پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / آموزش های عمومی          22 اسفند 1389 - 13 March 2011دنیای علوم رایانه ای و به تبع آن قلمروی کارکردهای محاسباتی پیچیده و ارائه توانمندی های نوین در این عرصه طی سال های اخیر شاهد بحث و آزمون های متفاوت و چالش برانگیزی بوده است که توجه بیشتر آن به رویکردهای جدید و ایجاد تحولی چشمگیر در ارائه ماشین های محاسبه گر و ساختارهای محاسباتی نوین معطوف بوده است.

در این میان تلاش های دانشمندان بیشتر حول ۲ محور شاخص ارائه ابررایانه های آینده و همچنین تغییر در ماهیت سنتی و متداول توانبخشی به افزارهای محاسباتی دور زده است و هر یک محل آزمون یا معرفی محصولات و فناوری های نوینی قرار گرفته است.

اگر از مبحث ارائه غول های محاسباتی بگذریم، این روزها حوزه فناوری های سخت افزاری و توانبخشی به رایانه ها با رویکرد به منابع جایگزین و بویژه میکروارگانیسم ها بیشترین اخبار و اقدامات محققان را به خود اختصاص داده است. البته عمده طرح های پیشنهادی و آزمایشات صورت گرفته حول محور میکروارگانیسم ها به بهره گیری از آنها تحت عنوان منابع نوین توانبخشی به افزارهای محاسباتی پیچیده مربوط بوده است که در جای خود هنوز مبحث جدید و کاملا نیازموده ای محسوب می شود.

این توجه ویژه به کاربرد میکروارگانیسم ها و در راس آنها باکتری ها در رایانه های آینده در حالی روزهای پرسروصدای تحقیقات خود را می گذراند که به تازگی و به همت تلاش های گروهی از محققان، دنیای رایانه ها و پردازش داده ها با هدف توسعه روش های ذخیره سازی اطلاعات پیچیده و انبوه شاهد معرفی نامزد جدید ولی نام آشنایی در خانواده باکتری ها است که از همین بدو امر نگاه ها را به خود خیره کرده است.

ماجرای این دستاورد جدید زیست محور به جایی برمی گردد که گروهی از محققان دانشگاه چینی هنگ کنگ در حال برداشتن گام های بلندی در جهت ذخیره سازی مقادیر کلانی از اطلاعات شامل متن، تصاویر، موزیک و حتی ویدئو در محلی غیرمنتظره یعنی داخل سلول های زنده هستند.

اما این تلاش وقتی غیرمنتظره تر می شود که بدانیم سخت افزار جدید یا به عبارتی این درایو زنده و پرظرفیت معرفی شده چیزی نیست جز باکتری معروف ولی بدنام ایی.کولی؛ یعنی همان میکروارگانیسمی که به عنوان منبع بالقوه ایجاد سمیت خطرناک مواد غذایی شناخته می شود.

موضوع وقتی جالب تر می شود که بدانید یک گرم از این باکتری قادر به ذخیره سازی حجم اطلاعاتی معادل ۴۵۰ هارددیسک ۲ ترابایتی (۲۰۰۰ گیگابایتی) است. یکی از اعضای پروژه ذخیره سازی زیستی این دانشگاه که در سال ۲۰۱۰ برنده مدال طلای رقابت با اعتبار موسسه فناوری ماساچوست (ام.آی.تی) یا همان رقابت بزرگ iGEM شده است، در توصیف نتایج ارزشمند این پژوهش به نکته جالبی اشاره می کند و می گوید: چنین یافته و کارکردی به معنای آن است که شما قادر به حفظ و نگهداری درازمدت مجموعه داده های بزرگی در ظرفی از باکتری ها در یخچال خواهید بود.

در واقع محققان به جای تغییردادن بلوک های ساختمانی یک ارگانیسم، روشی را توسعه بخشیده اند که امکان سوارکردن اطلاعات فوق العاده زیاد را بر روی دی.ان.ای آن سلول فراهم می کند.

اگر بخواهیم سابقه این فناوری را جویا شویم باید اعتراف کرد که ذخیره سازی زیستی یا هنر ذخیره کردن و به رمزدرآوردن و پنهان کردن اطلاعات در موجودات زنده، زمینه و عرصه جوانی است که حدود یک دهه از موجودیت آن می گذرد.

در همین خصوص و در سال ۲۰۰۷، تیمی از محققان ژاپنی اعلام کردند توانسته اند با موفقیت از پس رمزدار کردن معادله ارائه کننده نظریه نسبیت اینشتین یا همان E=MC² معروف در دی.ان.ای یک باکتری رایج خاک برآیند. نکته مهمی که آنها خاطرنشان ساختند این بود که چون باکتری ها دائما در حال تولید مثل و تکثیر هستند، گروهی از ارگانیسم های تک سلولی می تواند بخشی از اطلاعات را برای هزاران سال ذخیره کند، اما محققان دانشگاه هنگ کنگ جهشی فراتر از این گام اولیه برداشته اند چرا که آنها توسعه متدهای جدیدی برای ذخیره کردن داده های پیچیده تر را پیش گرفته و شروع به از میان برداشتن مشکلات عملی مسیری کردند که به نوبه خود برای شک و بدبینی کسانی که این متد نوین را به صورت داستانی علمی ـ تخیلی می دیدند وزنه سنگینی محسوب می شد.

در واقع محققان متدی از فشرده سازی داده ها را توسعه بخشیده اند که قادر است داده ها را به قطعات بزرگی خرد کرده و بین سلول های باکتریایی مختلف توزیع کند و نهایتا به از میان برداشتن محدودیت های مربوط به موضوع ظرفیت ذخیره سازی کمک شایانی می کند. ضمن این که محققان در سایه این متد نوین قادر به نقشه برداری دی.ان.ای نیز می شوند به نحوی که اطلاعات می تواند به سهولت مکان یابی و مستقر شود.

محققان این شیوه نوین را در مقام یک متد ذخیره سازی فوق العاده فشرده می دانند؛ چون که هر سلول جزئی خرد و کوچک است به نحوی که انتظار می رود یک گرم باکتری یارای ذخیره سازی اطلاعات چندصد هارددیسک ظرفیت بالا را داشته باشد.

از طرف دیگر محققان به توسعه حصار امنیتی ۳ لایه ای برای رمزدار کردن داده ها پرداخته اند که در نوع خود ممکن است برای خیلی ها که نگران ریزش و هدف گیری اسرارشان در شبکه هستند بسیار خوشایند و دلگرم کننده باشد. چون به ادعای محققان باکتری ها نمی توانند مورد دستبرد و ضربت هکرها واقع شوند.

این ویژگی باکتری ها در حالی است که تا به امروز تمامی انواع رایانه ها نسبت به نقص و گسست های الکتریکی یا سرقت داده ها آسیب پذیر نشان داده اند. اما باکتری ها از حملات سایبری در امان هستند و افراد می توانند حفاظت و امنیت اطلاعات شان را تامین کنند.

نکته: در واقع محققان به جای تغییردادن بلوک های ساختمانی یک ارگانیسم روشی را توسعه بخشیده اند که امکان سوارکردن اطلاعات فوق العاده زیاد را بر روی دی.ان.ای آن سلول فراهم می کند

محققان حتی برای این حوزه جدید عنوانی هم دست و پا کرده اند و نامش را «رمزنویسی زیستی» گذاشته اند که همان پنهان شناسی یا مطالعه روش ها و تکنیک های رمزگذاری و رمزگشایی ولی با پیشوند زیستی است؛ ضمن این که مکانیسم رمزدار کردن شامل کنترل ها یا تنظیمات بازرسی درون ساختاری برای اطمینان از آن است که وقوع جهش هایی در برخی سلول های باکتریایی منجر به خرابی و خطای داده ها نشود.

البته بخش قابل توجه کار محققان به تلاش آنها برای گرفتن خروجی عملی از این زمینه مطالعاتی جدید و همچنین اطمینان یافتن از این که برخی اصول بنیادی عملا دست یافتنی هستند، برمی گردد.

البته کار مهم تیم محققان سوای کارکردهای هدف آن ممکن است نتایج و کاربردهای فوری و بی واسطه تری نیز به همراه داشته و در حوزه های دیگر از آن استفاده شود.

به عنوان نمونه تکنیک های مورد استفاده محققان شامل برداشتن دی.ان.ای از سلول های باکتریایی، دستکاری آنها با استفاده از آنزیم ها و بالاخره برگرداندن آنها به یک سلول جدید مشابه همان تکنیک هایی هستند که برای ارائه موادغذایی تغییر یافته به لحاظ ژنتیکی استفاده می شود.

با این اوصاف آنچه بیشتر از اعمال تغییر در بلوک های ساختمانی یک ارگانیسم صورت گرفته این مهم است که گروه محققان امکان سوار شدن اطلاعات فوق العاده ای را بر دوش دی.ان.ای آن سلول فراهم کرده اند و البته این قابلیت را پس از کنترل تغییرات سلولی در مقابل یک پایگاه داده اصلی یا شاه داده رقم زده اند تا از این راه اطمینان پیدا کنند فضای زنده ذخیره سازی اثرات سمی غیرمترقبه و اتفاقی نداشته باشد.

با توجه به چنین کارکرد و قابلیتی محققان ادعا می کنند پژوهش آنها همچنین می تواند زمینه افزودن اطلاعات اضافی به یک محصول کشاورزی تغییر ماهیت یافته به لحاظ ژنتیکی را در قالب یک «بارکد زیستی» فراهم آورد.

به عنوان مثال شرکتی که در زمینه تولید گوجه فرنگی اصلاح یافته ژنتیکی فعالیت می کند با بهره گیری از ژنی که رشد را افزایش می دهد به تولید مقادیر فوق العاده ای از محصول دست می یابد؛ اما با استفاده از این تکنیک نوین ذخیره سازی زیستی عملا می توانیم اقدام به رمزدارکردن اطلاعات اضافی همچون پروتکل های سلامت و بی خطری کنیم که جزو مواردی هستند که مستقیما به نظام زیست شناسی گیاه مربوط نمی شوند.

ضمن این که سایر انواع اطلاعات نظیر حق کپی رایت و سابقه طراحی نیز می تواند به امر پایش و کنترل انتشار محصولات بهسازی شده ژنتیکی کمک کند.

در واقع این کار اعمال نوعی شبکه ایمنی برای ارگانیسم های سنتزشده محسوب می شود؛ ضمن این که محققان فراتر از این گام درخصوص توانمندی های آینده زیست شناسی مصنوعی نیز نوید حضور قابلیت های افزون تری را می دهند.

با این اوصاف، سایر کارشناسان و صاحب نظران نیز همسو با محققان این پروژه معتقدند به واسطه موضوعاتی کلیدی همچون بحران انرژی، آلودگی زیست محیطی و تغییرات اقلیم شاهد مقبولیت و عمومیت بیش از پیش این حوزه جدید خواهیم بود.

به باور آنها یک سامانه و نظام زیست شناختی راه حل آینده برون رفت از این مشکلات کلان را چه به عنوان منابع جایگزین انرژی و چه به عنوان علاجی برای آلودگی سیاره رقم خواهد زد و در این میان انتخاب و گزینه مشهود از آن میکروارگانیسم هاست.

مثلا نوعی باکتری موسوم به داینوکوکوس رادیودوران وجود دارد که قادر است حتی در مقابل تشعشع هسته ای به بقای خود ادامه دهد و از طرفی چون باکتری ها همه جا حضور دارند می توانند روی چیزهایی که برای بشر تصورناپذیرند نیز زنده بمانند و دلیلی نیست که از این حضور گسترده و پرقابلیت بهره نبریم.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی