پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mbaشاید روزی خواندن ذهن دیگران کاری غیرممکن به نظر می‌رسید و نهایتا در بعضی از فیلم‌ها می‌توانستیم تصوری از آن داشته باشیم، اما اکنون شرکتی مدعی شده که می‌خواهد دستگاه ارزان قیمتی را تولید کند که با اتصال به گوشی هوشمند شما می‌تواند ذهن‌ها را بخواند.

رشته‌های علمی و تحقیقی روز به روز به سرعت پیشرفت خود در خصوص مغز انسان می‌افزایند و هر روز بیشتر شتاب می‌گیرد که البته شاید بتوان یکی از علت‌های این موضوع را کاربرد نظامی آن محسوب کرد.

همچنین نباید این موضوع را هم از قلم انداخت که همواره فناوری‌های نظامی دوره مشخص محرمانه خود را دارند که پس از سپری شدن آن‌ دوران می‌توانند به تولید انبوه رسیده و به بین مردم راه پیدا کنند.

یکی از آخرین پروژه‌هایی که مورد حمایت مالی شرکت دارپا قرار گرفته به همین فناوری یعنی خواندن ذهن افراد با استفاده از یک دستگاه و گوشی هوشمند مربوط است.

عنوان این پروژه توسط دارپا این گونه انتخاب شده است: ساخت ابزار ارزان و قابل حملی که بتواند اطلاعات حاصل از الکترو انسفالوگرافی (EEG) را به یک اپ گوشی خوراک دهی کند.

الکترو انسفالوگرافی یا همان EGG ثبت فعالیت الکتریکی مغز است؛ این تکنیک شامل گرفتن سیگنال توسط الکترودهای سطحی، بهبود، چاپ و آنالیز سیگنال‌ها می‌شود. البته در دنیای امروز این فناوری در بعضی از بازی‌های فکری هم به چشم می‌خورد و به گونه‌ای تجاری سازی شده است.

برای مثال Thinker Thing به کاربران اجازه می‌دهد تا با تصور یک محصول آن را به سادگی به طور سه بعدی پرینت بگیرند، البته نباید این موضوع را فراموش کرد که این پروژه هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد.

علاوه بر این سایت dvice در این رابطه نوشته است: در کنار این موضوعات از این فناوری در دروغ‌سنج‌ها نیز استفاده می‌شود. اما چیزی که این شرکت آن را اعلام کرده به این معنی است که با ورود این فناوری کاربران تنها بوسیله یک سخت‌افزار مخصوص و اپلیکیشن مخصوص موبایل آن قادر به خواندن ذهن سایر دوستان خود خواهند بود!

به نظر می‌رسد در صورت تحقق چنین پروژه‌ای کاربردهای بسیار زیادی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت البته نباید این موضوع را از قلم انداخت که تحلیل داده‌های بدست آمده از EGG نیازمند الگوریتم‌ها و محاسبات بسیار پیچیده‌ی ریاضی است و این موضوع می‌تواند به عنوان یک چالش بزرگ برای شرکت دارپا قلم داد شود. حال باید چند سالی صبر کرد تا شاهد آن چه در ذهن طرف مقابلمان می‌گذرد باشیم.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی