مشخص شدن رتبه علمی دانشگاه‌های کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   28 آذر 1392-19 December 2013بازدید 1284مشخص شدن رتبه علمی دانشگاه‌های کشور

رتبه علمی دانشگاه‌های کشور، در جدیدترین گزارش پایگاه استنادی جهان اسلام مشخص شد. دانشگاه‌های ‌تهران،‌ شیراز، اصفهان، تربیت‌مدرس و فردوسی مشهد، براساس تعداد مقاله‌های نمایه شده در پایگاه استنادی جهان اسلام، در رتبه‌های اول تا پنجم این فهرست قرار دارند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، جعفر مهراد، رییس مرکز منطقه‌ای و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، با بیان این مطلب که انتشارات علمی در سال‌های اخیر در راستای انجام پژوهش‌های متعدد و گسترده در رشته‌های گوناگون دانشگاهی به شدت افزایش یافته است، گفت: حجم انتشارات از یک طرف و سنجش کیفیت عملکرد از طرف دیگر، بررسی انتشارات علمی را از سوی نظام‌های استنادی ضروری و اجتناب‌ناپذیر کرده است.

وی ادامه داد: نظام‌های استنادی با بکارگیری روش‌های علم‌سنجی و کتاب‌سنجی، نسبت به ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برای شناسایی برترین‌ها و ایجاد انگیزه در پدیدآورندگان انتشارات علمی اقدام می‌کنند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، اظهار کرد: در سال 90، تعداد 32 هزار و 79 مقاله فارسی (ISC) در مجلات مصوب کمیسیون نشریات معتبر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چاپ و منتشر شده است. این در حالی است که در سال 91 این آمار بالغ بر 29 هزار و 433 مقاله بوده است.

مهراد افزود: براساس تولیدات علمی در قالب مقالات تحقیقاتی ثبت و نمایه‌سازی شده در ISC، دانشگاه تهران در بازه زمانی 1380 تا 1391 با تولید 19 هزار و 690 مقاله، در جایگاه نخست قرار دارد.

سرپرست ISC در ادامه گفت: مجموعه مقالات همایش‌های ثبت شده از دانشگاه تهران در ISC نیز به هشت هزار و 33 مقاله می‌رسد. بنابراین دانشگاه تهران در مجموع 27 هزار و 723 مقاله تولید کرده است.

وی با اشاره به آمار مقالات تولیدی و رتبه دانشگاه تربیت مدرس، اظهارکرد: رتبه دوم از نظر تولید علم در ISC، به دانشگاه تربیت مدرس تعلق دارد. این دانشگاه در مجموع مقالات علمی و همایش‌ها، 16 هزار و 465 مقاله تولید کرده است. این مرکز علمی و آموزشی، 11 هزار و 325 مقاله در نشریات علمی معتبر و پنج هزار و 140 مقاله نیز در همایش‌ها منتشر کرده است.

مهراد، با بیان این‌که دانشگاه فردوسی مشهد، رتبه سوم تولید علم ISC را در اختیار دارد، افزود: تعداد مقالات منتشر شده این دانشگاه در نشریه‌های علمی به پنج هزار و 292 و در همایش‌ها به دو هزار و 315 عدد می‌رسد. دانشگاه فردوسی مشهد، در مجموع هفت هزار و 607 مقاله تولیدی داشته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ادامه گفت: دانشگاه اصفهان که جایگاه چهارم تولید علم ISC را به خود اختصاص داده است، در همین بازه زمانی موفق به تولید پنج هزار و 823 مدرک علمی شده است. رتبه پنجم نیز به دانشگاه شیراز با 6 هزار و 558 مقاله اختصاص دارد.

مهراد یادآور شد: دانشگاه‌های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تبریز، شهید چمران اهواز و صنعتی اصفهان نیز به ترتیب با تولید و انتشار سه هزار و 691 مقاله، سه هزار و 585 مقاله، دو هزار و 669 مقاله، دو هزار و 552 مقاله و یک‌هزار و 884 مقاله علمی در مجلات معتبر، رتبه‌های ششم تا دهم این رده‌بندی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی در پایان با بیان این نکته که رتبه دانشگاه‌ها که براساس تولید علم در ISC گزارش شد، مربوط به سهم انتشارات علمی دانشگاه‌های یاد شده به زبان فارسی است، اظهار کرد: به‌طور طبیعی همه دانشگاه‌های کشور به‌ویژه دانشگاه‌های صنعتی و پزشکی، بخش مهمی از انتشارات خود را به زبان انگلیسی در مجلات معتبر بین‌المللی منتشر می‌کنند.


رتبه علمی دانشگاههای کشور رتبه های علمی رتبه علمی رتبه علمی دانشگاه ها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها