تعیین و مشخص کردن هزینه های زندگی بسته به چند عامل دارد.

برای مثال اگر میخواهید زندگی داشته باشید که مشابه زندگی شما با والدینتان در کشور خود باشد به مراتب گرانتر خواهد بود. به صورت تقریبی هزینه های محاسبه شده برای زندگی در انگلستان به صورت زیر است.

۱- غذا : در صورتی که خودتان غذا تهیه کنید حدودا هفته ای ۳۵ تا ۴۰ پوند برای خرید مواد غذائی نیاز دارید که در صورتی که دقت بیشتری کنید میتوانید صرفه جوئی نمائید.

۲- تلفن ثابت : شرکت بی تی در انگلستان خط تلفن ثابت را هر ماه به مبلغ ۱۲ پوند اجاره میدهد که بدون هزینه تماسها هفته ای ۲٫۵ پوند هزینه خط تلفن است.

۳- تلفن همراه : هزینه مکالمه با موبایل بسته به شرکتهای مختلف متفاوت است. سیستم کردیتی (اعتباری ) که از پیش پرداخت میکنید به لحاظ کنترل کردن هزینه تلفن همراه مقرون به صرفه تر است. در صورتی که تماس تلفنی زیاد دارید و میخواهید ار موبایلهای (قراردادی) استفاده کنید هزینه ای حدود ۵ پوند در هفته بایستی بپردازید.

۴- اینترنت دی اس ال .اکثر شرکتها حدودا ۳-۵ پوند برای ارائه اینترنت دی اس ال دریافت میکنند.

۵- قبوض پرداختی آب , برق .. : اگر در منزل( به غیر از خوابگاه) زندگی میکنید بایستی هزینه های آب , برق , گاز را نیز در نظر بگیرید که میتواند از ۱۰ پوند در هفته بسته به فصول محتلف در سال باشد.

۶- هزینه های رفت و آمد : اگر دور از دانشگاه یا کالج زندگی میکنید بایستی هزینه های رفت و آمد هم به دیگر هزینه ها اضافه کنید که در لندن از هفته ای ۱۲ پوند شروع میشود.

۷- هزینه های کتاب و لوازم التحریر – کاغذ – پرینت – فتوکپی . جوهر پرینتر بایستی حدودا هفته ای ۷ پوند در نظر گرفت.

۸- هزینه های تفریحی و سرگرمی: هر دانشجو نیاز به سرگرمی نیز دارد .برای مثال بلیط سینما در انگلستان ۸ تا ۱۰ پوند است .اجاره دی وی دی ۳ پوند است که اینها را نیز بایستی در نظر داشته باشید.

اگر چه لیست بالا کامل نیست اما برای اطلاع از هزینه های زندگی در انگلستان در زمان تحصیل بسیار کمک کننده است.

چگونه هزینه های زندگی در انگلستان را به حداقل برسانیم:

۱- زمانی که در دانشگاه ثبت نام میکنید به شما کارتی به نام ان یو اس کارت داده میشود که در واقع کارت شناسائی شماست که اتحادیه دانشجوئی صادر کرده است. با ای کارت قادر خواهید بود تا از بعضی فروشگاه ها تخفیف بگیرید. البته قبل از خرید حتما سوال کنید که آیا تخفیف شامل شما میشود.

۲- محل خرید خود را انتخاب نمائید. اگر در یک فلت زندگی میکنید که خود مسئول تهیه غدای خود هستید باید در نظر داشت اجناس در سوپر مارکتهائی مانند سینزبری – مارک اسپنسر و ویت روز از سوپرمارکتهائی مانند تسکو و ازدا گرانترند.

۳- هزینه های تلفن خود را کمتر کنید. تلفنهای بین المللی گران هستند.اگر اینترنت دی اس ال دارید میتوانید از اسکیپ برای تماسهای بین المللی استفاده کنید چون رایگان یا بسیار ارزان هستند.

هزینه های زندگی در انگلستان در چند دانشگاه زیر به عنوان نمونه آورده شده است.

 

هزینه های زیر فقط هزینه زندگی است و هزینه دانشگاه را شامل نمیشود. بودجه بندی کردن و کنترل هزینه ها بسته به خود شماست. به مثال زیر در مورد هزینه های زندگی در چند دانشگاه توجه نمائید.

 

• University of Liverpool – £۵,۵۰۰ to £۷,۰۰۰ در سال
• Essex University – £۵,۷۰۰ to £۷,۵۰۰ در سال
• University of Manchester – £۸,۱۰۰ درسال
• Oxford University – £۹,۷۵۰ در سال

• University of London – approximately £۲۱۰ در هفته

دیدگاه ها غیرفعال است