پیش‌برخی از مسئولین نسبت به وضع بودجه ۹۳ دانشگاه‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   04 دی 1392-25 December 2013بازدید 456 پیش‌برخی از مسئولین نسبت به  وضع بودجه ۹۳ دانشگاه‌هامعاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با پیش‌بینی اینکه وضع بودجه ۹۳ دانشگاه‌ها بدتر از امسال است، گفت: وزارت علوم نقشی در تدوین بودجه آموزش عالی در لایحه بودجه‌ای که به مجلس ارائه شده، نداشته است؛ در حالی که قرار بود این لایحه با رایزنی و توافق وزارت علوم تنظیم شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: تسنیم، محمدحسین امید با اشاره به قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه، گفت : براساس این دو قانون مقرر شده بود که توزیع بودجه دانشگاه‌ها بر اساس مدل «سرانه» انجام شود اما متاسفانه تا کنون این قانون به اجرا درنیامده و بر زمین مانده است.

وی افزود: بر اساس این مدل سرانه، می‌باید توزیع بودجه بین دانشگاه‌ها که به نوعی کمک دولت به نظام آموزش عالی کشور به شمار می‌رود، عادلانه و بر اساس سرانه دانشجویی باشد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: در این مدل ضرایب مربوط به مقاطع مختلف تحصیلی، رشته‌ها، مناطق اقلیمی مختلف و دانشگاه‌های برتر مدنظر قرار می‌گیرد.

امید تصریح کرد: با وجود اینکه نظر وزارت علوم بر اجرای این روش بود، در نهایت در لایحه بودجه 1393 توزیع اعتبارات به روش سنتی صورت گرفت.

وی گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نسبت به تدوین بودجه دانشگاه‌ها براساس مدل مطرح شده از سوی وزارت علوم ابراز علاقه کرده و ما نیز توضیحات لازم در زمینه این مدل را به کمیسیون مزبور ارائه کرده‌ایم.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از قصد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی برای پیشنهاد این مدل به کمیسیون تلفیق خبر داد و افزود: البته این مدل در سال اول نمی‌تواند به طور 100 درصد اجرا شود، چرا که بعضی از دانشگاه‌ها در سال‌های گذشته بیش از حق خود بودجه دریافت کرده‌اند و یکباره نمی‌توان میزان بودجه این قبیل دانشگاه‌ها را خیلی کاهش داد، ولی پیش‌بینی می‌کنیم این مدل طی دو تا سه سال به طور کامل اجرایی شود.

وی تصریح کرد: صرف نظر از شیوه توزیع بودجه، سقف بودجه ای که برای توزیع در آموزش عالی در نظر گرفته شده بسیار کم است و بر اساس لایحه بودجه‌ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، وضعیت بودجه‌ای دانشگاه‌ها در سال آینده بدتر از امسال خواهد بود.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه ما مشکلات مالی دولت و رکود تورمی را متوجه می‌شویم، اظهار داشت: اما اگر مقام معظم رهبری همواره بر موضوع توسعه علم و فناوری تأکید دارند، لازم است که به حوزه علم و فناوری، حتی در شرایط سخت مالی نیز توجه ویژه شود و بودجه بیشتری به این حوزه اختصاص یابد؛ اگر می‌خواهیم در حوزه علم و فناوری رشد داشته باشیم، نباید رکود به دانشگاه‌ها سرایت کند.


بودجه دانشگاهها وضعیت بودجه دانشگاهها وشعیت بودجه دانشگاهها در سال 93 تامین بودجه دانشگاهی

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

ضوابط دانشگاه شهیدبهشتی برای پوشش دختران و پسران اعلام شد

موج اعتراضات دانشجویان سنواتی در دانشگاه ها

اخبار روزنامه ها