پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / زبان خارجی          10 اردیبهشت 1392 - 30 April 2013


آزمون تافل

Test of English as a Foreign Language - TOEFL

تافل مخفف واژه Test of English as a Foreign Language می باشد و در واقع مجوز ورود به بیشتر موسسه های علمی و دانشگاه ها و مراکز آموزشی انگلیسی زبان می باشد. علاوه بر این، نهادهایی مانند سازمان های دولتی، صدور مجوز، شرکت ها و یا برنامه های بورس تحصیلی ممکن است این مدرک را نیاز داشته باشند. این آزمون استاندارد، جهت ارزیابی توانائی افرادی است که زبان اصلی آنها انگلیسی نمی باشد. موسسه آمریکائی ETS که دارای علامت تجاری ثبت شده از خدمات و ادارات آزمون های آموزشی (ETS)  در سراسر جهان است، برگزار کننده این آزمون می باشد. نمره TOEFL  به مدت دو سال معتبر است و دانشگاه ها معمولا جدید ترین نمره TOEFL  را قبول می کنند.
انواع آزمون تافل:

تافل iBT (Test TOEFL  International-Based):

این آزمون از طریق اینترنت برگذار می شود و 4 ساعت طول میکشد و شامل مهارت های زیر می باشد:

Listening: بخش گوش دادن 60 تا 90 دقیقه طول می کشد و متشکل از شش متن 3 تا 5 دقیقه ای است و سوالات در مورد متون می باشد. این متون شامل دو مکالمه دانشجو و چهار سخنرانی آکادمیک و یا بحث و گفتگو در این زمینه است. گفتگو شامل دو نفری است که صحبت میکنند و ممکن است یک دانشجو و یا استاد و یا پردیس ارائه دهنده خدمات باشد. هر گفتگو و سخنرانی تنها یک بار شنیده می شود. هر گفتگو و گو دارای پنج سوال و هر سخنرانی دارای شش سوال است.سوال ها جهت اندازه گیری توانایی درک ایده های اصلی ، جزئیات مهم، مفاهیم، روابط بین ایده ها، سازمان اطلاعات، هدف سخنران و نگرش سخنران از آزمون می باشد.
Reading: این بخش 60 تا 80 دقیقه طول می کشد. بخش خواندن متشکل از 3 یا 4 متن می باشد، که هر یک از متن ها حدودا از 700 کلمه تشکیل یافته است. متون در مورد موضوعات دانشگاهی هستند، که به نوعی موضوعاتی است که در کتاب درسی مقاطع کارشناسی دانشگاه می توان یافت. متون نیاز به درک درستی از عوامل لفظی مانند اثر علت، مقایسه کنتراست و چون و چراها می باشد. جواب داوطلبان در مورد ایده های اصلی ، جزئیات ، نتیجه گیری، اطلاعات ضروری، درج جمله، واژگان، هدف لفاظی و ایده های کلی بایستی باشد. انواع جدیدی از سوالات در IBT هستند که نیاز به پر کردن جداول و یا تکمیل خلاصه متنی می باشد.
Writing: بخش نوشتن 50 دقیقه بوده و اندازه گیری توانایی نوشتن به صورت آکادمیک می باشد. این بخش از دو مرحله تشکیل شده که شامل یک مرحله یکپارچه و یک مرحله مستقل است. در مرحله یکپارچه، داوطلب در مورد یک موضوع دانشگاهی مطالعه میکند و سپس به صحبت های سخنران در مورد همان موضوع گوش می دهد. سپس داوطلب خلاصه ای در مورد نکات مهمی که شنیده است را می نویسد و راجع به آن توضیح می دهد. در مرحله مستقل، داوطلب باید مقاله ای را بنویسد.

Speaking: بخش صحبت کردن شامل 20 دقیقه می باشد و شش مرحله است، دو مرحله مستقل و چهار مرحله یکپارچه است.  در دو مرحله مستقل، پرسش هایی در مورد موضوعات آشنا مطرح می شود. در دو مرحله یکپارچه، ممتحن متن کوتاهی را می خواند و سپس به صحبت کردن داوطلب و آزمون افرادیکه پاسخ او گوش می دهد. در دو مرحله بعدی این قسمت، ممتحن به سخنرانی داوطلب در مورد مفاهیم و صحبت های آکادمیک گوش می دهد و داوطلب بایتی به سوالات ممتحن پاسخ دهد. در این مرحله توانایی افراد در مورد انتقال اطلاعات از خواندن و گوش دادن مورد ارزیابی قرار می گیرد.

تافل PBT ) Paper-Based Test TOEFL):

این آزمون از طریق قلم و کاغذ بوده و 3 ساعت طول میکشد. این آزمون قبل از iBT برگذار میشده و اکنون تعداد کمی از مراکز علمی مدرک آنرا قبول دارند. این آزمون شامل مهارت های زیر می باشد.
Listening: 30 تا 40 دقیقه طول می کشد و از سه بخش تشکیل شده است. بخش اول شامل 30 سوال گفتگویی کوتاه است. بخش دوم شامل 8 سوال گفتگویی بلند است. .آخرین قسمت 12  سوال در مورد سخنرانی و یا گفتگو می باشد.
Structure) grammar): این قسمت 25 دقیقه ای شامل بخش ساختار و گرامر و تکمیل جملات صحیح در15 سوال و 25 سوال در مورد تشخیص خطا می باشد.
Reading: این بخش 55 دقیقه طول کشیده و شامل 50 سوال در مورد متون می باشد.
Writing: این بخش 30 دقیقه می باشد و در مورد نوشتن یک مقاله حدودا با 250- 300 کلمه است.

نمرات آزمون تافل:

iBT: نمره هر مهارتی  از 0 تا 30 می باشد و مجموعا تا 120 امتیاز می باشد. مثلا در speaking هر بخش 0 تا 4 امتیاز می باشد و بخش writing هر بخش 0 تا 5 امتیاز می باشد، این نمرات تحت مقیاسی به 0 تا 30  تبدیل می شود. حداقل نمره قابل قبول برای اخذ پذیرش در دانشگاه های مورد نیاز 79 یا 80 به بالا می باشد.
PBT: نمرات به دست آمده در این آزمون از 310 تا 677 تغییر میکند و نمرات اصلی شامل (Listening (31–68)، Structure (31–68 و گرامر، (Reading (31–67 می باشد. بخش writing جز نمرات اصلی نیست و تحت مقیاسی از 0 تا 6 محاسبه می شود. نمره ای که برای تحصیل در دانشگاه های مورد قبول نیازمند است 550 به بالا می باشد.

 

 

 

تگ ها آزمون تافل

خبرنامه - شبکه های اجتماعی