معاون وزیر علوم:‌ دانشگاه هرگز جایی برای تحقیر و توهین به دانشجو و استاد نیست

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   18 دی 1392-08 January 2014بازدید 420
مراسم معارفه سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد

معاون وزیر علوم:‌ دانشگاه هرگز جایی برای تحقیر و توهین به دانشجو و استاد نیستمعاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه جایی برای تحقیر و توهین به دانشجو و استاد نیست و در دانشگاه اسلامی نیز این امر اهمیت بسیار بیشتری دارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، سید ضیاء هاشمی در مراسم تودیع و معارفه رییس سابق دانشگاه فردوسی مشهد و معارفه دکتر کافی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه که امروز سه شنبه در تالار اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: اگر تصور درستی از دانشگاه اسلامی داشته باشیم می‌فهمیم که علم ارزش است، مسئولیت‌پذیری ارزش است و تصمیمات سلیقه‌ای جایگاهی ندارد.

وی با تشکر از زحمات هشت ساله جناب آقای عاشوری ابراز کرد: امیدوارم ایشان به عنوان استاد به صحنه علمی و کار پژوهشی برگردند و این حق هر مدیری است که در جایگاه پژوهشی که در آن قرار داشته، بازگردد.

هاشمی این نوع تغییر و تحولات را به نفع خود مدیران دانست و گفت: مهمترین تقدیری که می‌شود از یک مدیر کرد ادامه تلاش‌های او برای بهبود وضعیت و اضافه کردن به داشته‌ها است و آرزو می‌کنم جناب آقای دکتر کافی به عنوان یک چهره شاخص علمی و محبوب بتواند به بهبود این روند کمک کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که ما از افراط و تفریط بهره‌ای نبرده‌ایم که در آن مصر باشیم، اظهار کرد: با حفظ عقلانیت و قانون‌مندی می‌شود از همه سرمایه‌ها استفاده کرد و این دانشگاه است که منشاء عقلانیت است و باید الگویی برای جامعه باشد.

هاشمی با بیان اینکه باید دانشگاه مستقل باشد، تصریح کرد: وقتی دانشگاه مستقل است همه استعدادها می‌توانند در آن شکوفا شوند و حتما دانشگاه نیاز به نشاط فرهنگی، ‌سیاسی و ... دارد.

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری تصریح کرد: نشاط سیاسی در صورتی می‌تواند در دانشگاه‌ها پا بگیرد که دانشگاه جولانگاه عرصه‌های مختلف سیاسی نشود.

هاشمی با بیان اینکه دانشگاه آموزشگاه نیست، تاکید کرد: دانشگاه کانون فرهنگ، ‌تکاپو و کوشش است و دانشگاه تقویت کننده تمدن است و برای رسیدن به تمدن باید دانشگاه محقق‌پرور باشد.

وی همدلی و همکاری را از عوامل اصلی رسیدن به وحدت و رشد و پیشرفت روز افزون در دانشگاه‌ها برشمرد و بیان کرد: باید تمرین کنیم که بتوانیم با هم گفتگو کنیم؛ باید آستانه تحملمان را بالا ببریم و بتوانیم همدیگر را نقد کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به منطقه‌ای که دانشگاه فردوسی در آن قرار دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود مبارک امام رضا (ع) مسلماً دانشگاه فردوسی در کنار کانون علمی و فرهنگی بودن باید کانون دینی هم باشد و تبدیل به یک دانشگاه بین‌المللی شود که پیشگام دیپلماسی علمی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه نباید کاری کنیم که اقشار مختلف جامعه نسبت به ما یأس پیدا کنند، افزود: باید امیدها را با روش درست تقویت کرد و دانشگاه مکانی است که می‌تواند این کار را انجام دهد و فرهنگ گفتگو و تعامل در این زمینه راهگشا خواهد بود.

هاشمی با بیان اینکه باید حرف‌ها و قضاوت‌های پیش داورانه و عجولانه را کنار گذاشت، به شخصیت ممتاز وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و گفت: وزارت علوم یک آدم شاخص علمی، فرهنگی و ... را که نمونه بارز اعتدال است در رأس خود می‌بیند و باید توجه داشته باشیم که نقدها باید سازنده باشد.

وی با بیان این که وزارت علوم حتماً اصرار دارد دانشگاه باید با آرامش و تدبیر حرکت کند، اضافه کرد: بیایید به هم اعتماد کنیم. با بدگمانی نمی‌توانیم حرکت همه جانبه‌ای را داشته باشیم. به استاد و دانشجو بی‌جهت تهمت نزنیم. امروز 35 سال از انقلاب ما گذشته است و ما معتقدیم غاطبه استادان و دانشجویان ما متدین و متعهد هستند و همه ما موظفیم به قوانین پایبند باشیم.


اخبار دانشگاه اخبار روزانه دانشگاهها اوضاع فرهنگی دانشگاههای کشور

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها