فعالیت غیرقانونی مؤسسات برگزارکننده دوره‌های آمادگی فراگیر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / هشدار به داوطلبانارسال شده در   29 آبان 1390-20 November 2011بازدید 2171

فعالیت غیرقانونی مؤسسات برگزارکننده دوره‌های آمادگی فراگیررئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین گفت: فعالیت موسساتی که با اعلام وابستگی به دانشگاه پیام‌نور دوره‌های آمادگی فراگیر را برگزار می‌کنند، غیر قانونی است.

فرهنگ میزانی، رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین گفت: پذیرش دانشجو در دانشگاه پیام نور به دو شیوه کنکور سراسری و سیستم فراگیر انجام می‌شود که در هر دو نحوه پذیرش دانشجو، سازمان سنجش آزمون را برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: در دوره فراگیر، دانشجو در هر رشته‌ای که تمایل دارد از طریق دفترچه‌ای که توسط دانشگاه پیام نور منتشر می‌شود، ثبت نام می‌کند و هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند در امر ثبت نام دانشجویان دخالتی داشته باشد.

رئیس دانشگاه پیام نور قزوین اضافه کرد: به محض ثبت نام دانشجو به صورت رسمی در این دوره‌ها، فرد به عنوان دانش‌پذیر مشغول به تحصیل می‌شود، بعضی موسسات به اشتباه تبلیغ می‌کنند که اگر در موسسه ما ثبت نام کنید، دانش‌پذیر می‌شوید در صورتی که چنین چیزی صحت ندارد.

وی عنوان کرد: فردی که ثبت نام کرده بر اساس رشته‌ای که انتخاب کرده است تعداد درس و کتب مشخصی را باید مطالعه کند و تاریخ امتحان نیز مشخص است و دانش‌پذیر در آزمونی که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود، شرکت کرده و اگر در دوره کارشناسی هر درس را نمره بالای 10 با معدل 12 اخذ کند و در دوره کارشناسی ارشد هر درس را نمره بالای 12 و معدل 14 کسب کند، به عنوان دانشجو در دانشگاه پیام نور پذیرفته می‌شود.

میزانی افزود: حُسن دیگر دوره‌های فراگیر این است که واحدهایی که فرد در دوره دانش‌پذیری گذرانده است به عنوان یک ترم تحصیلی محسوب می‌شود.

وی در خصوص فعالیت موسسات دوره‌های فراگیر دانشگاه پیام نور اظهار کرد: این موسسات اگر مجوز قانونی داشته باشند فقط مجاز هستند کلاس‌های آمادگی برگزار کنند به این معنی که دانش‌پذیری که در دوره فراگیر دانشگاه پیام نور شرکت کرده است، اختیار دارد یا خود منابع درسی را مطالعه کند و یا در کلاس آمادگی این موسسات شرکت کند.

رئیس دانشگاه پیام نور قزوین با بیان اینکه موسسات آمادگی فراگیر هیچگونه دخل و تصرفی در پذیرش دانشجو ندارند، توضیح داد: تخلفی که توسط بعضی از این موسسات صورت می‌گیرد این است که به غلط خود را وابسته به دانشگاه پیام نور معرفی می‌کنند و به صورت کتبی نیز در تبلیغات این موضوع را ذکر نمی‌کنند بلکه تبلیغات‌شان با عنوان دوره‌های آمادگی فراگیر پیام نور است ولی بسیاری از این موارد به صورت شفاهی به مراجعه کننده القا می‌شود.

وی یادآور شد: برخی از این موسسات یک جلسه مشاوره رایگان دارند و یکسری اطلاعات اشتباه می‌دهند و حتی مدعی شدند «ما وابسته به دانشگاه پیام نور هستیم و اگر کسی در موسسه ما ثبت نام کند و در امتحانات ما پذیرفته شود، دانشجو می‌شود» که این موارد مورد تأیید ما نیست و تأکید می‌کنیم به هیچ عنوان هیچ موسسه‌ای ارتباطی با دانشگاه پیام نور ندارد و اگر موسسه‌ای چنین مواردی را اظهار کرده، به ما اعلام کنند تا ما از طریق مراجع قضایی پیگیر موضوع می‌شویم.

میزانی اعلام کرد: البته تاکنون خود مستندی برای پیگیری نداشتیم و شکایتی در این خصوص به دست ما تاکنون نرسیده است ولی این موسسات به هیچ عنوان مورد تأیید دانشگاه پیام نور نیستند، بعضی از این موسسات کشوری فعالیت دارند و شعبه‌ای از اینها در قزوین فعالیت دارد و ما آماری از فعالیت این موسسات در استان نداریم.


* دانشگاه پیام نور با هیچ موسسه‌ای قرارداد همکاری ندارد

وی یادآور شد: فعالیت این موسسات در این بخشی که برگزاری کلاس آمادگی دوره‌های فراگیر را دارند ما تأید و یا رد نمی‌کنیم ولی آن قسمتی از نظر ما مجرمانه تلقی می‌شود که خود را وابسته به دانشگاه پیام نور عنوان می‌کنند بنابراین خواهشمندیم اگر کسی شاهد بود چنین ادعایی شد که وابسته به دانشگاه پیام نور هستند به ما منعکس کنند، دانشگاه پیام نور در هیچ دوره و مرحله‌ای یعنی ثبت نام، برگزاری کلاس و امتحان نهایی با هیچ موسسه‌ای قرارداد همکاری ندارد.

رئیس دانشگاه پیام نور قزوین خاطرنشان کرد: البته ما در برنامه دانشگاه پیام نور داریم که دوره‌های دانش‌پذیری را در دانشگاه پیام نور برگزار کنیم و به محض ثبت نام فراگیر، برنامه‌ریزی شود و دوره‌های دانش‌پذیری را در دانشگاه پیام نور داشته باشیم تا راه را برای سوءاستفاده برخی از موسسات ببندد.فعالیت غیرقانونی،مؤسسات،برگزارکننده،دوره‌،آمادگی،فراگیر

هشدار سازمان سنجش به داوطلبان کنکور درباره ادعای موسسات مبنی بر همکاری با سازمان

با پرداخت 5 ميليون در دانشگاه قبول شويد!

هشدار سازمان سنجش به برخی سوء‌استفاده‌ها از توزیع دفترچه‌ انتخاب رشته

داوطلبان کارشناسی ناپیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد به فهرست رشته ها باید توجه کنند

فعالیت غیرمجاز موسسه " آپولونیا کالج " برای اعزام دانشجو به خارج

فعالیت غیرقانونی موسسات سیمیا و دانشپذیر

3 شگرد کلاهبرداری از داوطلبان کنکور

هشدار به داوطلبان دانشگاه آزاد

پیامک های پذیرش بدون آزمون دانشگاه پیام نور جعلی است

ارسال پیامک‌ها و ایمیل‌های جعلی برای کنکوری‎های دانشگاه آزاد!

مدارک غیررسمی دوره‌های آموزش عالی آزاد فاقد اعتبار قانونی است

مرکز آزمون دانشگاه آزاد اطلاع رسانی از طریق ایمیل را تکذیب کرد

موسسه آموزش عالی فاضل در شیراز دارای مجوز فعالیت است

كلاهبرداری از 368 نفر به بهانه پذيرش بدون كنكور در دانشگاه پيام‌نور

سرنوشت موسسه غيرانتفاعی كه نام و نشانی نداشت

اخبار روزنامه ها