اعلام رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان از سوی پايگاه شانگهای

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   23 شهریور 1392-14 September 2013بازدید 1379اعلام رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان از سوی پايگاه شانگهای

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام با بيان اينکه رتبه بندي شانگهاي به علت تاکيد بر تحقيقات علمي و غفلت از علوم انساني مورد انتقاد قرار گرفته است، گفت: دانشگاه هاروارد از سال 2003 در رتبه بندي شانگهاي مقام نخست را دارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاري فارس به نقل از اداره روابط عمومي و همکاري‌هاي علمي بين المللي مرکز منطقه‌اي اطلاع رساني علوم و فناوري، جعفر مهراد سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) گفت: دانشگاه‌هاي آمريکا در نظام رتبه بندي شانگهاي که نتايج آن به تازگي منتشر است، در بين 20 دانشگاه نخست، 17 دانشگاه برتر را به خود اختصاص داده است.

سرپرست ISC با بيان اينکه دانشگاه هاروارد در صدر قرار دارد، گفت: در بين 20دانشگاه برتر  3 دانشگاه در قاره اروپا قرار دارند. دانشگاه‌هاي کمبريج و آکسفورد به ترتيب در رتبه‌هاي پنجم و دهم در بريتانيا و انستيتو فناوري زوريخ در سوئيس قرار دارد.

مهراد با بيان اينکه رتبه بندي شانگهاي در گذشته به علت تاکيد بر تحقيقات علمي و غفلت از علوم انساني مورد انتقاد قرار گرفته است، گفت: دانشگاه هاروارد از سال 2003 به بعد (نخستين سال رتبه بندي) پيوسته مقام نخست را در اختيار دارد. پنج دانشگاه برتر سال 2013 در اين نظام رتبه بندي شامل استنفورد، برکلي و MIT در ايالات متحده است. همچنين در بين 10 دانشگاه برتر اين نظام، انستيتو فناوري کاليفرنيا، پرينستون، کلمبيا و دانشگاه شيکاگو قرار دارد. جايگاه اين دانشگاه‌ها نسبت به سال گذشته تغيير نيافته و تنها تغيير رخ داده مربوط به برکلي و MIT است.

وي افزود: اين رتبه بندي که بيش از 1200 دانشگاه را در سطح بين‌المللي بر اساس 6 شاخص عمده ارزيابي مي‌کند تنها 500 دانشگاه برتر را بر مي‌گزيند.

وي افزود: برندگان جايزه نوبل و فيلد مدال‌ها، تعداد پژوهشگران پراستناد، تعداد مقالات اعضاي هيئت علمي منتشر شده در مجلات  Nature & Science، مقالات نمايه شده در نمايه استنادي علوم و علوم اجتماعي در isi و نسبت تعداد مقالات به اعضاي هيئت علمي از جمله شاخص‌هاي انتخاب دانشگاه برتر از سوي پايگاه شانگهاي است.

وي ادامه داد: همچنين برترين دانشگاه‌هاي منطقه آسيا و اقيانوسيه، دانشگاه توکيو(رتبه21)، کيوتو(رتبه 26) در ژاپن و دانشگاه ملبورن با رتبه 56 در استراليا است.

رئيس مرکز منطقه‌اي اطلاع رساني علوم و فناوري اظهار داشت: دانشگاه فودان و دانشگاه پکن در جمهوري خلق چين جزو دانشگاه‌هايي هستند که اسامي آنها در بين 200 دانشگاه برتر اين نظام مشاهده مي‌شود. دانشگاه ژيائوتنگ که خود رتبه بندي دانشگاه‌ها را انجام مي‌دهد نيز حائز رتبه 167 است.

مهراد خاطرنشان کرد: علت تأسيس رتبه بندي شانگهاي در اصل مقايسه عملکرد پژوهشي دانشگاه‌هاي چين با خود و ساير دانشگاه‌هاي کشورهاي جهان است. کشور چين قصد دارد از نظر آموزش عالي و تحقيقات علمي، دانشگاه‌هاي تراز اول را به وجود آورد.


اعلام رتبه بندی دانشگاهها رتبه بندی دانشگاه ها رتبه بندی دانشگاه ها ازسوی شانگهای

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

آخرین احکام صادره توسط رئیس دانشگاه صنعتی شریف

اخبار روزنامه ها