تجمیع واحدهای پیام نور، آزاد و غیردولتی ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   13 مهر 1392-05 October 2013بازدید 1285تجمیع واحدهای پیام نور، آزاد و غیردولتی ها

مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم با انتقاد از پذیرش بدون آزمون دانشجو در دانشگاه های پیام نور و آزاد اعلام کرد که این شیوه پذیرش، غیردولتیها را متلاشی کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از ابوالفضل حسنی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره انتقادات غیردولتیها از کمبود دانشجو ضمن ارائه آماری از کاهش جمعیت دانشجویی در سالهای آینده، گفت: جمعیت 18 تا 24 سال ما در سال 85 تعداد 12 میلیون و 564 هزار نفر بود در سال 90 به 11 میلیون و 673 هزار نفر کاهش یافت؛ همچنین در سال 95 که پایان برنامه پنجم است این تعداد به 8 میلیون و 938 هزار نفر می رسد.

وی با بیان اینکه در سال 95 باید 50 درصد جمعیت 18 تا 24 سال در دانشگاههای کشور تحصیل کنند، درباره تعداد جمعیت دانشجویی در سال 1404، اظهار داشت: در سال 1404 جمعیت جوان کشور به 7 میلیون و 623 هزار نفر کاهش می یابد، در واقع 60 درصد این جمعیت دانشجویی توسط آموزش عالی کشور باید تحت پوشش تحصیلات قرار گیرند.

مدیر کل دفتر گسترش از مشکل کمبود دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: با توجه به اینکه در سال 90 تنها 11 میلیون جمعیت 18 تا 24 سال داشتیم، هم اکنون 4.4 میلیون جمعیت دانشجویی داریم و قطعاً با مشکل کمبود دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی روبرو خواهیم بود و اینطور نیست که امسال دانشجو کم پذیرفته شده است.

حسنی با اشاره به راه حل این مشکل، تاکید کرد: تجمیع واحدهای کوچک دانشگاههای پیام نور، آزاد و غیردولتیها در دستور کار قرار می گیرد؛ در همین باره سال گذشته با بررسی اساسنامه دانشگاه پیام نور ماموریتهای این دانشگاه در دستور بررسی قرار گرفت.

این مقام مسئول با انتقاد از عدم همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت علوم، اظهار داشت: متاسفانه دانشگاه آزاد در این زمینه با ما همکاری نکرد و جلسات برگزار نشد؛ در صورت برگزاری این جلسات و بررسی اساسنامه دانشگاه آزاد می توانستیم به نتیجه مثبتی دست یابیم و بعد از آن می توانستیم سهم دانشگاهها را از دانشجویان برای سال بعد مشخص کنیم.

به گفته حسنی کشورهای خارجی نیز مثل ایران با مشکل کمبود دانشجو مواجه هستند اما این کشورها راه حل را در جذب دانشجوی خارجی دیده اند و ایران نیز باید به جذب بیشتر دانشجویان خارجی اقدام کند.

حسنی با انتقاد از اینکه زیرنظام دانشگاههای غیردولتی به علت پذیرش بدون آزمون در دانشگاههای پیام نور و آزاد اسلامی متلاشی شده است، عنوان کرد: دفتر گسترش وزارت علوم مخالف پذیرش بدون آزمون دانشجو در دو دانشگاه پیام نور و آزاد اسلامی است اما در این زمینه دخالتی در تصمیم گیری نداشت و کمیته ماده 4 پذیرش بدون آزمون را تصویب کرد.

وی ادامه داد: در حالیکه این شیوه پذیرش دانشجو می توانست در قالب بسته ای سازمان یافته تر به تمام دانشگاههای کشور ابلاغ شود.

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی در عین حال خبر از تجمیع موسسات کم کیفیت غیردولتی برای برون رفت از این مشکل داد.


تجمیع دانشگاه ها تجمیع دانشگاه های آزاد و دولتی تجمیع یک دانشگاه با دانشگاه های دیگر

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها