تغییر روش ارزیابی سلامت روان در دانشگاه ها و بررسی گرایش به اعتیاد و رفتارهای پرخطر دانشجویان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   16 دی 1392-06 January 2014بازدید 690تغییر روش ارزیابی سلامت روان در دانشگاه ها و  بررسی گرایش به اعتیاد و رفتارهای پرخطر دانشجویان

رئیس دفتر مرکزی مشاوره وزارت بهداشت از تغییر آزمون های ارزیابی سلامت روان دانشجویان خبر داد و گفت: از سال آینده تحصیلی تمام دانشجویان ورودی دانشگاهها تحت ارزیابی وضعیت سلامت روان در ابعاد رفتارهای پرخطر، اختلالات شخصیتی، خودآسیب رسان و گرایش به اعتیاد قرار می گیرند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:
مریم کریمی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت متولی سلامت دانشجویان به صورت عام و ادارات مشاوره دانشگاهها و دفتر مرکزی مشاوره وزارت بهداشت وضعیت سلامت روان دانشجویان را ارتقای می بخشند. از همین رو هر ساله ورودی های جدید دانشگاهها تحت غربالگری سلامت روان قرار می گیرند.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان ورودی سال تحصیلی جدید که از مهرماه وارد می شوند پس از اینکه مدتی با فضای دانشگاهها آشنا شدند در آبان ماه در طرح سنجش سلامت روان ارزیابی می شوند.

کریمی اظهار داشت: تاکنون سعی می کردیم از تست غربالگری GHQ برای بررسی سلامت روان دانشجویان استفاده کنیم که هر زمان تست دانشجو در نقطه ای قرار گیرد که نشان دهد مشکل دارد او را به مراکز مشاوره می فرستیم تا وضعیت وی بهبود یابد.

وی اضافه کرد: این تست یک آزمون غربالگری بوده و تشخیصی نیست و تنها به مشاور می گوید که کدام افراد در معرض آسیب هستند. دانشجویانی که بالای نقطه برش هستند به دفتر مشاوره دعوت می شوند و در جلسات حضور پیدا می کنند و پس از آن آزمون های تکمیلی شامل مصاحبه های بالینی تشخیصی برای آنها انجام می شود.

رئیس دفتر مرکزی مشاوره وزارت بهداشت یادآور شد: امسال با توجه به محدودیت های آزمون قبلی برای سال آینده از تیم تخصصی روانشناسی، روان سنجی، ابزار سنجش و ارزیابی وضعیت سلامت روان دانشجویان گسترده تر استفاده می کنیم و  ابعاد دیگری از جمله گرایش به اعتیاد، رفتارهای پر خطر، خود آسیب رسان، اختلالات شخصیتی بررسی می شوند.

وی افزود: نشست مقدماتی برای اجرای این آزمون جدید برای سال آینده تحصیلی شروع شده است و ما را به ابزاری قوی تر و تکمیلی تر مجهز می کند.

کریمی درباره نیمسال دوم تحصیلی و غربالگری این دسته از دانشجویان گفت: دانشجویان بعد از ورود فرصت یک ماهه ای دارند که با محیط آشنا شوند و پس از آن کارشناسان دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهند.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویی که وارد دانشگاه می شوند ممکن است عوامل متعددی از جمله ماهیت انتقال از محیط خانواده به دانشگاه و رشته تحصیلی روی سازگاری و تحصیل دانشجو تاثیر بگذارد که ادارات مشاوره دانشگاهها محلی برای دانشجویان هستند که دلسوزانه آنها را پذیرش کرده و با آنها همدلی می کنند. همچنین به دانشجو کمک می کنند که توانمندی خوبی که دارد را در مسیر تحصیلی خود با امنیت خاطر و موفقیت پشت سر بگذارد.ارزیابی سلامت روان در دانشگاه ها سلامت روان در دانشگاه سلامت روان در دانشگاهها ارزیابی سلامت دانشجویان در دانشگاههای کشور

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها