تعطیلی برخی از رشته های دانشگاهی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   08 مهر 1392-30 September 2013بازدید 804تعطیلی برخی از رشته های دانشگاهی

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه برخی رشته‌ها که در بازار اشباع شده‌اند باید تعطیل و برخی نیز تجمیع شوند، گفت: باید ظرفیت‌های دانشگاهی بیشتر در اختیار رشته‌های تحصیلات تکمیلی قرار گیرد، چرا که تقاضا به سمت رشته‌های تحصیلات تکمیلی در حال افزایش است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه همدان، دکتر جعفر توفیقی در حاشیه جشن استقبال از دانشجویان جدیدالورود در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در وزارت علوم کمیته‌ای برای رسیدگی به شکایت‌های اعضای هیات علمی، اساتید و دانشجویان تجهیز و تشکیل شده است، اظهارکرد: در حال حاضر این کمیته فعال بوده و اقداماتی را نیز انجام داده است.

وی افزود: با تشکیل این کمیته تعدادی به سر کار خود بازگشتند و نزدیک به 40 دانشجوی ستاره دار نیز به تحصیل برگشتند و در مورد اساتید بازنشسته تا کنون 20 مورد اقدام شده است.

توفیقی تاکید کرد: در این کمیته برخی موارد مطابق آیین‌نامه نبوده و برخی نیز مطابق آیین نامه بوده و تصمیمات لازم در این زمینه تایید شده است، اما در مجموع بررسی شکایات در این زمینه ادامه دارد.

وی به افزایش شهریه دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: افزایش شهریه دانشگاه‌ها به صورت سنواتی بوده و با تصویب هیات امنا به طور معمول 10 تا 15 درصد به شهریه‌ها افزوده می‌شود.

سرپرست وزارت علوم تاکید کرد: باید در حوزه محتوای درسی دانشجویان نیز تجدید نظر کنیم تا دانشجویان توانمندی مهارتی بیشتری کسب کنند و در کنار دانش نظری نیز دانش مهارتی داشته باشند به گونه‌ای که هر دانش آموخته بتواند یک شغل را در جامعه فعال کند و کار آفرین باشد.

رشته‌های دانشگاهی با بازار کار انطباق داشته باشد

وی تصریح کرد: در انطباق رشته‌های دانشگاهی با بازار نیاز به تجدید نظر وجود دارد و برنامه‌های آموزشی و پژوهشی را باید کاربردی کنیم.

توفیقی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی نیاز به ایجاد تحولات احساس می‌شود، اظهارکرد: باید ظرفیت جذب برای دانش آموختگان افزایش یابد، چرا که اقتصاد ما ظرفیت بیش از این داشته که با بالفعل کردن ظرفیت‌ها باید تعداد زیادی از دانش آموختگان جذب شوند.

وضعیت کیفی دانشگاه‌ها ارتقاء یابد

سرپرست وزارت علوم خاطرنشان کرد: ظرفیت دانشگاه‌ها از نظر کمی در وضعیت مطلوبی قرار داشته و ظرفیت پذیرش برخی رشته‌ها از طریق کنکور حذف شده و ورود به دانشگاه‌ها راحت‌تر است، بنابراین اکنون فرصتی مناسب برای ارتقاء سطح کیفی دانشگاه هاست.

وی به دوران دانشجویی خود اشاره و خاطرنشان کرد: دوران دانشجویی من از دوران پرخاطره در طول زندگی ام محسوب می شود و دوره دانشجویی من در سال 53 از دانشگاه شیراز آغاز شد.

 در این مراسم تعدادی از دانشجویان بنری با عنوان "دانشگاه را نجات دهید" با خود همراه داشتند و تعدادی نیز در پایان ندای "دکتر دوستت داریم" را سر می‌دادند.


رشته های دانشگاهی رشته های کم متقاضی دانشگاهی رشته های مختلف دانشگاهی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها