مستثنی بودن دانشگاه‌ها از کاهش بودجه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   06 مهر 1392-28 September 2013بازدید 447مستثنی بودن دانشگاه‌ها از کاهش بودجه

معاون اداری، مالی و منابع وزارت علوم با اشاره به اینکه تاکنون ۳۵ درصد بودجه تخصیصی به وزارت علوم پرداخت شده است، گفت: دانشگاه‌ها باید از کاهش بودجه بر اساس لایحه اصلاحیه بودجه سال ۹۲ مستثنی باشند.

دکتر محمد حسین امید در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که سابقه‌ کاری طولانی مدت در امور اداری و مالی دانشگاه تهران عامل اصلی دعوت آقای دکتر توفیقی برای همکاری و پذیرش من بوده است، گفت: در ابتدا قبول این مسوولیت به ویژه در شرایط فعلی برایم خیلی سخت بود، اما به دلیل اطلاعی که از مسائل و مشکلات دانشگاه‌ها در بحث‌های اداری و مالی داشتم، احساس کردم چنانچه شانه از زیر بار این مسوولیت خالی کنم، نمی‌توانم پاسخگوی وجدان خود باشم.

وی با اشاره به برنامه‌های کوتاه مدت خود برای حوزه معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، اظهارکرد: مهمترین چالشی که در حال حاضر دانشگاه‌ها با آن مواجه‌اند، ناکافی بودن بودجه سال جاری و عدم تخصیص مناسب اعتبارات است، متاسفانه سال گذشته تخصیص اعتبار سایر هزینه‌ها برای دانشگاه‌ها بسیار کم و در حد 64 درصد بوده و برای طرح‌های عمرانی در حد 10 درصد و تعمیرات نیز زیر 20 درصد پرداخت شده است.

وی افزود: بنابراین به دلیل مطالبات انباشته شده سال گذشته و همچنین مشکلات نقدینگی دولت از ابتدای سال جاری و تخصیص زیر 35 درصد در سال 92 تاکنون، همه‌ دانشگاه‌ها حتی در پرداخت حقوق پرسنل قراردادی و شرکت‌های طرف قرارداد خود با مشکل مواجه‌اند و بدون استثناء در هر نامه‌ای که از دانشگاه‌ها داریم، مشکل پرداخت‌های قطعی به اعضای هیات علمی و کارکنان عنوان می‌شود.

معاون اداری و مالی وزارت علوم با اشاره به مشکلات رفاهی و دانشجویی دانشگاه‌ها در آغاز سال تحصیلی، تصریح کرد: در ماه‌های گذشته قیمت‌ها بسیار افزایش یافته و دانشگاه‌ها در قراردادهای طبخ و توزیع غذا برای دانشجویان در سال تحصیلی جاری با افزایش تا 30 درصد نسبت به سال گذشته مواجه شده‌اند، بنابراین برنامه‌ وزارت در کوتاه مدت پیگیری حل مشکل کسری‌های اعتبارات دانشگاه‌ها است.

وی با بیان اینکه این موضوع را از حوزه‌های مختلف پیگیری می‌کنیم، گفت: جلسه‌ای با مسوولان ذیربط در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی داشتیم و دغدغه و مشکلات و کمبودهای خود را منتقل کردیم، آن‌ها نیز به دلیل آشنایی با وضعیت دانشگاه‌ها به این مشکلات اذعان داشتند، به همین دلیل قرار شد به کمک هم موضوع را پیگیری کنیم و همچنین موضوع از کانال دولت نیز توسط آقای دکتر توفیقی در حال پیگیری است.

امید افزود: ما می‌دانیم که دولت با مشکل مواجه است و براساس اصلاحیه لایحه‌ بودجه 92 مقدار بودجه باید نسبت به آن چیزی که دولت قبلی پیش‌بینی کرده 30 تا 40 درصد کاهش پیدا کند، اما حرف ما این است که این کاهش نباید در دانشگاه‌ها اتفاق بیافتد، چرا که فضای دانشگاه‌ها، فضایی متفاوت است.

معاون اداری و مالی وزارت علوم با بیان اینکه شرایط دانشگاه‌ها در مهرماه سال جاری بسیار متفاوت‌تر از سال‌های گذشته است، اظهارکرد: یکی از این تفاوت‌ها مطالبات دانشجویی است، چرا که از این دولت انتظاراتی وجود دارد و در ابتدای سال تحصیلی، دولتی که با شعار امید و نشاط کارش را شروع کرده، نمی‌تواند امکانات رفاهی دانشجویان را محدود کند. ما تلاش می کنیم تا خوابگاه‌ها و سلف‌های دانشجویی با مشکل مواجه نشوند و مطمئنم که اعضای هیات دولت نیز متوجه این موضوع هستند و می‌دانند که باید دانشگاه‌ها را از این کاهش بودجه مستثنی کنند.

امید با بیان اینکه بودجه سال 92 را نمی‌توان زیاد کرد، خاطرنشان کرد: بحث ما این است که در سال جاری تخصیص ما به طور کامل پرداخت شود، چراکه اگر این موضوع عملی شود، می‌توانیم بخشی از مشکلات را حل کنیم که دوستان نیز به این موضوع توجه دارند.


کاهش بودجه دانشگاهی کاهش بودجه در دانشگاهها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها