پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی سلامت          30 دی 1392 - 20 January 2014


ژن درمانی برای پیشگیری از نابیناییجراحان انگلیسی که دو سال پیش اقدام به ژن درمانی گروهی از بیماران مبتلا به نوعی بیماری چشمی ژنتیکی کرده بودند از موفقیت درمان و بهبود دید این بیماران خبر دادند.

این درمان در حالی بر روی این 6 بیمار موفق گزارش شده است که در صورت عدم درمان، بینایی خود را از دست می دادند.این جراحی شامل وارد کردن یک ژن به سلول های چشمی می شد که می توانست سلول های تشخیص دهنده نور را احیا کند.

پزشکان معتقدند این درمان می تواند برای درمان اشکال رایج نابینایی مورد استفاده قرار گیرد.پروفسور " رابرت مک لارن " جراح و سرپرست این گروه تحقیقاتی می گوید از نتایج به دست آمده  کاملا راضی و خوشنود است.

این آزمایش ها دو سال پیش آغاز شد و در آن زمان "جاناتان وات" یکی از بیماران این شیوه درمانی 63 ساله بود. "وات" به بیماری ژنتیکی موسوم به انحطاط رگهای خونی لایه داخلی (کوروئید) چشم مبتلاست که موجب می شود سلول های تشخیص دهنده نور در پشت چشم به تدریج از بین بروند.

این بیمار وقتی تحت ژن درمانی قرار گرفت هنوز می توانست ببیند و دید خود را از دست نداده بود. او امیدوار بود این جراحی مانع پیشرفت بیماری شده و دید اندک وی حفظ شود.

اما اکنون این شیوه درمانی نه تنها دید دو بیمار این گروه را حفظ کرده بلکه موجب بهبود دید آنها نیز شده است. از سوی دیگر، چهار بیمار دیگر این آزمایش که در مراحل اولیه بیماری بودند شاهد بهبود توانایی خود در دید شب شدند.

"وین تامسون " یکی دیگر از بیماران تحت درمان به شیوه ژن درمانی می گوید بلافاصله پس از دریافت درمان شاهد بهبود در دید خود بوده است.

وی می گوید : دید رنگی ام بسیار بهبود یافته است. درختان و گلها به نظر بسیار زنده تر می آیند و برای اولین بار از زمان 17 سالگی که بیماری چشمی ام آغاز شد توانستم ستاره ها را در آسمان شب ببینم.

وی افزود : تمام 25 سال گذشته را با این فکر سپری کردم که روزی نابینا خواهم شد. اما اکنون احتمال آن وجود دارد که بینایی خود را حفظ کنم.

دانشمندان این پروژه می گویند : اگر بهبود در این بیماران ادامه یابد، هدف می تواند ارائه این درمان به بیماران جوان تر مبتلا به انحطاط رگهای کروئید چشم باشد تا از کاهش دید آنها پیشگیری شود.

پروفسور مک لارن معتقد است موفقیت در درمان بیماری انحطاط رگ های کوروئید چشم نشان دهنده این اصل است که ژن درمانی می تواند برای درمان دیگر اشکال نابینایی ژنتیکی از جمله انحطاط ماکولای مرتبط با سن استفاده شود.

این بیماری نسبتا نادر است و موجب نابینایی  300 هزار نفر در انگلیس می شود و از هر چهار فرد مسن بالای 75 سال یک نفر به دچار کاهش دید به دلیل این بیماری می شود.


تگ ها ژن درمانی برای پیشگیری از نابینایی ژن درمانی پیشگیری از نابینایی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی