پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی سلامت          05 تیر 1392 - 26 June 2013مگس پران یا ذرات سایه ای که همیشه جلوی چشم برخی هاست, چیست؟


یک متخصص و جراح چشم گفت: «مگس پران» به هیچ وجه بیماری خطرناکی نیست و پس از مدتی به طور خود به خود برطرف می شود.

دکتر بهرام ایزدی اظهار داشت: «مگس پران» عارضه ای است که معمولا به علت بالا رفتن سن و در افرادی که نزدیک بینی شدید دارند بوجود می آید و پس از مدتی به طور خود به خود برطرف می شود.

وی تاکید کرد: این عارضه به هیچ وجه خطرناک نیست و معمولا در مدت زمانی بین دو تا سه سال به طور خود به خود برطرف می شود.

ایزدی گفت: در این عارضه هنگام خیره شدن به یک تصویر صاف ذرات کوچک غبار مانندی از جلوی چشم افراد بالا و پایین می روند و فرد هرچه پلک می زند باز هم مثل یک سایه کوچک در جلوی چشمش قرار دارد.

این متخصص و جراح چشم در ادامه گفت: پزشکان این سایه های مزاحم را اصطلاحا «مگس پران» می گویند که معمولا با حرکت دادن چشم، «مگس پران» هم حرکت می کند اما چون جهت حرکت آن در خلاف جهت حرکت چشم است نمی توان آن را با چشم تعقیب کرد.

وی افزود: در این موارد فرد مگسی و سایر ذرات کوچک را در مقابل چشمان خود می بیند که سعی در گرفتن آنها می کند که البته این ذرات قابل گرفتن نیست.

ایزدی توصیه کرد: هنگام دیدن این ذرات ریز سر خود را به طور افقی و عمدی حرکت دهند تا ذرات از دید آنها خارج شود.

این جراح و متخصص چشم گفت: این عارضه به هیچ وجه درمان دارویی ندارد و با جراحی هم برطرف نمی شود و از جمله ضایعات طبیعی چشم است و در برخی از افراد پیش می آید.

ایزدی عنوان کرد: در صورتی که این ذرات بزرگتر شود و یا به صورت جرقه ای دیده شود باید به چشم پزشک مراجعه کرد چرا که ممکن است بیماری دیگری مطرح شود و نیاز به درمان داشته باشد.

گفتنی است، «مگس پران» در حقیقت سایه کدورت های موجود در مایع زجاجیه چشم است که روی شبکیه می افتد و به صورت یک سایه تیره دیده می شود، این کدورت ها ممکن است ناشی از چسبندگی و ضخیم شدن رشته های زجاجیه، جمع شدن سلول های التهابی در زجاجیه و یا خونریزی در داخل چشم باشد.
تگ ها چشم چشم انسان مگس پران چشم

خبرنامه - شبکه های اجتماعی