اساتید داوطلب از دانشکده بهداشت، پرستاری مامایی، دانشگاه ادبیات و کارشناسان ستادی مرکز بهداشت استان هستند.

وی با بیان اینکه براساس نظر سنجی‌های صورت گرفته 100 درصد سالمندانی که از دانشگاه نسل سوم دانش آموخته شدند با روحیه‌ای شاد برای ادامه زندگی شان برنامه‌ریزی می‌کنند، عنوان کرد: بهبود روابط خانوادگی، افزایش مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی، افزایش فعالیت‌های جسمانی و اصلاح عادات نادرست غذایی از جمله تاثیرات مثبت حضور درکلاس‌های دانشگاه نسل سوم است.

شکیبا گفت: برنامه بازدید از مراکز علمی، کارخانجات و برخی ادارات دو روز در هفته برای این دانشجویان اجرا می شود. آموزش روانشناسی از جمله مباحث آموزش است که در این دوره ارائه می شود. در پایان این دوره آموزشی هم به شرکت کنندگان گواهی دانش آموختگی ارائه می شود و تاکنون 60 نفر از دانشگاه نسل سوم گواهی دانش آموختگی شده دریافت کرده‌اند.


دانشگاه ها اخبار روزانه دانشگاه ها ارتباط دانشگاه و امید به زندگی دانشگاهی که امید به زندگی سالمندان را بالا می‌برد

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها