پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی سلامت          08 تیر 1392 - 29 June 2013

مغز زنان اثربخش تر از مغز مردان کار می کند


اگر چه از نظر زیست شناختی اندازه مغز زنان از مردان کوچک تر است اما یافته های جدید دانشمندان نشان می دهد مغز زنان در تکمیل و اتمام یک کار، اثربخش تر عمل می کند.


پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش خبرگزاری مهر، همیشه برای دانشمندان این یک راز بود که اگرچه اندازه مغز زنان هشت درصد کوچکتر از مغز مردان است اما چرا زنان از نظر هوشی تفاوتی نسبت به مردان ندارند.

عصب شناسان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و دانشگاه مادرید اسپانیا دریافته اند که مغز زنان اثربخش تر کار می کنند و از این رو برای اتمام یک کار به نورون و انرژی کمتری نیاز دارند.

این نتایج بر اساس آزمایش های روانشناسی بر روی ۵۹ زن و ۴۵ مرد ۱۸ تا ۲۷ ساله انجام شده است.

آنها دریافتند در مغز زنان، هیپوکامپ که نقش مهمی را در حافظه، هوش و احساسات ایفا می کند در هنگام انجام یک کار، نسبت به مغز مردان، مصرف انرژی بسیار کمتری دارد و سلول های مغزی کمتری را در گیر می کند.

این مطالعه دریافته است زنان در استدلال قیاسی و برخی مهارت های عددی عملکرد بهتری نسبت به مردان دارند. زنان همچنین بهتر از مردان می توانند یک موقعیت متغیر را پیگیری کنند این در حالی است که عملکرد مردان در هوش فضایی بهتر از زنان است.

ارتباط مثبتی بین شکل هیپوکامپ و عملکرد شناختی در مردان وجوددارد در حالی که برای زنان این ارتباط منفی است.

"تره ور روبینز" استاد عصب شناختی دانشگاه کمبریج گفت: اندازه کوچکتر می تواند نشان دهنده فشردگی شدید سلول های عصبی یا سیگنال دهی فعال بیشتر بین آنها باشد. این امر یعنی این سلول ها اثربخش تر کار می کنند.

به گفته وی این تحقیقات حاکی از آن است که در زنان هرچه اندازه هیپوکامپ کوچکتر باشد عملکرد مغزی بهتر است و اندازه یک ساختار لزوما به معنای چگونگی عملکرد آن نیست.

نتایج این تحقیقات در نشریه Intelligence منتشر شده است.

خبرگزارى مهر (www.mehrnews.com)    


تگ ها اثربخشی مغز زنان مقایسه مغز زنان و مردان

خبرنامه - شبکه های اجتماعی