تلاش دانشگاه آزاد برای كاهش اتكا به شهريه های دانشجو های این دانشگاه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   31 شهریور 1392-22 September 2013بازدید 528تلاش دانشگاه آزاد برای كاهش اتكا به شهريه های دانشجو های این دانشگاه

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي از تكيه مالي بيش از حد به شهريه هاي دانشجويي به عنوان يكي از نقاط ضعف اين دانشگاه ياد كرد و از تلاش براي درآمدزايي به ديگر روش ها در دانشگاه آزاد خبر داد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار فرهنگي ايرنا، «حميد ميرزاده» روز شنبه در نشست مطبوعاتي اولين روز كاري خود به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي گفت: در شهريه هاي سال تحصيلي جاري، تغييري نخواهيم داشت و براي شهريه سال آينده نيز هيات امناي دانشگاه بايد تصميم بگيرد.
وي يادآورشد: الان بيش از ۹۹ درصد درآمدهاي دانشگاه آزاد از محل شهريه هاي دانشجويي تامين مي شود كه درنظر است از طريق تنوع بخشي به درآمدهاي دانشگاه، وابستگي به شهريه ها را كاهش دهيم و از قابليت هاي علمي و پژوهشي دانشگاه براي ايجاد شركت هايي با مكانيزم هاي خاص مالي و اقتصادي استفاده شود.
ميرزاده، ايجاد مراكز رشد علم و فناوري و شركت هاي دانش بنيان در دانشگاه آزاد را از راهكارهاي افزايش درآمد اين دانشگاه عنوان كرد.
وي در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره روند انتخابش به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد نيز توضيح داد: شرايط جديد كشور و پيامي كه انتخابات اخير رياست جمهوري داد ايجاب مي كرد كه دانشگاه آزاد به عنوان مجموعه اي كه بيش از ۵۰ درصد بار آموزش عالي را برعهده دارد هماهنگي بيشتري با دولت جديد داشته باشد.
دبير هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: هيات امنا، امين دانشگاه است و به اين جمع بندي رسيد كه با توجه به شرايط جديد و همچنين در راستاي منافع كشور، تغييراتي در مديريت دانشگاه آزاد ايجاد كند.
وي درباره وضعيت ادامه همكاري رييس قبلي دانشگاه آزاد با اين دانشگاه گفت: «فرهاد دانشجو» با متانت و صداقت در مصاحبه اخيرشان براين امر صحه گذاشتند كه جابجايي وي به دليل شرايط جديد و منافع كشور صورت گرفته و ما هم از وي خواستيم عضو هيات امناي دانشگاه آزاد باقي بمانند،به عنوان عضو هيات علمي با دانشگاه همكاري داشته باشند و در امور مديريتي از مشاوره او استفاده كنيم.
ميرزاده تاكيد كرد: بنا داريم تغييرات در دانشگاه آزاد، حداقلي باشد اما آنجا كه ضرورت ايجاب كند مجبور به تغيير خواهيم بود.
وي از رسانه ها خواست در انتقال اخبار خود شفافيت و صداقت داشته باشند و گفت: متاسفانه برخي از گزارش ها و اخبار، مهندسي معكوس مي شود، به عنوان مثال اعضاي هيات امناي دانشگاه آزاد در هفته گذشته اعلام كردند كه صورتجلسه اي براي عزل فرهاد دانشجو از رياست دانشگاه آزاد امضا نكرده اند اما اخبار به گونه ديگري انتشار يافت و عنوان شد كه اعضاي هيات امنا اصل صورتجلسه را تكذيب كرده اند.
برخي از رسانه ها در اخبار هفته گذشته خود ادعا كردند كه صورتجلسه اي براي عزل رييس وقت دانشگاه آزاد تنظيم شده و به امضاي چندنفر از اعضاي هيات امناي دانشگاه رسيده كه بعد از انتشار متن صورتجلسه، مشخص شد كه موضوع عزل دانشجو در آن صورتجلسه قيد نشده است.
سرپرست دانشگاه آزاد كه اولين روز كاري خود در مسووليت جديد را با حضور در نشست مطبوعاتي و پاسخگويي به سوالات خبرنگاران شروع كرد، جلسه با معاونان دانشگاه را به بعد از اين نشست مطبوعاتي موكول كرد.
وي در پاسخ به سوال خبرنگاران مبني بر احتمال تغيير برخي معاونان دانشگاه آزاد در جلسه امروز، اين احتمال را رد نكرد و گفت كه ممكن است برخي معاونان دانشگاه بركنار شوند.
مراسم توديع رييس سابق و معارفه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي روز پنج شنبه، چهارم مهرماه در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد برگزار خواهد شد.


شهریه های دانشگاه آزاد وضعیت مالی دانشگاه آزاد اخبار روزانه دانشگاه ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها