جزییات اعزام نیروی کار به خارج از کشور در سال90/چهار کشور در سه رشته نیروی کار می خواهد

مجموعه  آگهی استخدام سراسری / استخدام خارج کشورارسال شده در   22 فروردین 1390-11 April 2011بازدید 14490


جزییات اعزام نیروی کار به خارج از کشور در سال90/چهار کشور در سه رشته نیروی کار می خواهد
گفت وگو با دبیر انجمن صنفی کاریابی های بین المللی کشور


سید ابراهیم علیزاده ـ اواخر سال گذشته تفاهم نامه ای میان دو وزارت خانه بازرگانی و کار و انجمن کاریابی های بین المللی ایران منعقد شد که گویا در امسال محور اصلی اعزام نیروهای کار ایرانی به خارج از کشور است. این را از سخنان دبیر انجمن صنفی کاریابی های بین المللی کشور می توان برداشت کرد که اشاره می کند هدف مدنظر این تفاهم نامه اعزام بیش از پنج هزار نیروی کار ایرانی به کشورهای دیگر طی دو سال آینده است. به گفته حسن کرباسی، کشورهایی که ظرفیت پذیرفتن نیروی کار را دارند کشورهای قطر، استرالیا، کانادا و دانمارک هستند و رشته های مورد نیاز نیز رشته های پزشکی، پیراپزشکی و مهندسی مانند جوشکاری و برق و مکانیک است. خبر قابل توجه دیگر کرباسی مشارکت نیروی کار ایرانی در ساخت ساختمان های کشور میزبان جام جهانی سال 2020 است. متن کامل این گفت وگو را می خوانید:

در سال جاری برای اعزام نیروی کار ایرانی چه برنامه ریزی هایی شده است؟

استخدام

از آنجایی که اعزام نیروی کار می تواند بخشی از مشکلات داخلی اشتغال کشور را حل کند، در اواخر سال گذشته با پیگیری های انجمن صنفی کاریابی های بین المللی و همکاری وزارت کار و سازمان توسعه تجارت، تفاهم نامه ای سه جانبه برای اعزام نیروی کار منعقد شد تا در زمینه اعزام نیروی کار ایرانی اقدامی شود که در امسال این موضوع پیگیری خواهد شد.

جزییاتی از این تفاهم نامه را می گویید؟

ببنید با توجه به اینکه مشکل اساسی اعزام نیروی کار ما مشکل عقب ماندگی در دسترسی به اطلاعات سریع کشورهاست و از آنجایی که وزارت بازرگانی در همه سفارتخانه ها رایزن بازرگانی دارد، سازمان توسعه تجارت این وظیفه را برعهده گرفته است که کار نیازسنجی های بازارهای کشورهای مختلف را انجام دهد. وظیفه دیگر این سازمان و وزارت بازرگانی حمایت مالی از دفاتر کاریابی بین المللی است که باید دفاتر کاریابی را به بانک های عامل برای دریافت تسهیلات به منظور توسعه اشتغال در خارج از کشور معرفی کنند.

میزان این تسهیلات مشخص شده است؟

رقم خاصی مشخص نشده اما قرار است در کارگروهی که در سازمان توسعه تجارت تشکیل می شود این میزان ها مشخص شود.

آن وقت تصمیمات این کارگروه قابلیت اجرایی دارند؟

تصمیمات این کارگروه برای سه طرف مورد قبول است و در سطح معاونان دو وزارت خانه برگزار می شود.

وظایف دیگر وزارت بازرگانی چیست؟

فراهم کردن زمینه های انعقاد قرارداد و همکاری برای اعزام نیروی کار و حضور اعضای کارگروه و دفاتر شغلی و کاریابی های بین المللی در جمع هیات های اعزامی تخصصی و غیرتخصصی، پیگیری موضوع اعزام نیروی کار برای صدور خدمات فنی و مهندسی و پزشکی به خارج از کشور و مطالعه و بررسی بازارهای جهانی و تجزیه و تحلیل آن ها از جمله وظایف دیگر وزارت بازرگانی است که در این تفاهم نامه به آن ها اشاره شده است.

وظایف وزارت کار و انجمن کاریابی ها چه مواردی هستند؟

از آنجایی که مشکل دیگر اعزام نیروی کار ما، بحث زبان دانستن متقاضیان اعزام است، در این تفاهم نامه اشاره شده وزارت کار امکانات اداری خود را برای این کار بگذارد تا کلاس های آماده سازی برای اعزام نیروی کار برگزار شود. علاوه بر این، استانداردسازی آموزش های مهارتی تخصصی در برخی رشته ها نیز وظیفه دیگر وزارت کار است تا در رشته هایی که نیاز هست مدرک آن ها با مدارک جهانی مورد نیاز مطابقت کند، این کار را انجام دهد.

فکر می کنید در چند رشته تخصصی نیاز به این کار است؟

هم اکنون در حدود 15 رشته نیاز است که مدارک آن ها اصلاح شود. همچنین حمایت های قانونی از اعزام کنندگان و اعزام شوندگان در چهارچوب ضوابط، فراهم کردن زمینه فعالیت بیشتر بخش خصوصی در زمینه اعزام نیروی کار به خارج از کشور و ارجاع تفاهم نامه های مبادله شده توسط وزارت کار به انجمن کاریابی ها برای اجرا و اعزام نیرو به کشورهای طرف قرارداد از جمله وظایف دیگر وزارت کار است. تعهدات انجمن کاریابی های بین المللی نیز برنامه ریزی برای راه اندازی و برگزاری کارگاه های آموزشی، تشکیل بانک اطلاعاتی از کارجویان متقاضی کار در خارج از کشور و فرصت های شغلی موجود در جهان، تدوین و ارائه گزارش فعالیت های صورت گرفته براساس مفاد تفاهم نامه به وزارت خانه های کار و بازرگانی، تدوین روش های قانونی اجرایی سطح بندی مدارک علمی متقاضیان در کشورهای هدف و اجرای نظارت و بازرسی مستمر بر عملکرد دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی های بین المللی است.

