دلایل مخالفت دانشگاه‌ها با نقل و انتقالات

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   18 شهریور 1392-09 September 2013بازدید 585دلایل مخالفت دانشگاه‌ها با نقل و انتقالات


مدیرکل امور دانشجویان داخل وزارت علوم مهم‌ترین دلایل مخالفت دانشگاه‌ها با نقل و انتقالات را تشریح کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمدحسن یوسفی در نشستی خبری با بیان اینکه برای مهمانی و انتقال دانشجویان در سال 92، 42 هزار و 711 ظرفیت اختصاص دادیم، گفت: قرار بود که دانشگاه‌ها عملکردشان به سمت پر کردن این ظرفیت باشد.

وی با اشاره به تعداد 32 هزار و 147 موردی تقاضاهای نقل و انتقال مهمانی، تصریح کرد: این تعداد کمتر از ظرفیت اعلام شده از سوی ما بود که در نهایت از این مجموعه 14 هزار و 161 نفر پذیرش شده‌اند.

مدیرکل امور دانشجویان داخل وزارت علوم افزود: اگر این آمار را با جمعیت ثبت‌نام شده در سال 91 که 331 هزار و 784 نفر بوده‌اند، مقایسه کنیم، حدود پنج درصد از مجموع ورودی‌ها در سال 91 توانسته‌اند انتقال و مهمانی را برای سال 92 حذف کنند.

یوسفی خاطرنشان کرد: این در حالیست که در آیین‌نامه مهمانی و انتقال، 20 درصد دانشجویان ورودی هر سال به عنوان ظرفیت مهمانی و انتقال در دانشگاه‌های دولتی و 15 درصد ورودی دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز به عنوان ظرفیت مهمانی و انتقال برای سال بعد در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات دانشگاه‌ها برای پذیرش و یا منتقل کردن دانشجویان، گفت: اولین نکته این است که شهری مثل تهران بیشترین تعداد ورودی و تقاضاها را دارد، از سوی دیگر در همین دانشگاه‌ها رشته‌های پرطرفداری داریم که تعداد تقاضایشان زیاد و ظرفیتشان کم است.

مدیرکل امور دانشجویان داخل وزارت علوم با اشاره به رشته‌های پرطرفدار در زمینه مهمانی و انتقال، تصریح کرد: رشته‌های مهندسی عمران، برق، کامپیوتر، مکانیک، معماری، حسابداری و کشاورزی رشته‌هایی هستند که بالای 1000 مورد تقاضای مهمانی و انتقال دارند.

یوسفی افزود: از میان رشته‌ها، 156 رشته بیش از 10 مورد و بقیه کمتر از 10 مورد تقاضای مهمانی و انتقال دارند، بنابراین وقتی تقاضا زیاد و پذیرش کم باشد، درصد موافقت‌ها با مهمانی و انتقال کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه ما از لحاظ فضای فیزیکی برای کلاس در برخی دانشگاه‌ها کمبود داریم، تصریح کرد: به همین دلیل ممکن است مدیران گروه‌های آموزشی به معاونت آموزشی دانشگاه فشار بیاورند که ظرفیتی برای پذیرش وجود ندارد، از سویی دیگر در مجموعه وزارت علوم سیاست تشویقی و تنبیهی مشخصی را برای دانشگاه‌های موفق و ناموفق در مهمانی و انتقال به صورت کاملا شفاف نداریم.

مدیرکل امور دانشجویان داخل وزارت علوم خاطرنشان کرد: از حد نصاب افتادن کلاس‌ها نیز یکی دیگر از دلایل مخالفت دانشگاه با مهمانی و انتقال دانشجو است.


نقل و انتقال در دانشگاهها علت مخالفت دانشگاهها با نقل و انتقال نحوه نقل و انتقال در دانشگاهها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها