پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba


افزایش بی سابقه زباله های الکترونیک جهان

یک گزارش جدید پیش بینی کرده است که تا سال 2017 حجم یخچالها، تلویزیونها ، تلفنهای هوشمند، رایانه ها، مونیتورها و سایر دستگاه های الکترونیکی که به زباله تبدیل می شوند 33 درصد افزایش خواهد یافت و به اندازه ای معادل 200 آسمانخراش 100 طبقه می رسد.

این پیش بینی بر اساس اطلاعاتی که توسط سازمانهایی از جمله سازمان ملل، دولتها و سازمانهای غیر دولتی و علمی در ائتلافی تحت عنوان "ابتکار عمل حل مشکل زباله های الکترونیک" ارائه شده تأکید کرده است که تولید زباله های الکترونیک ظرف 5 سال آینده با پیشگامی آمریکا و چین افزایش می یابد. این ابتکار عمل نقشه ای را از زباله های الکترونیک دنیا تهیه کرده است.

تاکنون دسترسی به اطلاعات جامع درباره زباله های الکترونیک جهان کار دشواری تلقی می شد و تعریف کشورهای مختلف از زباله الکترونیکی بسیار متغیر است. برای مثال ایالات متحده آمریکا تنها وسایل الکترونیک مصرفی چون تلویزیون و رایانه ها را در این مقوله قرار می دهد اما کشورهای اروپایی هرآنچه که دارای باطری و یا سیم برق بوده را در مقوله زباله الکترونیک قرار می دهند.

رودیگر کوهر از دانشگاه سازمان ملل در آلمان و دبیر اجرایی این ابتکار عمل به اشاره به تنوع تعریف از زباله الکترونیک، دلیل ارائه این نقشه را همین موضوع دانست و گفت: این نخستین بار است که ما اطلاعاتی برای مقایسه عرضه می کنیم. این نقشه مقیاس موضوع را در سطح ملی مشخص می کند از این رو سیاستگذاران نسبت به این موضوع آگاهی بیشتری یافته و اقدام در راستای آن را بررسی می کنند.

این نقشه تعامل اطلاعات 184 کشور جهان را با حجم تخمینی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی نشان می دهد که وارد بازار شده و همچنین نشان داده است که این تجهیزات سرانجام چه میزان زباله الکترونیک تولید می کنند. این اطلاعات به دولتها و شرکتها کمک می کند حجم زباله الکترونیک خود را کنترل کنند.

سال گذشته در دنیا 54 میلیون تن محصولات الکترونیک و الکتریک استفاده شده، تولید شد که این امر به طور کلی معادل 20 کیلوگرم به ازای هر یک نفر از هفت میلیارد نفری است که روی سیاره زمین زندگی می کنند.

این گروه پیش بینی کرده است که تا سال 2017، میزان زباله های الکترونیک جهان 33 درصد افزایش می یابد و میزان آن به 72 میلیون تن می رسد. این میزان 11 برابر اندازه هرم بزرگ جیزه در مصر است.

چین درحال حاضر پیشرو در تولید تجهیزات الکترونیک و الکتریک است. این کشور در سال 2012 حدود 12.2 میلیون تن زباله الکترونیک تولید کرده است و پس از آن آمریکا با 11 میلیون تن زباله الکترونیک در ردیف دوم قرار می گیرد.

این جدول همچنین 10 مقصد اول برای زباله های الکترونیک را نیز منتشر کرده است.


ردیف 10 مقصد اول زباله های الکترونیک جهان
تلویزیونها رایانه ها مونیتورها تلفنهای همراه
1 مکزیک هنگ کنگ مکزیک هنگ کنگ
2 ونزوئلا امارات متحده عربی چین پاراگوئه
3 پاراگوئه لبنان کانادا گواتمالا
4 چین کانادا ونزوئلا پاناما
5 کانادا آرژانتین کلمبیا پرو
6 هنگ کنگ شیلی مصر کلمبیا
7 کاستاریکا مکزیک شیلی مکزیک
8 برزیل ایتالیا اکوادور ونزوئلا
9 شیلی بولیوی بولوی شیلی
10 آرژانتین بریتانیا هنگ کنگ بولیوی

 خبرنامه - شبکه های اجتماعی