فاکتور سن در مهاجرت به کانادا

کانادا به خاطر داشتن یکی از مهاجرپذیرترین سیاست‌های جهان، رتبه چهارم بین‌المللی را در شاخص سیاست ادغام مهاجران دارد. اما معیارهایی که برای اولویت‌بندی متقاضیان بر اساس سن استفاده می‌شود، باعث می‌شود بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا نتوانند به این کشور بیایند، حتی اگر مهارت و حرفه آنها در کانادا مورد نیاز باشد.
با تعداد زیادی پرونده‌های معوق و چندین نقص فنی در پُرتال آنلاین مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا در طول پاندمی، بسیاری از متقاضیان برای برنامه‌های خاصی که سن را به عنوان یک معیار در نظر می‌گیرند، واجد شرایط نیستند.
پس از از سرگیری قرعه کشی های همه برنامه‌های اکسپرس انتری در جولای ۲۰۲۲، امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) در مقایسه با سطوح قبل از پاندمی در سطح بالاتری (بالای ۵۰۰ امتیاز) قرار دارد و در ۶ جولای به ۵۵۷ رسید.
در نگاه اول، سن به عنوان یک معیار اصلی توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا برجسته نمی‌شود. اما برای برخی از برنامه‌ها – مانند برنامه کارگران ماهر فدرال یا کلاس تجربه کار کانادایی اهمیت جوان بودن کاملاً واضح می‌شود، به ویژه برای متقاضیانی که در آستانه ۴۰ سالگی هستند.
بر اساس امتیاز رتبه بندی جامع، متقاضیانی که مجرد باشند و در رده اکسپرس اینتری قرار گیرند، می‌توانند امتیاز بیشتری کسب کنند. با این حال، امتیاز برای افراد بالای ۴۴ سال به شدت کاهش می‌یابد. سیستم رتبه بندی جامع کانادا به افراد بالای ۴۵ سال امتیازی نمی‌دهد.
نه تنها این، از سن ۴۰ سالگی، امتیازها به ازای هر سال ۱۰ امتیاز کاهش می‌یابد. در حالی که یک فرد ۲۹ ساله می تواند حداکثر ۱۱۰ امتیاز رتبه‌بندی جامع برای سن دریافت کند، متقاضی با مشخصات مشابه با سن بیشتر امتیاز به مراتب کمتری خواهد داشت.
بر اساس برنامه کارگر ماهر فدرال، سن متقاضی ۱۲ درصد از معیارهای انتخاب کلی در انتخاب ارزش دارد. بخش سؤالات متداول به وضوح نشان می دهد که افراد بالای ۴۷ سال هیچ امتیازی تحت ضریب سن در امتیاز رتبه‌بندی جامع دریافت نمی‌کنند، اما ممکن است در مورد سایر عوامل مانند پیشنهاد شغلی، مهارت‌ها و توانایی‌های زبانی امتیاز بگیرند.

دیدگاه ها غیرفعال است