پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی سلامت          09 تیر 1392 - 30 June 2013
عواقب جرم گیری نکردن دندان ها

دندان


به گفته یک دندانپزشک، با تشکیل جرم در اطراف دندان و لثه و در صورت عدم جرم گیری، بدن شروع به واکنش دفاعی در مقابل این جرم کرده که نتیجه آن ایجاد بوی بد دهان، عقب رفتن، تغییر رنگ و خونریزی لثه و گاها ایجاد چرک و عفونت در اطراف دندان است.

دکتر شاهرخ رسولی تبار در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، جرم دندان را جسم های خارجی چسبیده به اطراف دندانها و لثه عنوان کرد و اظهار داشت: بافت های اطراف دندان سعی در دفع این اجسام خارجی دارند اما از آنجا که قادر به انجام این کار نیستند مجبور به واکنش دفاعی در مقابل این پدیده می گردند، به طوری که شروع به تخریب خود کرده و خود را به سمت عقب می کشند.

به گفته این دندانپزشک، با تشکیل جرم بدن شروع به واکنش دفاعی کرده که نتیجه آن ایجاد بوی بد دهان، عقب رفتن لثه ها، تغییر رنگ لثه، خونریزی لثه با کوچکترین تحریک و گاها ایجاد چرک و عفونت در اطراف دندان است که این چرک و عفونت ممکن است گاهی خود را بصورت آبسه نشان دهد.

رسولی تبار در خصوص نحوه تشکیل جرم دندان، اظهار داشت: بعد از خوردن هر گونه خوراکی لایه سفید (پلاک) بر روی دندانها ایجاد می شود که به راحتی توسط مسواک قابل برداشتن است. این پلاک ها دقیقا پای دندان و در جایی که کمتر در معرض دید است تشکیل می شود، بنابراین باید سعی شود که با دقت بیشتری دندانها را مسواک کرد.

به گفته این دندانپزشک اگر تخریب تا مرحله ای پیش رفته باشد که فقط بافت دندان درگیر شده باشد با انجام جرمگیری در این مرحله تا حدودی برگرداندن لثه به حالت قبل امکان پذیر است.

رسولی تبار تصریح کرد: اگر استخوان اطراف دندان درگیر شده باشد حتی با برداشتن جرم هم لثه به حالت اول باز نمی گردد و در این حالت برای رساندن استخوان اطراف دندان به خود دندان نیاز به اعمال جراحی پیشرفته پزشکی است که در نهایت موجب بلند شدن دندانها و کاهش زیبایی آنها می شود، بنابراین ضروری است که هرچه سریعتر نسبت به جرم گیری دندانها اقدام کرد.

این دندانپزشک با اشاره به اینکه در سنین بالا به علت خوردن چای بسیار و کشیدن سیگار در برخی افراد، جرم بسیاری در اطراف دندانها ایجاد می شود، اظهار داشت: در سنین میانسالی و بالاتر به علت اینکه ساختار دندانها بیشتر در معرض آلودگی های غیرمتعارف قرار می گیرد، شاهد تجمع جرم بیشتری در اطراف دندانها خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به تغییرات هورمونی شدید در زنان باردار، اظهار داشت: به علت این تغییرات هورمونی شدید بدن زنان باردار نسبت به حالت طبیعی واکنش بیشتری نسبت به جرم نشان خواهد داد و رنگ و تورم لثه در آنها تغییرات بیشتری خواهد داشت.

رسولی تبار به تفکر غلط رایج در میان مردم نسبت به جرم گیری اشاره کرد و افزود: در زیر جرم دندان اتفاقاتی در حال وقوع است که شخص به علت اینکه آنها را نمی بیند متوجه آن نمی شود.

وی افزود: بعد از انجام جرم گیری شخص مشاهده می کند که دندان تخریب شده و یا عقب رفته است و تصور می کند که جرم گیری موجب این اتفاقات شده و از انجام مجدد جرم گیری خودداری می کند.

این دندانپزشک در پایان از شهروندان خواست تا هر ۴ ماه یکبار با مراجعه به دندانپزشک دندانهای خود را کنترل کنند تا اگر دندانپزشک در معاینات متوجه اجسام خارجی بر روی دندان آنها شد بتواند هرچه سریعتر آن را برداشته و دندان را به حالت طبیعی برگرداند.


تگ ها دندان جرم گیری دندان عواقب جرم گیری نکردن دندان

خبرنامه - شبکه های اجتماعی