برداشتن تحریم‌ها پژوهش را تهدید می‌کند و چالش دانشگاه‌ها در دسترسی به منابع علمی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   01 دی 1392-22 December 2013بازدید 498برداشتن تحریم‌ها پژوهش را تهدید می‌کند و چالش دانشگاه‌ها در دسترسی به منابع علمی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات مراجعه صنعت به دانشگاه‌ها برای رفع نیازهای خود را از اثرات تحریم‌ها بر بخش پژوهش نام برد و گفت: از سوی دیگر نگران هستیم که با رفع این تحریم‌ها تمایل تامین نیازهای بخش صنعت در داخل از بین برود و به ساختارهای قبلی بازگردیم.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : دکتر وحید احمدی، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اثرات تحریم‌ها در بخش علمی کشور، افزود: تاکنون تحریم‌ها، فرصت‌هایی برای مراکز تحقیقاتی و پژوهشی بوده است به این معنی که صنعت را مجبور کرده است که برای رفع نیازهای خود به دانشگاه‌ها مراجعه کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در گذشته بسیاری از صاحبان صنعت تمایل به خریداری تجیهزات موردنیاز خود از خارج را داشتند، اظهار داشت: در گذشته نصب تجهیزات و حتی مشاوره از طریق شرکت‌های خارجی صورت می‌گرفته است و دلیل این امر وجود برخی ادعاها در خصوص بالاتر بودن ضریب اطمینان و رسیدن به نتایج مطلوب بوده است.

وی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در فناوری‌های هسته‌ای و دفاعی، خاطر نشان کرد: با اعمال تحریم‌ها موفقیت‌هایی در حوزه‌هایی چون دفاعی، صنایع نفت، الکترونیک و مخابرات کسب شده است.

احمدی در عین حال با بیان اینکه اعمال این تحریم‌ها تهدیدهایی در زمینه تامین تجهیزات آزمایشگاهی و ایجاد زیر ساخت‌های پژوهشی در کشور بوده است، ادامه داد: در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که اگر تحریم‌ها برداشته شود مجددا ساختارهای اجرایی کشور به سمت وارد کردن نیازهای کشور حرکت خواهند کرد و دیگر تمایلی برای طراحی و ساخت خودرو ملی، موتور ملی، قطارها و ساخت بدنه خودرو نباشد.

وی با اشاره به عدم دسترسی دانشگاه‌ها به 60 درصد پایگاه‌های اطلاعاتی اضافه کرد: نیاز اصلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دسترسی به منابع علمی است در حالی که در دسترسی به مقالات، منابع علمی و کتاب‌های علمی مشکل داریم و جز چالش‌های اصلی دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به وضعیت ثبت پتنت در شرایط تحریم، توضیح داد: در حال حاضر ثبت پتنت داخلی رشد خوبی داشتیم ولی در مرحله تجاری سازی و بهره برداری از دستاوردهای تحقیقات در صنعت هنوز هم با مشکلاتی مواجه هستیم.

احمدی نبود سرمایه گذاری ریسک پذیر را از جمله این مشکلات نام برد و اظهار داشت: در صورتی که سیاست‌های کلان کشور به گونه‌ای تبیین شود که فضای آزادی ایجاد شود و امکاناتی فراهم شود تا شرکت‌های خارجی به عنوان شریک وارد کشور شوند، قادر خواهیم بود تا با قابلیت‌های سایر کشور به توانمندیهایی دست یابیم کاری که کشورهایی چون مالزی و کره انجام دادند در حالی که تحریم هم نداشتند.


اخبار دانشگاهی کشور اخبار روزانه دانشگاهی مشکلات دانشگاهی در دسترسی به منابع علمی منابع علمی کشور

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها