در آمریکا، دانشکده دولتی یا دانشگاه دولتی به دانشکده ها یا دانشگاه هایی می گویند که توسط دولت ایالتی تاسیس شده است یا با آن ارتباط دارد. این مراکز آموزش عالی در برخی موارد، بخشی از سیستم دانشگاهی دولتی هستند اما در موارد دیگر چنین نیست. چندین بخش قلمروی آمریکا نیز دانشکده و دانشگاه های دولتی را اداره می کنند. دولت فدرال آمریکا دانشکده یا دانشگاه را اداره نمی کند به استثنای آکادمی های خدماتی، دانکشده اجتماعی نیروی هوایی، مدرسه هوایی عالی، موسسه فناوری نیروی هوایی، دانشگاه علوم بهداشتی نیروهای مسلح، دانشکده های جنگی نظامی و دانشکده های افسری و دانشگاه سرخپوستان هاسکل؛ و علاوه بر آن، دانشگاه گالادت، دانشگاه هاوارد، و دانشگاه آمریکایی دانشگاه های خصوصی هستند که دولت فدرال آن ها را اداره می کند. اما دولت فدرال، کمک های فدرالی هم به این دانشگاه های دولتی می کند.

این ایالت ها به همراه دانشگاه های خصوصی به اعتبار موسسات مختلف منطقه ای و نه ملی از جمله انجمن ایالت های میانه دانشکده ها و مدارس (Middle States Association of Colleges and Schools)، انجمن نیوانگلند مدارس و دانشکده ها (New England Association of Schools and Colleges)، کمیسیون شمال غرب برای دانشکده ها و دانشگاه ها (Northwest Commission on Colleges and Universities)، انجمن شمال میانه دانشکده ها و مدارس (North Central Association of Colleges and Schools)، انجمن جنوبی دانشکده ها و مدارس (Southern Association of Colleges and Schools)، و انجمن غربی مدارس و دانشکده ها (Western Association of Schools and Colleges) فعالیت می کنند و به این بستگی دارند که آن دانشگاه در کجای آمریکا قرار گرفته است. تایید این نهادهای اعتباربخشی برای فعالیت یک دانشگاه و روابط عمومی آن حیاتی است؛ اگر دانشگاهی اعتبارنامه اش را از دست بدهد یا در وهله اول نتواند اعتبارنامه اش را کسب کند، دانشجویان یا تمایلی نخواهند داشت وارد آن شوند و یا علاقه ای نخواهند داشت به تحصیل در آن ادامه دهند زیرا مدرک آن بی ارزش خواهد بود (در بدترین حالت، ممکن است یک دانشگاه کلا تعطیل شود). موسسات فوق الذکر همه به تایید وزارت آموزش و پرورش آمریکا رسیده اند.

بیشتر دانشگاه های دولتی، دست کم بخشی از بودجه خود را از ایالت دریافت می کنند؛ البته بسیاری از آن ها از بابت شهریه و هزینه های پرداختی دیگر، موقوفات، هدایا (مثل محصلان سابق یا اقدامات بشردوستانه) و درآمد حق امتیازها، مبلغ قابل توجهی نیز دریافت می کنند. دانشگاه های دولتی معمولا در مقایسه با دانشگاه های غیردولتی شهریه کمتری دریافت می کنند. به گزارش کالج بورد (College Board)، دانشکده های دولتی چهارساله برای دانشجویان تمام وقت داخل ایالت، به طور متوسط ۷۶۰۵ دلار و برای دانشجویان خارج از ایالت، ۱۱۹۹۰ دلار در سال هزینه و شهریه دارند.

