وارد کردن دانشگاه ها از حاشیه به متن تحولات جامعه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   07 آبان 1392-29 October 2013بازدید 396 وارد کردن دانشگاه ها از حاشیه به متن تحولات جامعه

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه برنامه ریزی های آموزش عالی در 35 سال گذشته به صورت حاشیه ای و جزیره ای بوده است، خواستار ورود دانشگاه ها از حاشیه به متن تحولات جامعه شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار فرهنگی ایرنا، «جعفر توفیقی» روز دوشنبه در مراسم تودیع خود و معارفه «رضا فرجی دانا» وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، بر لزوم بازبینی و اصلاح در روش های هدفگذاری برای نظام علمی کشور تاکید کرد.

وی به مسوولیت خود در کارگروه انتخاب وزیرعلوم و تعدادی دیگر از نهادهای کشور پس از انتخابات 24 خردادماه اشاره کرد و گفت: دکتر روحانی پس از انتخابات، مسوولیت این کارگروه را به عهده من گذاشت و ما هم پنج نفر را برای تصدی وزارت علوم به وی معرفی کردیم که فرجی دانا یکی از آنها بود.

توفیقی ضمن تشکر از رییس جمهوری بخاطر اعتماد به وی، ادامه داد: از همان ابتدای قبول سرپرستی وزارت علوم به دکتر روحانی اعلام کردم چه یک روز، سه ماه و یا هر زمان دیگری که مصلحت دیدند می توانند فرد دیگری را جایگزین من کنند و من خدمت به نظام جمهوری اسلامی را در هر زمان، افتخار خود می دانم.

وی تاکید کرد: با توجه به اشراف رییس جمهوری به مسائل کشور بنابر مصلحت، هر تصمیمی که بگیرند همه ما پایبند آن خواهیم بود.

توفیقی، خدمت کردن در نظام جمهوری اسلامی را یک عبادت خواند و گفت که هرجا باشد برای اعتلای نظام و خدمت به کشور تلاش خواهد کرد.

وی همچنین از فرجی دانا بخاطر قبول مسوولیت وزارت علوم در شرایط سخت کشور قدردانی کرد و گفت: در 71 روزی که در وزارت علوم بودم کارهای زیادی برای انجام دادن به ذهنم می رسید اما مهم ترین دغدغه من این بوده و هست که روحیه امید و نشاطی که در پس از انتخابات در جامعه حاکم شده را در دانشگاه ها عملیاتی کنیم.

سرپرست وزارت علوم افزود: در این مدت بررسی کردیم که چه نارضایتی هایی در دانشگاه ها انباشته شده است تا بتوانیم با رفع این نارضایتی ها نشاط را به دانشگاه ها بازگردانیم.

وی بیان داشت: معتقدم که فضای شور و نشاط و امید، مهم ترین محرک دانشگاهیان برای پیشرفت است و الان که با همه فراز و نشیب های کشور، نظام علمی ما در 35 سال گذشته درخشان ترین کارنامه خود را نسبت به دیگر بخش ها دارد باید برای سرعت بخشیدن به روند پیشرفت های علمی و حفظ دستاوردهای موجود وارد عمل شد.

وزیرعلوم دولت هشتم ضمن تاکید بر ضرورت بازنگری در هدفگذاری نظام علمی کشور و یگانگی آن با نظام اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور، خاطرنشان کرد: تا جای ممکن باید فرآیندهای تصمیم گیری در نظام آموزش عالی کشور را به سمت دانشگاه سوق دهیم.

وی اضافه کرد: دانشگاه باید احساس کند که در نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی، جایگاه روشنی دارد نه اینکه حس کند به جای او تصمیم می گیرند.

توفیقی توجه به رفتارهای انسانی را یکی از اصول آموزش عالی دانست و گفت: سرمایه های انسانی مهم ترین ذخیره های کشور هستند اما اینها به صورت بالقوه وجود دارند که باید با رفتار اخلاقی و انسانی، کاری کرد که هیات علمی و دانشجو، دانشگاه را خانه خود بداند.

وی تصریح کرد که انسان های تحقیر شده نمی توانند منشا هیچ تحولی باشند و دانشگاه نباید احساس تحقیر پیدا کند.

سرپرست وزارت علوم یادآور شد: تجربه هشت سال دفاع مقدس به ما نشان داد که عشق به کار قادر به انجام چه معجزاتی است و الان هم همان فضا است و فقط شکل مبارزه، تغییر کرده است.

توفیقی بیان داشت: الان در تهاجم تمام قد جهانی و جنگ اقتصادی و فناوری، نوبت دانشگاه هاست که به جای بسیجیان، سپاهیان و ارتشی های دوران دفاع مقدس، وارد کارزار شوند و تربیت عاشقان علم و فناوری، تنها رمز پیروزی در این میدان است.

مراسم تودیع «جعفر توفیقی» سرپرست و «رضا فرجی دانا» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور حجت الاسلام و المسلمین «مجید انصاری» معاون امور مجلس ریاست جمهوری، معاونان، مدیران و کارکنان وزارت علوم و شماری از اعضای هیات علمی دانشگاه ها در محل وزارت علوم برگزار شد.اخبار روزانه دانشگاه ها تحولات جامعه رابطه تحولات دانشگاه و جامعه

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها