دولت انتاریوی کانادا با اعطای بورسیه تحصیلی ۱۰ هزار دلاری به نام هر یک از قربانیان کانادایی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران یاد جان باختگان این سانحه را گرامی می دارد.

داگ فورد، نخست وزیر انتاریو، با انتشار بیانیه ای به بیان این مطلب پرداخت و گفت: این بورس به نام ۵۷ قربانی کانادایی سقوط هواپیمای اوکراینی ایجاد شده است.

فورد زمان اعطای این بورسیه را از شروع سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ خواند و بیان کرد: معیار اعطای ۱۰ هزار دلار بورس تحصیلی شایستگی تحصیلی و نیاز مالی است و دریافت کنندگان با مشورت خانواده قربانیان انتخاب می‌شوند.

نخست وزیر انتاریو گفت: بسیاری از جان باختگان این هواپیما دانشجویان و اساتیدی بودند که آینده‌ای درخشان داشتند و در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های انتاریو تحصیل یا تدریس می‌کردند . آنها در پیشرفت تحقیقات زیادی در زمینه‌های تغییر زندگی کمک کرده بودند. ما نیز با ایجاد این بورسیه تحصیلی یاد و نام آنها را گرامی می‌داریم و سهم باورنکردنی آنها را به جوامع خود می‌شناسانیم.

بورسیه های تحصیلی به مراکزی که این قربانیان در آنجا تحصیل یا کار می‌کردند اختصاص خواهند یافت. برخی از این بورسیه ‎‌ها نیز طی فرایندی رقابتی در اختیار کالجها یا دانشگاه‌های واجد شرایط قرار خواهد گرفت.

وزارت کالج و دانشگاه‌های انتاریو نیز بورسیه‌های تحصیلی را هفته‌های آینده با مشورت دولت فدرال، گروه‌های فرهنگی و مدارس گسترش خواهد داد.

یک فروند هواپیمای بویینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین که از فرودگاه امام خمینی تهران عازم کیف بود صبح چهارشنبه ۱۸ دی ماه جاری سقوط کرد که تمام خدمه و مسافران آن شامل جمع کثیری از دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی مقیم کانادا در این سانحه جان خود را از دست دادند.

این فاند موسوم به Iranian Student Memorial Scholarship Fund است.

تمام هدایای اعطا شده به فاند توسط دانشگاه تطبیق داده خواهند شد: اولین ۲۵۰ هزار دلار اهدایی در نرخ ۳:۱ تطبیق داده خواهد شد و تمام فاندها بالاتر از این آستانه طبق مبنای دلار در ازای دلار تطبیق داده خواهد شد. رییس دانشگاه تورنتو همچنین گفته است که “دانشگاه تورنتو همچنان در مصیبت دردناک از دست دادن اعضای خود به سر می برد و مراتب همدردی و حمایت خود را از خانواده ها، دوستان، همکلاسی ها و اسانید این عزیزان اعلام می کند. با ایجاد این فاند و بورسیه تحصیلی امید است که با کمک به دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه تورنتو را دارند و تمام دانشجویان سراسر جهان که قصد تحصیل در رشته ایران شناسی را دارند یاد آنها را گرامی داریم”.

ایده ایجاد این فاند متعلق به معاون رییس دانشگاه تورنتو دیوید پالمر، رحیم رضایی یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه و مهرداد حریری رییس مرکز سیاست گذاری علوم کاناداست. پالمر گفته است که ” ما می خواستیم از دیواره ی غم و اندوه از دست رفتن آن عزیزان که یک هفته است در برابر ما ایجاد شده است روزنه امید، همدردی و حمایتی ایجاد کنیم و مطمئن شویم که نام آنها فراموش نخواهد شد. این دانشجویان و محققان از جمله باهوشترین های نسل خود بودند. امید است که این یادبود بتواند الهام بخش نسل های بعدی شود.”

رحیم رضایی هم گغته است که ایده ایجاد این فاند بعد از آن در ذهنش ایجاد شد که می خواسته به نوعی این فقدان تلخ را باور کند. او می گوید “لبریز بودم از اندوه و در عین حال می خواستم راهی هرچند کوچک پیدا کنم تا از دل این تراژدی نکته مثبتی بسازم. احساسم این بود که ایرانی ها و ایرانی-کانادایی ها می توانند از این راه برای هدایت اندوه به سمت مسیری امیدوارانه تر بهره مند شوند”.

“با توجه به شرایط اقتصادی ایران این فاند و بورسیه واقعا به کمک دانشجویان با استعداد که بنیه مالی قوی ندارند و نمی توانند به دانشگاه تورنتو برای تحصیل بیایند خواهد آمد. علاوه بر این با حمایت از دانشجویانی که مطالعات خود را در زمینه ایران شناسی ادامه خواهند داد روابط فرهنگی بین ایران و جهان هم تقویت خواهد شد”.

حریری همچنین گفته است که چندین مورد از دانشگاه های کانادا علاقه خود را به ایجاد فاند اعلام کرده اند اما دانشگاه تورنتو اولین پیشقدم در ایجاد فاند بوده است. حریری گفته است که رییس دانشگاه تورنتو آقای Gertler بلافاصه پاسخ مثبت داده است و حریری را با سایر مدیران دانشگاه مرتبط کرده و او را کمک نموده است و بدین ترتیب فاند خیلی زود تاسیس شده است. حریری در ادامه می گوید که” تمام این دانشجویان که جان خود را از دست دادند در حال تلاش در زمینه مطالعاتی خود بودند. مهم این است که این حادثه باعث دلسردی دانشجویان ایرانی از آمدن به کانادا نشود. بلکه بر عکس ما دانشجویان ایرانی را تشویق به استفاده از نهادهای آموزشی کانادا و کمک به جامعه علمی کانادا می کنیم و این بورسیه برای همین ایجاد شده است”.

لینک ثبت نام:

https://www.canadahelps.org/en/dn/45925

دیدگاه ها غیرفعال است