در برخی ایالت ها مثل مریلند، تنسی، ایندیانا، و واشینگتن، یک محوطه به عنوان گل مجلل در سیستم دانشگاه ایالتی وجود دارد که معمولا باشکوه ترین و بزرگترین محوطه در بین جمعیت دانشجویی است مثل محوطه پارک دانشکده دانشکده مریلند (University of Maryland College Park campus) در سیستم دانشگاهی مریلند، محوطه بلومینگتون دانشگاه ایندیانا (Indiana University Bloomington campus) در سیستم دانشگاهی ایندیانا، محوطه ناکس ویل دانشگاه تنسی (University of Tennessee Knoxville campus) در سیستم دانشگاه تنسی و محوطه سیاتل دانشگاه واشینگتن (University of Washingtons Seattle campus) در سیستم دانشگاهی واشینگتن.

با این حال، دانشگاه های دولتی برخی ایالت های دیگر، با همه برابر برخورد می کنند پس عملا هیچ محوطه ای نیست که گل مجلل آن سیستم دانشگاهی دولتی باشد.

چندین ایالت هم بیش از یک سیستم دانشگاهی دارند مثل تنسی با ۲، کالیفرنیا با ۲، نیویورک با ۲ و تگزاس با ۶ (بیشتری تعداد) سیستم دانشگاهی.

نکته ها:

  • کلا مدارس را بر اساس اسم کاملشان به ترتیب حروف الفبا مرتب نمی کنند بلکه از نامی استفاده می شود که به آن معروف هستند. مثلا در فهرست ترتیبی قواعد کلی، «دانشگاه آوبورن» (Auburn University) قبل از «دانشگاه آلاباما» (University of Alabama) قرار می گیرد اما این مدارس در گفتار روز مره همیشه با عنوان «آوبورن» (Auburn) و «آلاباما» (Alabama) نامیده می شوند (و البته اگر شرایط ایجاب کند، محوطه هم بعد از آن نام برده می شود). پس در این نوشتار، «آلاباما» قبل از «آوبورن» می آید.
  • این فهرست شامل برخی از اسامی مستعار رایج یا سرنام هایی است که برای دانشکده ها یا دانشگاه ها به کار می رود مثل Ole Miss برای دانشگاه می سی سی پی (University of MississippiState Idaho برای دانشگاه دولتی آیداهو (Idaho State University) یا UNF برای دانشگاه فلوریدای شمالی (University of North Florida) و نه به ترتیب نام های Rebels/Black Bears، Bengals یا Ospreys برای همان نام ها.
  • برای رفع هرگونه ابهام و سردرگمی مربوط به سرنام ها، یا اسم اولین مدرسه فهرست شده و یا مدرسه ای که با سرنامی یکسان با سرنام دیگر بیشتر در کشور شناخته شده است را با سرنام می نویسند مثل دانشگاه دولتی سن دیه گو (San Diego State University) است که سرنام SDSU را دارد زیرا قبل از دانشگاه دولتی داکوتای جنوبی (South Dakota State University) قرار می گیرد (و اگر با اول چهارکلمه آن سرنام درست کنیم، همان SDSU می شود-م) و دانشگاه دولتی آریزونا (Arizona State University) سرنام ASU را دارد زیرا در کشور با این نام شناخته شده تر از دانشگاه دولتی آلاباما (Alabama State University) است. علاوه بر این، فقط سرنام هایی که منحصر به فرد هستند ارائه می شوند مثل UW Tacoma برای محوطه تاکومای دانشگاه واشینگتن (University of Washington’s Tacoma campus) یا UNH برای دانشگاه نیوهمپشایر(University of New Hampshire).
  • این فهرست همچنین شامل مدارسی می شود که فقط مدرک دکترا اعطا می کنند (مثل مدارس طب، مدارس حقوق، مدارس دام پزشکی) که در سیستم ایالتی مستقل از مدارس دیگر عمل می کنند.
  • برای دیدن فهرست دانشکده های جامعه محور و مراکز فنی و حرفه ای آمریکا که فقط مدرک فوق دیپلم اعطا می کنند، به فهرست دانشکده های جامعه محور مراجعه کنید.
  • برای دیدن فهرست دانشکده ها و دانشگاه های قبیله ای آمریکا، به فهرست دانشکده ها و دانشگاه های قبیله ای مراجعه کنید.

دیدگاه ها غیرفعال است