Reichstag building. Germany.


کار دانشجویی در دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان آلمانی و غیرآلمانی ممکن است. با این تفاوت که اجازه کار برای دانشجویان خارجی محدود و ۱۲۰ روز در سال (به صورت تمام وقت) و یا ۲۴۰ روز در سال (به طور نیمه وقت) خلاصه می‌شود٠‎
با این حال تنها یک‌ چهارم دانشجویان شاغل در آلمان در دانشگاه‌های این کشور به کار مشغول هستند. سایر دانشجوها کار در محیط‌های خارج از دانشگاه را به دلیل استخدام راحت تر ترجیح می‌دهند. کارهای دانشجویی در خارج از دانشگاه درآمد متفاوتی دارند (معمولا حداقل ۸٫۵ یورو برای یک ساعت کار).
اما میزان درآمد کار دانشجویی از ایالت به ایالت در آلمان متفاوت است. غالبا کار در ایالت‌های واقع در شرق آلمان که هزینه‌ی زندگی در آن‌ها مناسب‌تر است، با درآمد کمتری نیز همراه است.

پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان ساده است. به دلیل این‌که دانشجو نیروی کار ارزان قیمت‌تری برای کارفرماست، دانشجویان می‌توانند به آسانی کار پیدا کنند. از سوی دیگر باید به این نکته توجّه شود که با درآمد به‌دست‌آمده از کارساده‌ی دانشجویی، مثل کار در رستوران یا پیتزافروشی، پست، فروشگاه های خرید و… میتوان تقریبا تمامی هزینه های تحصیل و یک زندگی دانشجویی در آلمان را تأمین کرد.
در این میان میتوان دانشجویان IT را در رتبه اول گروه و بهترین کاندیده های شرکت های مختلف آلمانی برای کار دانشجویی دانست اما باید این مورد را نیز در نظر داشت که بسیاری از رشته های تحصیلی تا پایان تحصیل دانشگاه شانس کار کردن در شرکت های مختلف را ندارند.

دیدگاه ها غیرفعال است