آخرین آمار آموزش عالی کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   26 شهریور 1392-17 September 2013بازدید 970آخرین آمار آموزش عالی کشور 

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم گفت: هم‌اکنون 4 میلیون و 400 هزار دانشجو داریم که در مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری در 2 هزارو 500 موسسه آموزش عالی در حال تحصیل هستند.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور و به نقل از خبرگزاری فارس : روابط عمومی وزرات علوم،رضا عامری رئیس مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم، به تشریح میزان دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی و رشته‌ها در سال تحصیلی جدید پرداخت و گفت: هم‌اکنون 4 میلیون و 400 هزار دانشجو داریم که در مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری در 2 هزارو 500 موسسه آموزش عالی در حال تحصیل هستند.

وی افزود: همچنین یک میلیون دانشجوی کاردانی معادل 23 درصد، 2 میلیون و 800 هزار دانشجوی کارشناسی معادل 66 درصد، 410 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد معادل 10 درصد و 40 هزار دانشجوی دکتری تخصصی معادل 9 دهم درصد، در کشور مشغول به تحصیل هستندکه به آمار ذکر شده در مقطع دکتری باید دانشجویان جدید الورود را هم اضافه کرد.

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم درباره میزان دانشجویان در رشته های تحصیلی، گفت: علوم انسانی با تعداد یک میلیون و 970 هزار نفر دانشجو معادل 46 درصد بیشترین دانشجو را دارد، کمترین سهم مربوط به رشته هنر یعنی 5.4 درصد است، سایر رشته‌ها از جمله فنی مهندسی 33.4 درصد، علوم پایه 7.2 درصد، کشاورزی و دامپزشکی 6.3 درصد و علوم پزشکی که متولی آن وزارت بهداشت است دارای 1.3 درصد دانشجو است.

وی گفت: در حال حاضر 2 هزار و 500 موسسه آموزش عالی در کشور داریم که فعال هستند و در این زیرنظام‌ها به همراه دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به فعالیتند.

عامری درباره سهم زیرنظام‌ها از تعداد دانشجویان، گفت: سهم دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم 15 درصد، دانشگاه پیام نور 25 درصد، دانشگاه آزاد اسلامی 36 درصد، دانشگاه جامع علمی کاربردی 10 درصد، موسسات غیردولتی غیر انتفاعی 9.2 درصد و دستگاههای اجرایی حدود 7.0 درصد بوده و همچنین دانشگاه فنی‌و حرفه‌ای 3.5 درصد از کل دانشجویان کشور را تحت پوشش خود دارد.

وی در ادامه به پر و کم جمعیت‌ترین شهر کشور از نظر تعداد دانشجویان اشاره کرد و گفت: استان تهران با 710 هزار دانشجو معادل 16.6 درصد از تعداد کل دانشجویان دارای بیشترین سهم است، استان اصفهان با 310 هزار دانشجو معادل 7.25 درصد در رده بعدی قرار می گیرد و همچنین استان خراسان رضوی دارای 260 هزار دانشجو معادل 6.1 درصد در گروه بعدی شناخته شده است و کم جمعیت‌ترین استان، خراسان شمالی با تعداد 42 هزار دانشجو معادل 0.9 درصد کم تعداد ترین استان است.

عامری درباره میانگین پوشش دانشجویی در استان‌ها، خاطرنشان کرد: میانگین پوشش به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، 5 هزار و 500 دانشجو در استان داریم، در برخی استانها این پوشش بیشتر است و بالاترین پوشش مربوط به استان سمنان است که در این استان به ازای هر 100 هزار نفر، 15 هزار دانشجو دارد.

وی در ادامه افزود: هم‌اکنون 62 هزار استاد فعال و تمام وقت در موسسات آموزش عالی کشور به استثنای استادان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال فعالیت هستند و مدرسان دانشگاه علمی کاربردی نقش همان هیأت علمی‌ها را دارند.

وی همچنین در خصوص تعداد رشته محل‌ها در مقاطع تحصیلی، اظهار داشت: تعداد رشته محل‌های مقطع کاردانی 9 هزار و 600، در مقطع کارشناسی 15 هزار و 800 رشته محل، در کارشناسی ارشد 7 هزار و 350 و در دوره دکتری تخصصی بالغ بر 2 هزار و 300 رشته محل است که در واقع اگر آمارهای مقایسه‌ای داشته باشیم تعداد رشته محل‌ها در تحصیلات تکمیلی به شدت رشد داشته است.

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم با بیان اینکه رشته محل‌ها در وزارت علوم دارای تنوع زیادی هستند، ادامه داد: حسابداری با تعداد 230 هزار دانشجو بیشترین سهم را در میان رشته محلها به خود اختصاص داده است، حقوق با 170 هزار دانشجو، کامپیوتر(نرم افزار) در حدود 100 هزار دانشجو دارد، مهندسی کامپیوتر(نرم افزار) نیز دارای 80 هزار دانشجو است.

به گفته دکتر عامری در رشته مدیریت بازرگانی 70 هزار دانشجو، در رشته مدیریت دولتی 63 هزار دانشجو، در رشته مهندسی عمران که نهمین رشته پر جمعیت است حدود 62 هزار دانشجو، در رشته روانشناسی حدود 60 هزار دانشجو تحصیل می‌کنند.آمار آموزش عالی کشور مرکز نظارت و ارزیابی وزارت آمار دانشگاه ها آمار دانشجویان

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها