پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / آموزش های عمومی          22 اسفند 1389 - 13 March 2011دو تکنولوژی تونر مایع و خشک به عنوان روش هایی برای چاپ دیجیتال لیبل شناخته شده اند. تست های گسترده ای که در محیط های واقعی و آزمایشگا هی انجام شده، چگونگی دستیابی به بهترین حالت ممکن برای انتقال و چسبندگی مرکب، کیفیت تصویر و یکنواختی رنگ را با هر دو روش نشان داده اند.

● نمای کلی

چاپ دیجیتال در بازار لیبل با استفاده از سه تکنولوژی اصلی انجام می شود: تکنولوژی تونر مایع که در ماشین های HP Indigo مورد استفاده قرار می گیرد، بخش عمده ای از بازار کنونی چاپ دیجیتال لیبل را در دست دارد. تکنولوژی تونر خشک که بیشتر در ماشین های Xeikon استفاده می شود و حدود ۲۰ درصد از بازار را در برمی گیرد. تکنولوژی سوم، جوهر افشان، جدیدترین تکنولوژی وارد شده به این بازار است، که انتظار می رود در آینده ای نزدیک به گزینه اصلی برای چاپ دیجیتال لیبل تبدیل شود.

هر یک از این سه تکنولوژی چاپ دیجیتال از نظر انتقال و چسبندگی مرکب، کیفیت تصویر/نقطه (ترام) و یکنواختی رنگ به ویژگی های سطحی که قرار است چاپ روی آن انجام شود، حساس هستند. درجه حساسیت نیز در هر تکنولوژی متفاوت است. برای تکنولوژی های تکامل یافته تونر مایع و خشک، می توان میزان دقیق حساسیت سطح چاپ شونده را بر اساس تست های واقعی و آزمایشگاهی تعریف کرد. تمرکز این مقاله نیز بر این تکنولوژی هاست. گزینه های ممکن برای تکنولوژی جوهرافشان بسیار وسیع هستند، بنابراین عاقلانه است که بحث حساسیت های سطوح چاپ شونده جوهرافشان را به آینده واگذاریم.

● الزامات منحصر به فرد

علاوه بر الزامات اولیه ای که سطح چاپی هر لیبلی باید داشته باشد (مانند قابلیت تیغ زنی، خواص مربوط به پخش مرکب، سازگاری با چسب و غیره) سطوح چاپ شونده برای چاپ دیجیتال باید دارای دو ویژگی باشند: اول انتقال و چسبیدن مرکب (تونر یا جوهر) و دوم کیفیت تصویر و یکنواختی رنگ.

● انتقال و چسبیدن مرکب

اولین مورد، یعنی انتقال و چسبیدن مرکب (تونر یا جوهر)، به طور مستقیم به آن دسته از خواص ویژه مرکب مانند رسانایی الکتریکی برای تونر چاپ مربوط می شود که برای سازگاری با چاپ دیجیتال ضروری است. این ویژگی ها باعث اختلاف شیمیایی زیاد این مرکب با مرکب های چاپ معمولی می شود. در نتیجه ترکیب منحصر به فردشان، ممکن است انتقال و چسبیدن بسیاری از این مرکب ها به سطح چاپی مشکل باشد. بنابراین اولین شرط، انتخاب سطح چاپ شونده قابل چاپی است که با فرآیند انتقال تونر در چاپ دیجیتال هم از نظر نحوه انتقال و هم از نظر چسبیدن آن به کاغذ سازگار باشد.

● کیفیت چاپ و یکنواختی رنگ

دومین نیاز، یعنی کیفیت چاپ و یکنواختی رنگ، به دنبال پذیرش تکنولوژی های دیجیتال به عنوان جریان اصلی چاپ در صنعت لیبل بوجود آمده است. با تکامل تکنولوژی ها، لیبل های چاپ شده به صورت دیجیتال بیش از پیش هدف استاندارد های کیفیت به ویژه تلرانس انطباق رنگ که برای لیبل های چاپ شده به شیوه های معمول تهیه شده قرار گرفتند. در فرآیند های چاپ سنتی این تلرانس در مرحله ساخت مرکب، با ترکیب مرکب های جداگانه و تطبیق با مشخصات رنگی سیستم انطباق رنگ پنتون موسوم به PMS (Pantone (Matching System کنترل می شود. در چاپ دیجیتال این موضوع متفاوت و حل آن دشوارتر است. اگر تغییرات سریع چاپ دیجیتال (تعویض سریع کار) بخواهد به واقعیت بپیوندد، همه رنگ ها باید توسط ترام های چند مرکب اولیه ساخته شوند و از این توانایی چشم انسان که هنگام مشاهده نقاط نزدیک به هم، رنگ آنها را با هم ترکیب شده می بیند استفاده شود. بنابراین، کیفیت ترام کیفیت چاپ است.

تکنولوژی های دیجیتال شرایط فوق العاده ای را برای رسیدن به نقاط و ترام های بسیار ریز به صورت قابل اطمینان، یکنواخت و بسیار تکرارپذیر روی سطح چاپ شونده ایجاد می کنند. نقاط و ترام های بریده بریده یا از دست رفته، انطباق رنگی را به خطر می اندازد و می تواند باعث به وجود آمدن باطله زیادی به دلیل عدم انطباق رنگ شود.

از آن جا که بسیاری از سطوح چاپ شونده به منظور چاپ با تکنولوژی های دیجیتال مشکل آفرین هستند، اصلاح و تغییر در سطح آن ها لازم است. این کار به طور معمول با به کار بردن یک لایه کوتینگ روی سطح آن، برای رسیدن به سازگاری مورد نظر انجام می شود. علاوه بر این، تکنولوژی های تونر مایع و تونر خشک به میزان قابل ملاحظه ای در میزان نیازشان به اصلاح سطح چاپ شونده با یکدیگر اختلاف دارند.

● چاپ تونر مایع

برای چاپ تونر مایع، چسبیدن مرکب به معنی یک پیوند شیمیایی است در لایه ای که فقط چند مولکول ضخامت دارد.

تصویر ۱ این مساله را به صورت تصویری نمایش می دهد. در این تصویر که با میکروسکوپ الکترونی گرفته و بزرگنمایی شده است، می توانیم مرز بین مرکب و لایه های پوشش را ببینیم. این مرز واضح نشان می دهد که در فرآیند چسبیدن مرکب، ذوب شدن و امتزاج اتفاق نمی افتد.

مکانیزم اصلی به منظور چسبیدن مرکب در فرآیند تونر مایع، جذب شیمیایی است، بنابراین خواص شیمیایی سطح چاپ شونده نقش تعیین کننده ای در توانایی چاپ روی یک مدیا به روش تونر مایع، ایفا می کند.

از آنجاکه طیف سطوح دارای چسبندگی مناسب با مرکب های تونر مایع بسیار محدود است، به طور معمول برای دستیابی یا بهتر کردن چسبندگی سطوحی که در این سیستم ها استفاده می شوند، لایه کوتینگ لازم است. این پوشش ها، چاپ با تکنولوژی های تونر مایع روی طیف وسیعی از مواد مختلف را ممکن می سازند.

● یکنواختی نقاط (ترام)

هر چند چسبندگی مرکب در موفقیت آمیز بودن چاپ یک عامل حیاتی محسوب می شود، بهبود بخشیدن به ویژگی های شیمیایی پوشش سطح چاپ شونده به تنهایی برای چسبیدن مرکب کافی نیست. یکنواختی رنگ به قابلیت چاپ یکنواخت نقاط (ترام ها) بستگی دارد، و خواص شیمیایی پوشش به همان اندازه برای رسیدن به یکنواختی ترام حیاتی است.

تصویر ۲ این نکته را نشان می دهد. در این تصویر، دو سطح چاپ شونده با پوشش هایی (کوتینگ) که از لحاظ شیمیایی با هم فرق دارند (و هر دو برای چسبیدن مرکب، بهینه سازی و از طرف HP تایید شده اند)، روی یک ماشین تحت شرایط یکسان چاپ شده اند. سطح چاپ شونده سمت چپ، فیلم OPP ExxonMobil با پوشش Digilyte است. سطح چاپ شونده سمت راست کاغذی با پوشش (کوتینگ) دیجیتال متفاوت است. تفاوت در کیفیت نقاط (ترام) برای یک بیننده غیر حرفه ای نیز مشهود است. نقاط (ترام های) روی فیلم از نظر اندازه و شکل بسیار یکنواخت هستند.

نقاط (ترام های) چاپ شده روی کاغذ طیف وسیعی از اندازه ها را شامل می شوند و بسیاری از نقاط (ترام ها) به طور کامل چاپ نشده اند.

