Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 همه چیز در مورد برگ انجیری
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / آموزش های عمومی          22 اسفند 1389 - 13 March 2011


Notice: Undefined index: video in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/Template/home/per_con.html on line 41


گیاهی بسیار مقاوم است. هوای گرم و مرطوب ایده آل آن است. تغییرات درجه حرارت را به راحتی می پذیرد. ریشه های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند. برای افراد مبتدی گیاهی مناسب است. این گیاه برگساره ای (برگ زینتی) که منشاء آن جنگل های گرمسیری است، با محیط درون خانه به خوبی سازگار شده و در آب و هوای سرد نیز می تواند رشد کند. در شرایط مساعد محیطی نه تنها برگ های درشتی روی گیاه ایجاد می شود، بلکه تمام گیاه می بالد و بزرگ می شود. گلدان برگ انجیری باید دارای زهکش خوب بوده و محیط کشت دارای پیت و ماسه کافی باشد. برگ های پهن و بزرگ برگ انجیری در بین گیاهان زینتی کاملاً مشخص است.

در برخی گونه ها برگ ها کامل و بدون بریدگی و در برخی دیگر دارای برش های عمیق هستند. این گونه شکل بالارونده داشته. گاهی هفت تا هشت متر بالا می روند و به مونسترا شهرت دارند.در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک می شود و آبیاری زیاد برای گیاه مضر است. خاک مناسب: ترکیبی از خاک برگ کود آلی و خاک باغچه است.نور مستقیم باعث سوختگی برگ می شود. در زمستان در صورت افت دما اگر به گیاه خیلی کم آب بدهیم مقابل سرما مقاومت می کند. در تابستان احتیاج به غبارپاشی دارد.تکثیر این گیاه از طریق گرفتن قلمه است. قلمه ها از روی پایه مادری که در ۱۸ درجه سانتیگراد نگهداری می شوند هر دو تا سه ماه یک بار برداشت می شوند. قلمه ها به صورت زیر گرفته می شوند:

قلمه های انتهایی دارای دو تا سه برگ هستند. این قلمه ها ظرف سه تا چهار هفته در گلخانه ریشه دار می شوند.

قلمه های از ساقه یا یک برگ، این قلمه ها ظرف مدت هفت تا هشت هفته ریشه دار می شوند.

قطعات ساقه بدون برگ که ظرف مدت سه ماه ریشه دار و برگ دار می شوند.

اگر پایه های مادری در محلی روشن و سایه آفتاب پرورش یابند، می توان تمامی مدت سال از روی آنها قلمه گرفت. در طول مدت بهار و تابستان و پاییز می توان از روی هر پایه دو قلمه ساقه و اگر این پایه ها در خاکی مناسبی در گلخانه کاشته شده باشند، چهار قلمه ساقه برداشت کرد. برای رشد و نمو قلمه ها درجه حرارت محیط حدود ۲۸ درجه و درجه رطوبت نسبی در حد اشباع باشد و همچنین بستر کاشت از خاکی بسیار سبک مثلاً سه چهارم تورب، یک چهارم ماسه یا دو سوم خاک برگ پوسیده و یک سوم ماسه تشکیل یابد. برای خاک گلدان به این مخلوط باید کود دامی اضافه شود.

ریشه های نابجای این گیاه باید با سطح خاک در تماس باشد چون توسط این ریشه ها مواد غذایی دریافت می شود.برگ انجیری نیاز کمتری به کود های فسفری دارد و این کود در رشد و نمو گیاه اثر معکوس دارد.

● نور

نزدیک پنجره با نور غیرمستقیم، نیم سایه، نیم آفتاب نور دلخواه این گیاه است. مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید. نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی برگ ها می شود.

● دما

اگرچه تا ۱۰ درجه مقاومت می کند ولی کمتر از ۱۳ درجه تحمل می کند. در زمستان در صورت افت دما اگر به گیاه خیلی کم آب بدهید، در مقابل سرما مقاومت می کند. در تابستان غبارپاشی کنید.

● آبیاری

در بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود. آب بیش از اندازه برای گیاه مضر است.

● خاک

ترکیبی از خاک برگ (مقدار خاک برگ بیشتر باشد) کود آلی و خاک باغچه (گل رس) برای این گیاه مناسب است.

● تکثیر

گرفتن قلمه در بهار که البته چون قلمه ها دارای ریشه هوایی هستند به راحتی تکثیر می شود و هر سه یا چهار قلمه ای را که ریشه کامل داده در یک گلدان کاشته و وسط گلدان یک قیم خزه دار قرار دهید تا گیاه روی این قیم رشد کرده و بالا رود که منظره زیبایی به گلدان می دهد.

● عوارض و درمان برگ انجیری

رشد گیاه متوقف است. نور کافی نیست: گلدان را به محل پرنورتری منتقل کنید.

لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه برگ ها نمایان شده است: در آفتاب غبارپاشی کرده اید. عبور نور از قطرات آب به جامانده روی برگ ها مانند عبور از شیشه است که به برگ ها صدمه وارد می آورد. در سایه غبارپاشی کنید و برگ های صدمه دیده را تا انتها قطع کنید.

بعضی از برگ ها شکاف طبیعی هم ندارند: گیاه از گونه دیگری است و عدم شکاف عمیق در برگ ها کاملاً طبیعی است.

برگ ها بدشکل و شکافدار می شوند: گیاه را از محل پرتردد خارج کنید. صدمات فیزیکی عامل آن است.

لکه های سیاه و زخم مانند روی برگ هاست: هوا سرد است. گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.

برگ ها رنگ پریده اند: گیاه احتیاج به کوددهی دارد و از کمبود عناصر در خاک رنج می برد. هر سه هفته یک بار با کود مخصوص گیاه را تغذیه کنید.

نوک برگ ها قهوه ای رنگ می شوند: گیاه تشنه است و فوراً آبیاری کنید. همیشه خاک سطح گلدان را بازدید کنید. به خصوص در تابستان که نیاز آبی بیشتر است.

برگ ها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است. گیاه را هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید تا علائم برطرف شود. غبارپاشی زیر سطح برگ ها در کاهش آفت موثر است.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگ ها مشاهده می شوند: عامل آن حشره آفت است. با سم حشره کش دو هفته یک بار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف شوند.

برگ های زیرین، زردرنگ و سپس قهوه ای می شوند که شدت آن در زمستان بیشتر است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله دو آبیاری کاملاً خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید. هر دو هفته یک بار آبیاری کافی است.

برگ ها خشک و چروک دار هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است. فوراً آبیاری کنید.


Notice: Undefined index: video in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/Template/home/per_con.html on line 44

خبرنامه - شبکه های اجتماعی