یک سوم پرسنل خدمات بهداشتی در دانشگاه‌های کشور از دولت حقوق نمی گیرند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاهارسال شده در   18 دی 1392-08 January 2014بازدید 409  1. یک سوم پرسنل خدمات بهداشتی در دانشگاه‌های کشور از دولت حقوق نمی گیرندرییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه بخشی از منابع نظام سلامت از طریق دولت و بخشی از طریق تعرفه‌ها تامین می‌شود، اظهارکرد: متاسفانه چرخه مالی در بیمارستان‌های دولتی عمومی ناقص است و درآمد آنها با هزینه‌هایشان جور درنمی‌آید.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: سرویس «دانشگاهی» ایسنا -منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر علی جعفریان در نشست خبری همایش خیرین عرصه سلامت که امروز در ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، افزود: امروز یک سوم پرسنل خدمات بهداشتی درمانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران از دولت حقوق نمی‌گیرند و بیمارستان‌ها حقوق آنها را از راه درآمدهای خود می‌پردازند.

وی با بیان اینکه همایش خیرین سلامت در تاریخ 24 دی ماه سال جاری در تالار امام خمینی مجتمع بیمارستانی امام خمینی برگزار می‌شود، اظهار کرد: حضور خیرین در عرصه‌های مختلف سلامت لازم است و به عنوان مثال در حوزه دارو مکانیسم فعالی برای حضور خیرین طراحی نشده است و شاید دلیل آن عدم تبیین مناسب نیاز به حضور خیرین در این عرصه‌ها است و این امکان وجود دارد که موقوفاتی داشته باشیم تا عوایدش برای بیماران نیازمند به دارو صرف شود.

وی در ادامه تصریح کرد: در تمام دنیا به ویژه در کشور ما روال بر این گونه است که افراد بر اساس منویاتی که برایشان اولویت دارد و متعاقب میل درونی‌شان است، وارد امور خیر می‌شوند.

جعفریان با اشاره به رشد سریع مدرسه‌سازی توسط خیرین در کشور، گفت: مواردی نظیر ساخت مدرسه‌ها، حسینیه‌ها و مساجد توسط خیرین در کشور ما بسیار مشهود است و افراد خیر با خواست و میل درونی خود به راحتی به سمت شرکت در این امور می‌روند، اما کمک در پیشبرد برخی امور چندان ملموس نیست و به عنوان مثال تاثیر مثبت حضور خیرین در عرصه سلامت هنوز به طور کامل روشن نمایی نشده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تعداد افراد خیر در کشور ما فراوان است، تاکید کرد: باید مسیرهای جدید پیش روی خیرین قرار بگیرد، به ویژه در خصوص امر بهداشت و درمان که شاید چندان برای آنها تبیین نشده باشد. به عنوان مثال پیشگیری از یک سرطان می‌تواند علاوه بر افزودن بر عمر مفید زندگی بیمار، از صرف هزینه‌های سنگین نیز جلوگیری کند.

جعفریان با بیان اینکه درمان بخشی از هزینه‌های خانوار را تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: متاسفانه بر اساس قانون برنامه توسعه، باید سهم مردم از پرداخت هزینه‌های سلامت به زیر 30 درصد می‌رسید، اما متاسفانه تاکنون محقق نشده است و سهم مردم از پرداخت هزینه‌های سلامت حدود 60 تا 70 درصد است و اگر خانواده‌ای بیمار داشته باشد، متحمل پرداخت‌ هزینه‌های بسیاری می‌شود.

وی همچنین ادامه داد: ارائه خدمات با کیفیت مستلزم صرف هزینه است و اگر هزینه‌ها به اندازه کفایت تامین نشود، هم مردم، هم دولت و هم دست‌اندرکاران نظام سلامت، ناراضی خواهند بود. باید انتظارمان را از درمان تعدیل کنیم. البته انتظار ما برای درمان منطقی نیست و هر بیماری حق دارد تا بهترین خدمات را دریافت کند؛ البته باید به راه‌های تامین منابع نیز اندیشید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه بخشی از منابع نظام سلامت از طریق دولت و بخشی از طریق تعرفه‌ها تامین می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه چرخه مالی در بیمارستان‌های دولتی عمومی ناقص است و درآمد آنها با هزینه‌هایشان جور درنمی‌آید. امروز یک سوم پرسنل خدمات بهداشتی درمانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران از دولت حقوق نمی‌گیرند و بیمارستان‌ها حقوق آنها را از راه درآمدهای خود می‌پردازند. این مسئله باعث می‌شود سهم مردم از پرداخت هزینه‌های سلامت افزایش یابد.

جعفریان در پایان خاطرنشان کرد: اگر این نیاز تبیین شود و خیرین وارد این عرصه‌ها شوند، می‌توانیم به جهش در این خصوص دست پیدا کنیم. علاوه بر این مکانیسم‌های مدیریتی‌ ما و سهم دولت در پرداخت هزینه‌های سلامت نیز باید اصلاح شود. مکانی چون بیمارستان امام خمینی (ره) سالانه یک میلیارد تومان بابت هزینه‌ درمان افراد بی‌بضاعت تخفیف می‌دهد. دولت هم سالانه دو تا سه میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی تهران برای این منظور کمک می‌کند.


حقوق کارکنان دانشگاهها تامین حقوق پرسنل دانشگاه حقوق پرسنل دانشگاهها

سقوط آسانسور در دانشگاه شریف/ ۶ استاد مصدوم شدند

اساتید حادثه دیده دانشگاه شریف جراحی شدند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر علوم/ رئیس دانشگاه شریف باید عزل شود

جزئیات انتقال وزیر نفت به دانشگاه تهران اعلام شد/ عدم موافقت دانشگاه خواجه نصیر

واحد کیش دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شد

تولید علم در راستای رفع نیازهای کشور ماموریت دانشگاه خوارزمی

پرداخت بدهی دانشگاه ها از طریق اوراق خزانه به شهرداری ها

اعلام زمان ابلاغ سیاست های انتخاباتی به دانشگاه ها

دانشگاه تهران از رئیس جمهور برای حضور در مراسم ۱۶ آذر دعوت کرد

فعالیت مرکز دروس اسلامی دانشگاه شاهد از ۲۹ مهرماه آغاز شد

دانشگاهها برای ارتقا خوابگاههای رتبه ۴ جایزه می گیرند

ضوابط جدید جذب هیات علمی نیمه وقت در دانشگاه آزاد اعلام شد

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر دنیا در یک رتبه بندی بین المللی در سال ۲۰۱۷ -۲۰۱۶

۱۳ دانشگاه ایرانی به جمع برترین‌های دنیا پیوستند/ آکسفورد اول شد

حضور ۵ دانشگاه ایرانی در یک رتبه بندی جهانی

اخبار روزنامه ها