● آیا اختلاف به علت نرمی سطح فیلم است یا ویژگی های شیمیایی سطح چاپ شونده؟

تصویر ۳ به این سوال پاسخ می دهد. برای تفکیک تاثیرات زبری سطح از ویژگیهای شیمیایی آن، سطح چاپ شونده سومی را اضافه کردیم (در ستون وسط). این سطح، یک کاغذ مصنوعی است با پوششی که از نظر ویژگیهای شیمیایی مشابه فیلم Digilyte بوده، اما مشخصات زبری سطح کاغذ را داراست. هر سه سطح (تحت شرایط چاپ مشابه) با ترام های ۳۰ درصد سایان چاپ شدند و از نرم افزار آنالیز تصویر برای تجزیه و تحلیل تصاویر به وجود آمده استفاده شد. داده ها تعداد نقطه های چاپ شده، میانگین سطح ترام و یک انحراف معیار به عنوان درصدی از سطح متوسط (average area) در جدول تصاویر ارایه شده اند. این تجزیه و تحلیل ها به وضوح اثبات می کنند که ویژگی های شیمیایی پوشش سطح چاپ شونده (کوتینگ)، عامل مهمی به حساب می آید. فیلم و کاغذ مصنوعی هر دو از ۳۵ ترام مورد نظر هر ۳۵ ترام را به چاپ رسانده اند، در صورتی که تنها ۳۴ ترام به کاغذ انتقال یافته است. به علاوه، سطح ترام های چاپ شده روی فیلم و کاغذ مصنوعی نسبت به آن هایی که روی کاغذ چاپ شده اند، کمتر فرق می کنند.

برای دستیابی به صحت کامل رنگ، باید هنگام تفکیک آن بتوان نقطه های بسیار کوچک تری را نسبت به آنچه در تصویر ۳ نشان داده شده منتقل کرد، بنابراین ما آزمون را با ترام ها و نقاط ۱۰% تکرار کردیم. تصویر ۴ این نتایج را نشان می دهد.

نکته مهم در اینجا از بین رفتن ترام ها است. یک بار دیگر هم روی فیلم و هم روی کاغذ مصنوعی هر ۳۵ نقطه مورد نظر چاپ شدند. در حالی که تعداد ترام های منتقل شده به کاغذ بسیار متغیر است. نمونه نشان داده شده در تصویر ۴، تعداد ۲۶ ترام منتقل شده را نشان می دهد، اما در نمونه هایی دیگر تعداد ترام ها عدد متغیری از ۲۰ تا ۳۰ ترام را شامل می شود. با این درجه از تغییر پذیری، رسیدن به یک رنگ دلخواه تنها با صرف کاغذ باطله بسیار و زمان بیشتر میسر است.

● پوشش یکنواخت

علاوه بر ویژگی های شیمیایی سطح چاپ شونده، نحوه اعمال و به کارگیری پوشش نیز نقش مهمی در یکنواختی ترام ها یا نقاط ایفا می کند. تشکیل ترام، تابع لایه های نازک چند مولکولی از کوتینگ سطح است، بنابراین صاف و یکنواخت بودن کوتینگ برای اتصال خوب بین پوشش سطح کاغذ و مرکب و در نتیجه، یکنواختی بالای ترام ها ضروری است.

دستیابی به این یکنواختی حتی در تولید انبوه و در مقیاس صنعتی مشکل است، و اگر کوتینگ توسط خود چاپخانه انجام شود، و در تیراژ های کم با استفاده از تجهیزات خارج از خط تولید (off line) یا نامناسب انجام شود، می تواند بسیار پر مخاطره و دردسر ساز باشد.

● پوششی که در چاپخانه انجام می شود – خطرات

پوشش کوتینگ انجام شده در چاپخانه علاوه بر تحمیل هزینه های اضافی، باطله زیاد، اتلاف وقت و پیچیدگی برای چاپکار، امکان یکنواختی رنگ در ماشین را کاهش می دهد. در نهایت اگر اختلاف رنگ اتفاق بیافتد، این چاپکار است که باید هزینه های ناشی از مشکلات کیفیت را تقبل کند.

در مقابل، سطوح چاپی که از قبل بهینه سازی شده اند، از نظر یکنواختی رنگ بهترین عملکرد را دارند، زیرا در تیراژ های بالاتر و در مقیاس صنعتی و با فرآیندهای پیشرفته ای که برای اطمینان از یکنواختی کیفیت نقاط یا ترام ها ساخته شده اند پوشش روی آنها اعمال می شود. شرکت های ارایه دهنده خدمات کوتینگ و مواد بهینه سازی شده، در قبال محصولاتشان مسئولند، در نتیجه خطری که چاپکار با آن مواجه می شود به طور چشم گیری کاهش پیدا کرده و در صورت هرگونه مشکلی می تواند حق خود را مطالبه کند.

● چاپ تضمین شده از لحاظ رنگ

چاپ تضمین شده از لحاظ رنگ، مفهوم جدید و گامی بلند در پیشبرد پشتیبانی از محصول است. این مفهوم تضمین می کند که اگر فایل دیجیتال با استفاده از نرم افزار EskoArtwork با تکنولوژی PacVantage آماده سازی شده بـاشد، و روی کـاغـذ لیبل پشت چسبدار Fasson brand با پــوشـش سطـحـی (کـوتیـنـگ) ExxonMobil Chemical Digilyte چاپ شده باشد رنگ ایجاد شده روی ماشین چاپ با پروف رنگی منطبق خواهد بود. (برای آگاهی بیشتر در باره چاپ تضمین شده از لحاظ رنگ به سایت اینترنتی

www.pacvantage.com مراجعه کنید.)

● چاپ تونر خشک

شاید بزرگترین مزیت چاپ تونر خشک این واقعیت باشد که نسبت به تکنولوژی تونر مایع با طیف بسیار وسیع تری از سطوح چاپی سازگار است. انرژی های بالاتری که در ذوب تونر خشک وجود دارد، باعث افزایش چسبندگی بین ذرات بزرگتر استفاده شده در این تکنولوژی و سطوح چاپ شونده لیبل های معمولی می شود. از طرف دیگر، محدودیت هایی برای این تکنولوژی وجود دارد: بعضی سطوح چاپ شونده، به علت شرایط فیزیکی ویژه ای که دارند، مانند کاغذ های متالایز شده نقره ای، به سادگی با استفاده از تکنولوژی تونر خشک قابل چاپ نیستند. دیگر این که، بعضی از سطوح چاپی فیلمی به ویژه پلی اتیلن PE، برای به کارگیری در این شیوه، به گرما بسیار حساس هستند.

همانند تکنولوژی تونر مایع، در چاپ تونر خشک نیز یکنواختی کیفیت ترام شرط اساسی برای رسیدن به یکنواختی رنگ است. دنسیتی (جرم مرکب) و وضوح چاپ تکنولوژی تونر خشک تحت تاثیر فعل و انفعال بین سطح چاپ شونده، تونر و ماشین چاپ دیجیتال است. تصویر ۵ این تاثیر را در اختلاف وضوح و دنسیتی به دست آمده در سطوح چاپی مختلف نشان می دهد.

● یک طبیعت بخشنده اما با چه قیمتی؟

طبیعت بخشنده تکنولوژی تونر خشک، تامین کنندگان کاغذ و سطوح چاپ شونده را برای فروش محصولاتشان در این بخش از بازار تشویق می کند در حالی که بسیاری از این محصولات برای رسیدن به کیفیت مطلوب نقاط در چاپ با تونر خشک بهینه سازی نشده اند. هر دو سطح چاپ شونده تصویر ۵ هنوز جا برای بهینه سازی بیشتر دارند اما به طور کل، طیف سطوح چاپ شونده ای که برای رسیدن به کیفیت مطلوب ترام تونر خشک و بنابراین رسیدن به کیفیت چاپ مناسب هستند در صنعت خیلی گسترده نیست.

● چاپ جوهر افشان

در حالی که جوهر افشان هنوز یک تکنولوژی نو پا است تجربه ما در استفاده از چاپگر های جوهر افشان به منظور دستگاه های نمونه گیری برای PacVantage نشان داده است که توانایی چاپ ترام های با کیفیت بالا به میزان قابل ملاحظه ای تحت تاثیر کیفیت سطوح چاپ شونده استفاده شده برای چاپ جوهر افشان است.

هرچند جوهر افشان آینده بالقوه خوبی در عرصه چاپ دیجیتال دارد هنوز برای هر گونه اظهار نظر قطعی در مورد آن زود است. ما فقط می توانیم بگوییم که سطح بعضی از مواد نتایج خوبی را با جوهر افشان UV و جوهر افشان پایه آب نشان داده اند در صورتی که دیگر مواد یا به درد این کار نمی خورند یا برای ارایه نتایج خوب، نیاز به زمان خشک شدن بسیار طولانی دارند.

● نتیجه گیری

از آنجا که بسیاری از سطوح چاپ شونده برای چاپ با استفاده از تکنولو ژی های دیجیتال مشکل ساز هستند، تامین کننده ها برای بهتر کردن سطح مواد چاپ شونده موجود و افزایش گستره انتخاب های مشتریانشان انگیزه ای قوی دارند. این کار به طور معمول با به کار بردن یک پوشش بر روی سطوح چاپ شونده ناسازگار، به منظور چاپ پذیر ساختن آنها توسط تکنولوژی مورد بحث قابل دستیابی است. سه تکنولو ژی اشاره شده در میزان نیازشان به اصلاح سطح، اختلافات بسیار دارند. در حالی که طبیعت بخشنده تونر خشک اجازه می دهد که تکنولوژی روی طیف مختلفی از سطوح چاپ شونده بدون پوشش سطحی اولیه کار کند، تونر مایع فقط با کوتینگ اولیه می تواند نتایج چاپی خوبی ایجاد کند. استفاده از روش پوشش سطحی (کوتینگ) علاوه بر نقش کلیدی در یکنواختی پوشش می تواند نقش مهمی در یکنواختی ترام ایفا کند. واضح است که سطوح چاپی پیش آماده سازی شده در حال حاضر بهترین کیفیت چاپ ممکن را تضمین کرده و باعث حذف کار های چاپی برگشتی و باطله شدن کاغذ می شود.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی