پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی سلامت          15 اسفند 1392 - 06 March 2014


طب سوزنی جایگزین بوتاکس

امیرهومن کاظمی، استاد دانشگاه طب سنتی پکن گفت: طب سوزنی به عنوان روش درمان تخصصی طب مکمل پذیرفته شده و در درمان چاقی، رفع چین وچروک، پارکینسون، میگرن، کمردرد، دردهای مفصلی، آسیب‌های ورزشی،MS و سیستم گوارش کاربرد دارد.

به گزارش فارس، وی در مورد طب سوزنی گفت: این طب با بیش از 5 هزار سال قدمت در کشور چین متولد شد و نیم قرن است که در دنیا شناخته شده است.

وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت نیز حدود 35 سال پیش، طب سوزنی را به عنوان روش درمانی بدون عارضه پذیرفت و کشورهای غربی و دانشکده‌های اروپایی و آمریکایی به آموزش این طب اقدام کردند.

کاظمی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ کشوری وجود ندارد که این طب را نداشته باشد. امروز بسیاری از کشورهای پیشرفته در این مورد تحقیقات زیادی انجام می‌دهند و حتی خدمات درمانی آن از سوی بیمه‌ها پوشش داده می‌شود.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی طب سوزنی با اشاره به اینکه این طب به عنوان روش درمان تخصصی طب مکمل پذیرفته شده است.تصریح کرد: این روش یک روش درمانی مکمل و جایگزین است و برای بسیاری از بیماریهای سیستم اعصاب، مغزی، پارکینسون، تیک‌های عصبی و ام‌اس کاربرد دارد.

کاظمی ادامه داد: طب سوزنی همچنین برای درمان بسیاری از بیماری‌هایی با منشاء روانپزشکی، سردرد، میگرن، کمردرد، دردهای مفصلی، آسیب‌های ورزشی و سیستم گوارش استفاده می‌شود و به طور کلی در کاهش دردهای حاد و مزمن به عنوان یک درمان کمک‌کننده مطرح است.

استاد دانشگاه طب سنتی پکن ادامه داد: امروزه طب سوزنی را حتی در درمان چاقی هم استفاده می‌کنند و برای زیبایی پوست، درمان آکنه، لکه‌های پوستی، رفع چین و چروک و افتادگی پوست یک درمان ساده و بدون عارضه است به گونه‌ای که جایگزین جراحی‌های زیبایی مانند بوتاکس هم شده است.

وی تصریح کرد: با این وجود طب سوزنی اگر توسط پزشکان باتجربه و حاذق انجام شود و از سوزنهای استریل یکبار مصرف استفاده شود، عارضه‌ای نخواهد داشت و تداخلی با وضعیت بیمار ایجاد نمی‌کند به همین دلیل روش درست انجام این درمان بسیار مهم است.

کاظمی گفت: برخی‌ها می‌گویند که طب سوزنی باعث انتقال بیماری می‌شود در حالی که این گونه نیست همانگونه که آمپول زدن باعث انتقال بیماری‌ها نمی‌شود سوزن استفاده شده در این طب نیز اگر استریل و یکبار مصرف باشد، خطری در بر ندارد.

وی ادامه داد: البته این را هم باید بپذیریم که اگر پزشک آشنا به این طب نباشد و به اصول و روش تخصصی آن آگاهی نداشته باشد ممکن است عارضه‌ای متوجه بیمار شود و بیماری را بیشتر کند البته عارضه‌هایی مانند خونریزی نیز در نقاطی که به طور صحیح در این روش استفاده نشود دیده می‌شود.

وی در مورد اینکه انجام این طب توسط چه پزشکانی در کشور انجام می‌شود گفت: این یک درمان تخصصی است و وزارت بهداشت قوانین خاص خود را برای تأیید پزشکان دارد. در دنیا طب سوزنی یک درمان تخصصی محسوب می‌شود و به همین عنوان در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. بنابراین فقط کسانی که دوره این رشته از طب را در دانشگاه گذرانده باشند و از وزارت بهداشت مجوز داشته باشند اجازه ارائه این خدمات را دارند.

کاظمی افزود: در کشور ما مدارک باید به تأیید وزارت بهداشت برسد به این صورت که پزشکانی که دوره بلندمدت این روش را می‌گذرانند از سوی وزارت بهداشت تأیید می‌شوند و دوره‌های کوتاه‌مدت مورد تأیید نیست.

وی گفت: طب سوزنی توسط کشور چین در یونسکو از 2 سال پیش ثبت جهانی شده و در کشور ما اکنون فقط 2 دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تهران اعضای هیئت علمی تخصصی طب سوزنی دارند و شاید به زودی رشته دانشگاهی آن نیز راه‌اندازی شود.

کاظمی گفت: پیشرفت‌های خوبی در عرصه طب سوزنی در کشور انجام شده اما نگرانی از اینکه این طب به صورت یک تجارت توسط برخی پزشکان تبدیل شود وجود دارد و برخی پزشکان ممکن است با این روش برخورد علمی نکنند.

استاد دانشگاه طب سنتی پکن گفت: بیماران نیز به هنگام مراجعه به پزشکان باید مدارک تأیید شده این پزشکان را ببینند و توسط پزشکانی که دوره‌های مخصوص طب سوزنی را ندیده‌اند درمان نشوند بلکه باید به پزشکانی که گواهی مدرک طب سوزنی را دارند مراجعه کنند.

کاظمی گفت: مردم مراقب تبلیغات اینترنتی، ماهواره‌ای و غیررسمی باشند و به آنها اعتماد نکنند چرا که در تمام بحث‌های سلامت، دارو و پزشکی باید به پزشکانی مراجعه کنند که از دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز معتبر علمی گواهی خود را دریافت کرده باشند.


تگ ها طب سوزنی جایگزین بوتاکس طب سوزنی بوتاکس

خبرنامه - شبکه های اجتماعی