با توجه به این تفاهم نامه و برنامه ریزی های صورت گرفته کشورهای مقصدی که تاکنون مدنظر قرار گرفته اند، چه کشورهایی هستند؟

کشورهایی که قابلیت جذب نیروی کار ایرانی را دارند کشورهای کانادا، استرالیا، دانمارک و قطر هستند که دیدگاه مقامات وزارت کار این است که ما با آن ها پروژه ای کار کنیم. مثلا برای جام جهانی قطر، این کشور در حال واگذاری بسیاری از پروژه های هتل سازی و استادیوم سازی خود به کشورهای دیگر است.

ایران در این زمینه قصد مشارکت ندارد؟

مدتی قبل وزیر کار کشورمان برای انجام مذاکراتی به کشور قطر سفری کرد و اکنون هم قرار است وزیر کار کشور قطر به ایران بیاید. ایران قصد دارد که در پروژه های ساختمان سازی از جمله ساخت ساختمان های اداری و مسکونی در قطر مشارکت داشته باشد. برای این مشارکت توافق شفاهی صورت گرفته اما این منوط به آن است که وزیر کار کشور قطر طبق توافق قبلی به ایران سفر کند.

فکر می کنید ظرفیت ایران در این مشارکت اعزام چند نیروی کار باشد؟

ما در زمینه نیروی کار کم نداریم اما موضوع هزینه ها و رقابت در رقم اجرای پروژه هاست.

به جز این، با کشورهای دیگری تفاهم نامه ای برای اعزام نیروی کار نداریم؟

با کشور استرالیا تا پایان سال 2007 تفاهم نامه ای داشتیم که اکنون امیدواریم رایزنی هایی صورت بگیرد تا بتوان این تفاهم نامه را همچنان دنبال کرد.

برای این کار مذاکراتی هم شده است؟

دولت نهم مذاکراتی در این مورد انجام داد اما جواب نداد و در سفر اخیر قائم مقام وزیر کار در امور بین الملل به  ژنو و دیدار وی با نماینده استرالیا در حاشیه اجلاس جهانی سازمان بین المللی مذاکراتی صورت گرفت که اکنون منتظر اعلام نظرات آن ها در مورد انعقاد تفاهم نامه هستیم.

اگر این تفاهم نامه ها بخواهند اجرا شوند، ما در چه رشته های نیروی کار اعزام می کنیم؟

بیشترین اعزام نیروهای کار در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و مهندسی است. رشته های مهندسی هم شامل جوشکاری، برق و مکانیک است. در رشته های فنی به مدرک فنی و حرفه ای نیاز است و در رشته های پزشکی نیز یک پزشک عمومی می تواند اعزام شود.

در مجموع با اجرایی شدن این تفاهم نامه وزارت خانه های بازرگانی و کار و انجمن کاریابی ها فکر می کنید چه میزان نیروی کار می تواند اعزام شود؟

با دنبال شدن موارد مطرح این تفاهم نامه هدف این است که طی دو سال آینده پنج هزار نیروی کار اعزام شود.

 


اعزام نیروی کار خارج از کشور سال90 کشور نیروی کار
مقاله نویسی ISI
پکیج مدیریت
حصیل در خارج
محصولات آموزش زبان
تدریس خصوصی
آموزش مديريت
تیتر خبرگزاری ها
نمونه سوالات آزمون دکتری 92
سئوالات کارشناسی ارشد
فلش کارت ارشد و دکتری
پذیرش بدون کنکور ارشد
دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور
آموزش دروس دانشگاهی پیام نور
سئوالات امتحانی دانشگاه پیام نور
اجاره سالن همایش و سمینار
محصولات آموزشی مدیریتی
محصولات آموزشی بازاریابی و فروش
محصولات آموزشی فنی مهندسی
محصولات آموزشی زبان انگلیسی
فارسروید | دانلود بازی و برنامه اندرویدد
کتاب مدیر ویژه مدیران
MBA مجازی
آموزش ICDL
آموزش تعمیر لپ تاپ
آموزش تعمیرات موبایل
آموزش مقاله نویسی ISI
دانلود مقاله ISI
اندرویدینا | دانلود بازی اندروید
اخبار دانش اموزی
پرتال خبری همگان
مقالات مدیریت
طراحی سایت های دانشگاهی و خبری
اخبار تجارت
اخبار و مقالات فنی مهندسی
محصولات آموزشی
دانلود آهنگ جدید
خدمات نظافت منزل و محل کار
مشاوره کاشت مو
سایت املاک
مقالات روانشناسی
فرصت های کارآفرینی
کمپین تبلیغاتی
خرید تجهیزات مخابراتی
اخبار فرهنگ و هنر
پرتال توریسم
دانلود آهنگ جدید
آموزش نرم افزار های مهندسی
اعزام دانشجو
مترجم 20 زبانه
تبلیغات popup پاپ آپ
سیستم همکاری در فروش
دانلود آهنگ جدید
برنامه های سینما
برنامه های تئاتر
آریاپیکس | بازیگران ، هنرمندان ، سریال
سامانه پیام کوتاه
تندیس جشنواره
دانلود نوار ابزار سایت
Get our toolbar!pagerank