بيشترين تقاضای دانشجويان دانشگاه تهران برای تغيير رشته

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   31 شهریور 1392-22 September 2013بازدید 917بيشترين تقاضای دانشجويان دانشگاه تهران برای تغيير رشته

 رييس دانشگاه تهران گفت: سال گذشته بيشترين سوالي كه دانشجويان از طريق ايميل از من پرسيدند مربوط به تغيير رشته بود.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار فرهنگي ايرنا، «فرهاد رهبر» روز يكشنبه در مراسم جشن آغاز تحصيل جديد دانشجويان دانشگاه تهران با اعلام نشاني ايميل خود به دانشجويان ورودي جديد دانشگاه از آنها خواست كه مسائل و مشكلات خود را از اين طريق با وي درميان بگذراند و اگر جواب خود را ديرتر از ۲۴ ساعت دريافت كردند از رييس دانشگاه جايزه بگيرند.
وي خاطرنشان كرد: بيش از پنج سال است كه دانشجويان، اعضاي هيات علمي و فارغ التحصيلان دانشگاه تهران از طريق ايميل با وي در ارتباط هستند و ديدگاه ها و سوالات خود را مطرح كرده و جواب مي گيرند.
رهبر با بيان اينكه بيشترين سوالات دانشجويان از وي درباره تغيير رشته بوده است، گفت: تغيير رشته به ۲ روش قابل انجام است يكي از طريق سازمان سنجش به اين شكل كه دانشجويان پس از گذراندن يك ششم (حدود ۲۸ واحد درسي) كل واحدهاي درسي خود چنانچه نمره آنها از آخرين فرد قبولي در رشته اي كه قصد تغيير به آن را دارند بهتر باشد و آنهم با موافقت واحد مبدا و مقصد مي توانند تغيير رشته بدهند.
وي ادامه داد: يكي ديگر از روش هاي تغيير رشته در آيين نامه داخلي دانشگاه تهران تحت عنوان «دانشجوي ساعي و كوشا» قيد شده است كه بر مبناي آن، اگر دانشجويي با معدل بالاي ۱۷ در رشته هاي فني و معدل بالاي ۱۸ در ديگر رشته هاي دانشگاه تهران، ۳۶ واحد درسي را در دو ترم تحصيلي بگذراند باز هم به شرط توافق واحد مبدا و مقصد در همان گروه آموزشي مي تواند تغيير رشته بدهد.

**دانشگاه تهران در رتبه بندي تركيه جايگاه ۹۴ و در رتبه بندي تايوان رتبه ۱۲۳ دنيا را داراست
رييس دانشگاه تهران به تعدادي از نظام هاي معتبر رتبه بندي دانشگاهي دنيا از جمله شانگهاي، وب آو ساينس و ملي تايوان اشاره كرد و گفت: در رتبه بندي ملي تايوان در سال ۲۰۱۲، پرديس دانشكده هاي فني دانشگاه تهران در رتبه ۱۲۳ قرار داشت و در رتبه بندي يوروپ تركيه هم از ميان هزار دانشگاه مورد بررسي در جايگاه ۹۴ دنيا قرار گرفته است.
وي رشد ۱۵۰ برابري سهم جمهوري اسلامي ايران در توليد علم دنيا طي ۲۰ سال گذشته را يادآور شد و اظهار داشت: سهم جمهوري اسلامي ايران از توليد علم دنيا حدود ۲۰ سال قبل، ۱۵ هزارم درصد بوده است درحاليكه امروزه اين رقم به ۲/۲ توليد علم جهان رسيده است و افزايش ۱۵۰ برابري نشان مي دهد.
رهبر ادامه داد: ايران الان با تلاش دانشمندان، محققان، متخصصان و دانشجويان خود توانسته رتبه ۱۶ توليد علم دنيا را كسب كند.

** يك چهارم توليد علم كشور در دانشگاه تهران رقم مي خورد
وي با بيان اينكه دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشكي را يك مركز دانشگاهي مي داند، اعلام كرد: ۲۵ درصد توليد علم كشور مربوط به دانشگاه تهران است و نبايد اجازه دهيم اين نرخ رشد تقليل پيدا كند.
رييس دانشگاه تهران خطاب به دانشجويان تازه وارد اين دانشگاه گفت: تحريم هاي دشمن در زمينه هاي علمي بي تاثير بوده و دانشمندان ما در سال هاي تحريم به دستاوردهاي چشمگيري در زمينه هاي دانش هسته اي، هوا و فضا، نانوتكنولوژي، بيوتكنولوژي و مهندسي پزشكي رسيده اند از همين رو دشمن به دنبال ترفندهاي تازه اي است و دانشجويان را هدف قرار داده است.
وي از دانشجويان خواست كه در مقابل دسيسه هاي دشمنان هوشيار باشند و تحت هيچ شرايطي از تلاش علمي به منظور خدمت به مردم و پيشرفت كشور دست نكشند.
رهبر همچنين به دانشجويان توصيه كرد ضمن كسب علم و دانش، نسبت به مسائل اجتماعي، سياسي و فرهنگي جامعه پيرامون خود و دانشگاهي كه در آن تحصيل مي كنند بي تفاوت نباشند.
مراسم جشن آغاز سال تحصيلي نودانشجويان سال ۱۳۹۲ دانشگاه تهران با حضور رييس، هيات رييسه و اعضاي هيات علمي و دانشجويان ورودي جديد اين دانشگاه در تالار فردوسي دانشكده ادبيات و علوم انساني برگزار شد.


بيشترين تقاضای دانشجويان تقاضای تغییر رشته شرایط تغییر رشته

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها