سیستم آموزشی مدارس دولتی در آلمان

شرایط تحصیل در مدارس آلمان به نسبت بسیاری از کشورهای دنیا این کشور را در موقعیت ممتازی قرار می‌دهد. کودکان آلمانی باید به صورت اجباری به مدرسه بروند و اگر والدین مانع رفتن فرزند خود به مدرسه شوند، به شدت تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند. والدین در آلمان مجاز به آموزش فرزندان خود در خانه نیستند. در اینجا آموزش عمومی اجباری است که با دستور دولت آموزش و پرورش توجیه می شود. تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان است.

زبان تحصیلی در مدارس آلمان، زبان آلمانی است. اگر شما قصد مهاجرت به آلمان دارید و کودکتان کمتر از ۱۰سال دارد، اصلا نگران یادگیری زبان آلمانی او نباشید، زیرا کودکان زیر ۱۰ سال در امر یادگیری یک زبان جدید ذهن خیلی فعالی دارند. کودکان بالای ۱۰ سال هر چند کندتر ولی باز توانایی بالقوه ای در یادگیری زبان آلمانی دارند. در مدارس دولتی آلمان، متاسفانه کلاس زبان مخصوص کودکان مهاجر که به زبان آلمانی تسلط ندارند ارائه نمی‌شود. بهترین راه ثبت نام کلاس خصوصی برای کودک همزمان با مدرسه است. البته در مدارس خصوصی کلاسهای فشرده آموزش آلمانی ارائه می‌گردد. بسیاری از مدارس آلمان، چنین کودکانی را ۲ الی ۳ سال به عقب تر می‌فرستند تا زبان آلمانی را بصورت بنیادی همراه با کودکان ۷-۶ ساله یاد بگیرد.

مقطع ابتدایی در آلمان
کودکان سه تا پنج یا شش سال، وارد مهد کودک می‌شوند. سپس در سن شش سالگی در مدارس ابتدایی ثبت نام می کنند و حداقل نه یا ده سال به مدرسه می‌روند. پایه اول تا چهارم در مدارس ابتدایی آلمان یا Grundschule ها تدریس می‌شود. در سال چهارم، تصمیمی در مورد نحوه ادامه تحصیل آن‌ها با توجه به مهارت و استعدادهای دانش‌آموز گرفته می‌شود.
بیشتر دانش‌آموزان در آلمان در مدارس ابتدایی دولتی محله خود ثبت نام می‌کنند.

مقطع دبیرستان در آلمان
بعد از دوره چهار ساله دبستان و در سن ۱۰ سالگی (۱۲ سالگی در برلین و براندنبورگ) ، چهار انتخاب در مقابل دانش‌آموز و والدین او قرار می‌گیرد که هر کدام نوع خاصی از دبیرستان در برخی از ایالت‌های آلمان هستند:
Hauptschule
Realschule​
Gymnasium
Gesamtschule

در پایان و بعد از ۱۳ سال تحصیل در مدرسه، دانش آموز باید در آزمون جامع شرکت کند که در صورت قبولی مدرکی به نام Zeugnis der allgemeinen Hochschulreif دریافت خواهد کرد و با توجه به نمرات خود می‌تواند یک رشته دانشگاهی انتخاب نماید.

دیدگاه ها غیرفعال است