پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی سلامت          12 فروردین 1393 - 01 April 2014


نانو واکسن‌هایی که به بینی اسپری می شوند


یکی از مزیت‌های این نوع جدید از واکسن‌ها این است که میزان دسترس‌پذیری آن به مردمی که در نقاط دور افتاده زندگی می‌کنند افزایش یافته است. چرا که نیاز به هیچ گونه خنگ سازی و یخچالی نداشته و استفاده از آن نیز بسیار ساده‌تر است.

واکسن‌های کنونی به طور معمول با معرفی بخش جزئی از یک ویروس و یا باکتری به بدن کار می‌کنند، به دنبال پاسخ هومورال بدن به این تغییر، توانایی سیستم ایمنی بدن به تولید آنتی بادی منجر به پیشگیری از عفونت‌های آینده خواهد شد. اما به تازگی، دانشمندان برای مبارزه با عفونت‌های ویروسی و باکتریایی به استفاده از سلول‌های T روی آورده‌اند. این واکسن جدید نیز ممکن است به بررسی این مساله بپردازد.

فرمول واکسن، شامل پروتئین نمونه از ویروس و یا باکتری مورد نظر است که توسط پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر محاط شده‌اند. زمانی که این ترکیب اسپری شده یا به صورت ضربتی به بدن وارد می‌شود، سیستم ایمنی بدن را فعال کرده و هر یک از سلو‌های T و یا پاسخ هومورال، بسته به ترکیب شیمیایی واکسن، دفاع ایمنی خاصی ایجاد می‌کنند.

تحقیقات تا کنون نشان داده است که واکسن‌های نانویی برای تولید ایمنی با سلول‌های T در جوندگان موثر واقع شده است. فاز بعدی این تحقیقات به بررسی اثرگذاری این واکسن در پستانداران بزرگ خواهد پرداخت.

نوع جدید این واکسن‌ها مزایای عملی‌تری ارائه می‌کند، به طوریکه می‌توان با خیال راحت و بدون به خطر انداختن اثر بخشی آن در دمای اتاق به مدت ده ماه نگهداری شود. علاوه بر این، تعبیه این واکسن‌ها در قالب اسپری بینی _همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌شود_ آسان‌تر بوده و راه را برای توزیع آن ساده کرده است. بدون استفاده از سرنگ و سوزن، استفاده از این واکسن‌ برای کودکان توسط والدین ساده‌تر و بدون درد است. این ایده توسط محققان MIT مطرح شده است.


تگ ها اسپری نانو واکسن‌ برای بینی اسپری نانو واکسن‌ اسپری نانو بینی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی