Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 هر نخ سیگار 15 دقیقه از عمر کم می‌کند
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی سلامت          15 خرداد 1393 - 05 June 2014


Notice: Undefined index: video in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/Template/home/per_con.html on line 41

هر نخ سیگار 15 دقیقه از عمر کم می‌کند


دکتر علی شریفی پور با بیان اینکه مصرف دخانیات یکی از معضلات اجتماعی است، گفت: ایران در مصرف سیگار و مواد دخانی رتبه 10 و 11 دنیا را داراست.

وی، با بیان اینکه طی سال های اخیر در ایران، مصرف دخانیات در سنین جوانی و در بین خانم ها در حال افزایش است، افزود: 99 درصد افرادی که به سمت اعتیاد می روند از مصرف سیگار شروع کرده اند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ضمن تاکید بر اینکه مصرف سیگار عامل اصلی اعتیاد است، افزود: 50 درصد افرادی که سیگاری قهار می شوند از سنین 10 تا 12 سالگی با سیگار آشنا شدند.

دکتر شریفی پور گفت: افرادی که از سنین پایین به مصرف سیگار روی می آورند، دچار بیماری های ریوی می شوند بنابراین برخورد والدین با نوجوانان در این سنین از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این فوق تخصص ریه با بیان این که یک پک قلیان معادل یک پاکت سیگار است، افزود: اطرافیان و نزدیکان افراد سیگاری نیز دچار بیماری می شوند.

دکتر شریفی پور گفت: سرفه های هشدار دهنده، نارسایی ریه ساده تا پیشرونده، برونشیت مزمن و بیماری های سرطانی غیرقابل علاج و سریع کشنده از جمله بیماری هایی است که فرد سیگاری به آن دچار می شود.

وی، با اشاره به اینکه سیگار بیش از 400 نوع ماده مخدر دارد که 100 نوع آن سرطان زاست، افزود: سرطان​های پوست، دستگاه گوارش، خون، ریه، مغز، کلیه، مثانه، رحم، لثه و زنان از جمله سرطان هایی است که ممکن است فرد سیگاری به آن مبتلا شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: کودکان والدینی که سیگار می کشند ، 10 برابر ریسک ابتلا به آسم در آنان بیشتر است.

شریفی پور با تاکید بر اینکه تنوع بیماری در افراد سیگاری بسیار زیاد است، افزود: سیگار یکی از ریزفاکتورهای بیماری قلبی عروقی محسوب می شود به طوری که بعد از تصادفات و بیماری های قلبی عروقی، بیماری های ریوی کشنده ترین نوع بیماری ها شناخته شد.

وی افزود: پیش بینی می شود تا سال 2020 بیماری های مرتبط با ریه در دنیا افزایش یابد.

این فوق تخصص ریه، گفت: افرادی که بعد از 25 سالگی به استعمال سیگار ادامه دهند امیدی به بهبود بیماری آنان وجود ندارد.

شریفی پور در خصوص مصرف سیگار بعد از غذا گفت: در مجموع سیگار کشیدن برای بدن مضر است و از نظر علمی نیز بعد از غذا خوردن، مصرف سیگار صحیح نیست.

وی هزینه درمان فرد سیگاری که دچار سرطان شود را بیش از 50 تا 100میلیون تومان دانست و افزود: با صرف این هزینه ها، فرد ممکن است درمان قطعی نشود.

شریفی پور در خصوص توتون های طعم دار گفت: بسته های توتون جدید، ضایعه توتون است که به آن اسانس و مواد دیگر افزوده می شود تا بو و طعم مناسبی پیدا کند.

وی افزود: برخی گمان می کنند اگر دود قلیان با آب مخلوط شود اثر منفی آن از بین می رود، در حالی که مخلوط دود و آب بیشتر به پرزها و قسمتهای تحتانی ریه می چسبد.

این فوق تخصص ریه، محیط سالم و اراده فرد را در ترک سیگار موثر دانست.Notice: Undefined index: video in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/Template/home/per_con.html on line 44

خبرنامه - شبکه های اجتماعی