توجه بیشتر به دوره‌های کارآموزی در دانشگاه‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   29 آذر 1392-20 December 2013بازدید 440توجه بیشتر به دوره‌های کارآموزی در دانشگاه‌ها

رییس دانشگاه رازی کرمانشاه، گفت: کسی که مهارت دارد، نگران اشتغال نیست.


به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، پروفسور محمد مهدی خدایی در مراسم نخستین همایش ملی برق دانشگاه‌های فنی‌و‌حرفه‌ای کشور، اظهارکرد: یکی از مباحثی که در کشور بسیار مورد غفلت قرار گرفته، بحث تربیت نیروهای کاردان و تکنسین‌هاست.

وی با بیان اینکه در بحث نظام آموزش عالی کشور مقرر شده که هرم آموزش کشور اصلاح شود، گفت: تا سال گذشته حدود 25 درصد از جمعیت دانشجویان کشور در مقطع کاردانی تحصیل می کردند که مطلوب این اصلاح هرم آموزش کشور، 50 درصد در دوره کاردانی است، بنابراین دوره های کارشناسی در دانشگاه‌های کشور باید تقلیل یابند.

رییس دانشگاه رازی کرمانشاه، افزود: در حال حاضر 65 درصد دانشجویان کشور در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند که این رقم باید تقلیل یافته و به 35 درصد برسد و این در حالی است که 70 درصد دانشجویان استان کرمانشاه در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند که باید به نصف برسد.

خدایی تصریح کرد: تقویت نیروهای کاردان در دستور کار آموزش عالی کشور قرار گرفته است و در این میان دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای بسیار می‌توانند اثربخش واقع شوند.

رییس دانشگاه رازی کرمانشاه، گفت: امروز در تمام دنیا بحث اشتغال جدی است و در کشور ما نیز جدی‌تر است به ویژه در شرایطی که بیکاران دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هم هستند.

وی تاکید کرد: گرچه پرداختن به این موضوع وظیفه دانشگاه نیست اما دانشگاه‌ها می‌توانند با تربیت نیروهای ماهر و کاردان از یک سو و همچنین انجام پژوهش، راهکارهایی برای رفع معضل بیکاری جامعه بیابند.

خدایی اظهارکرد: امروز همه فارغ التحصیلان دانشگاهی به دنبال جذب و استخدام در سیستم اداری کشور هستند در حالی که دولت بنا را بر کوچک سازی خود گذاشته، لذا استخدام و جذبی در دولت وجود ندارد که فارغ التحصلان بخواهند منتظر آن باشند.

وی افزود: فارغ التحصیلان دانشگاهی باید جذب بخش خصوصی کشور شوند، بخش خصوصی‌ای که بسیار سختگیر است و هرکسی را جذب نمی کند، بنابراین فارغ التحصلان باید همراه داشتن مدرک از مهارت و توانمندی هم بهره‌مند باشند.

رییس دانشگاه رازی کرمانشاه، تاکید کرد: هرکسی که مهارت و توانمندی داشته باشد در هر کجای دنیا که باشد مشکل اشتغال ندارند اما کسانی که بالاترین مدارک تحصیلی را هم دارند اما فاقد مهارت و توانمندی هستند در همه جای دنیا با مشکل اشتغال مواجه اند.

وی با تاکید بر اینکه باید دوره‌های کارآموزی در دانشگاه‌ها جدی گرفته شوند، خاطرنشان کرد: باید ضعف‌های ما در بخش مهارت و توانمندی که به دلیل جدی نگرفتن دوره‌های کارآموزی است، مرتفع شوند.


دوره‌های کارآموزی دوره های کارآموزی در دانشگاه دوره های کارآموزی در دانشگاهها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

اخبار روزنامه ها